Rubriky: Firefox

Novinky v nástrojích pro vývojáře ve Firefoxu 4.0

Firefox 4.0 přinese řadu novinek, kterých si povšimnete i u nástrojů pro vývojáře. Asi tou hlavní je nahrazení Chybové konzole novou Webovou konzolí, kterou naleznete v nabídce Vývojář pod tlačítkem Firefox (či v nabídce Nástroje, pokud máte zobrazenu hlavní nabídku). Použít můžete též klávesovou zkratku Ctrl+Shift+K. Na rozdíl od původní konzole se ta nová nezobrazuje do nového okna, ale vysouvá se směrem od lišt aplikace.

Jak si můžete na výše uvedeném obrázku všimnout, jedná se prakticky o šikovnější Chybovou konzoli, která navíc obsahuje informace o jednotlivých požadavcích na server. Klepnutím na konkrétní požadavek lze o něm navíc zobrazit detailnější informace.

Hlavička požadavku ve Firefoxu 4.0

Pokud zde hovoříme o náhradě Chybové konzole, nemluvíme o jejím odstranění. Pro některé případy, jakými je například vývoj rozšíření, je totiž nenahraditelná. Proto je implicitně pouze skryta a lze ji opětovně aktivovat tak, že na konfigurační stránce about:config změníte předvolbu devtools.errorconsole.enabled na hodnotu true.

Dalším z nástrojů, který je ve Firefoxu 4.0 nově obsažen, je nástroj na procházení DOMu. Jedná se o lepší náhradu DOM Inspektoru, který byl kdysi součástí Firefoxu, ale později byl přesunut do samostatného rozšíření. Nový nástroj na procházení DOMu však nebude pro Firefox 4.0 plně hotov. Jeho aktuální podoba, která obsahuje základní funkcionalitu, bude podobně jako Chybová konzola implicitně skryta a uživatel si ji bude moci povolit skrze konfigurační stránce about:config, kde nastaví předvolbu devtools.inspector.enabled na hodnotu true.

Jak již bývá zvykem, bude pro Firefox 4.0 k dispozici i celá řada dalších nástrojů pro webové vývojáře a to včetně nové verze populárního rozšíření Firebug, která je aktuálně v betaverzi.

4 komentářů k článku “Novinky v nástrojích pro vývojáře ve Firefoxu 4.0”

 1. Charla napsal(a)

  DOM byl kdysi součástí FX, pak byl jako rozšíření a teď se vrací. Já nechci vypadat jako utlačovatel vývojářů, naopak, velmi si jich vážím. Ale osobně si říkám, zda Mozilla dělá správný krok, když už takhle je všechno opožděné – a to co tu fungovalo léta jako dodatelné pro toho kdo chce, se má znovu integrovat a tak být v podstatě pro všechny, nezávisle na tom zda skrytě či nikoliv. Jde mi v podstatě o to, že kdysi na začátku vývoje byl například nastíněn nějaký nový správce stahování ve FX 4, který jsem od té doby neviděl a v podstatě se asi jedná o jednu z věcí která se nestihne a bude časem. Tedy zda je dorá volba integrovat něco co se vyvíjelo paralelně vedle a fungovalo to a zdržovat na tom vývoj, když něco co bylo nastíněno se nakonec nestihne vůbec a třeba od toho bude i upuštěno.

 2. Hrach napsal(a)

  Já fakt nevím, co ti vývojáři od Mozilly dělají. A ted myslím oproti Chrome. Asi v tou budou peníze, ne? (Jako že mozilla nemá tolik financí na vývoj). Pač jinak si nedovedu vysvětlit takovou neschopnost vývojářů releasnout už něco použitelnýho. Jedu na firefoxu od začátku a dnes sem zkusil Chrome. Rychlost, jednoduchost, použitelnost. Koukam do nastaveni a ona tam je sychronizace – neco, co teprve ted implementuje ff4. vyvojove nastroje – v jadru a rychle. Ne jak vecne zabugovany firebug, ktery je navic pomaly. Sem opravdu zvedav na FF4, ale jestli nenabidne neco poradne funkcniho – a tu se dozvidame, co to nebude, myslim, ze s radosti prejdu.

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  Pokud máš pocit, že jsi objevil chybu ve Firebugu, nahlaš ji (ne zde, ale na místě, které je k tomu určeno). Pokud nevíš jak a kde, rád ti s tím pomohu. Pokud chceš obecně diskutovat o Firefoxu, použij diskusní fórum. Komentáře pod zprávičkou, která s tím nesouvisí, k tomu neslouží. Pokud chceš světu sdělit, že chceš přejít na Chrome, pak je mi líto, ale to jsi bohužel na špatném místě.

 4. Hrach napsal(a)

  Chcu sdělit, že nejsem spokojen se zprávami, že se něco nestíhá a komentuji, že jiní to stihají a vydávají stable po 6 týdnech. To mělo být celým obsahem. Možná sem naivně čekal ujištění, že 4 bude revoluční, rychlá, atp. Pokud komentáře „pod správičkami“ mají sloužit pouze k výjádření nadšení, tak je zrušte. Nicméně souhlasím, že sem se zřejmě špatně vyjádřil, a pointa mého komentáře byla latentní.