Novinky vydaného SeaMonkey 2.1 by se vám mohly líbit

Balík webových aplikací SeaMonkey vyšel ve verzi 2.1. Po roce a půl je zde nová verze, která opět přináší řadu novinek, s kterými se dosud mohli setkávat pouze uživatelé Firefoxu. Balík SeaMonkey 2.1 je založen na stejném základu jako Firefox 4.

Co je tedy nového?

 • Podpora synchronizace dat. Nyní můžete synchronizovat svá data v SeaMonkey mezi jednotlivými instalacemi a to i mezi Firefoxem a SeaMonkey.
 • Nové vyhledávání na stránce. Modální dialog byl nahrazen lištou vyhledávání podobně, jako je ve Firefoxu. Na rozdíl od něj je umístěna v horní části okna prohlížeče.
 • Podpora OpenSearch a volitelné pole vyhledávání. Nově máte možnost si na lištu v prohlížeči přidat pole vyhledávání jako je ve Firefoxu. Spolu s tím přibyla podpora pro vyhledávací moduly ve formátu OpenSearch, které jsou používány ve Firefoxu a v jiných prohlížečích.
 • Podpora Personas. U SeaMonkey si nově můžete nastavit lehký motiv vzhledu podobně jako ve Firefoxu.
 • Nový Správce doplňků. SeaMonkey 2.1 obsahuje nového Správce doplňků, kterého můžete znát například z Firefoxu 4 či připravované verze Thunderbirdu.
 • Nový Správce dat. Novinka, která vám umožňuje spravovat uložená data pro jednotlivé navštívené weby z jednoho místa.
 • Zásuvné moduly běží odděleně. Zásuvné moduly nyní běží odděleně od hlavního procesu balíku, takže pád některého z nich nezpůsobí pád celého prohlížeče. Nově zásuvné moduly fungují i v poštovním klientu (např. v RSS čtečce).
 • Nové stránka s technickými informacemi. Podobně jako ve Firefoxu či v Thunderbirdu se v SeaMonkey 2.1 setkáte novou stránkou s technickými informacemi o balíku. Naleznete ji v nabídce Nápověda.
 • Lišta s panely je rolovací. Pokud máte otevřeno větší množství panelů, budete v nich mít lepší přehled. Nově je na liště umístěna i nabídka se všemi panely pro snadné přepínání.
 • Zabudovaná rozšíření jsou součástí uživatelského profilu. Rozšíření jako ChatZilla, JavaScript Debbuger či DOM Inspektor jsou nově součástí uživatelského profilu, takže je můžete snadno zakazovat či odinstalovávat.
 • Celý balík by měl startovat rychleji, rychleji obnovovat předchozí relaci a poskytovat lepší informace o využití paměti (stránka about:memory).

Co se týče podpory operačních systémů, byla ukončena podpora Mac OS X 10.4 a architektury PPC. Nově je pro Mac OS X k dispozici kombinovaný balíček s podporou 32 i 64 bitů. V Linuxu se setkáte s nativními notifikacemi, přibyla podpora Seznamu odkazů (Jumplists) či ukazování průběhu stahování přímo v ikoně aplikace na hlavní liště Windows 7. Weboví vývojáři se mohou setkat s podporou stejných novinek jako byly ve Firefoxu 4. Bližší přehled dalších novinek naleznete v poznámkách k vydání.

Co dále? SeaMonkey 2.1 si můžete volně stáhnout a začít používat. Jako vždy je k dispozici i česká verze.

Přečtěte si také

2 odpovědi

 1. Sladký Vladimír napsal(a) :

  Bohužel se mi nelíbí, protože bych jej rád používal, ale přestane fungovat většina (pro mne důležitých) doplňků 🙁
  Když tedy nemohu používat jenom nejnovější verzi a zkusím ve stejném profilu používat obě verze a (nutně) potřebuju zachovat i historii, tak ta je nekompitibilní a asi to nakopne places či, co – jde to prosím nějak (jednoduše) řešit a tedy pokud možno třeba bez neustálé komplikované opakované synchronizace záložek a historie v různých profilech přes Internet a pod., abych mohl všechny staré doplňky „na vlastní riziko“ používat už jen v nové verzi? Děkuju …

 2. fellow napsal(a) :

  Výborně, novou verzi vítám. Škoda jen, že mi poslední verze z řady 2.0 neukázala dostupnost nové verze 2.1. Takhle jsem na ní přišel náhodou při zběžném procházení webu, spoléhal jsem na aktualizační proceduru.