Rubriky: SeaMonkey

Novinky vydaného SeaMonkey 2.1 by se vám mohly líbit

Balík webových aplikací SeaMonkey vyšel ve verzi 2.1. Po roce a půl je zde nová verze, která opět přináší řadu novinek, s kterými se dosud mohli setkávat pouze uživatelé Firefoxu. Balík SeaMonkey 2.1 je založen na stejném základu jako Firefox 4.

Co je tedy nového?

 • Podpora synchronizace dat. Nyní můžete synchronizovat svá data v SeaMonkey mezi jednotlivými instalacemi a to i mezi Firefoxem a SeaMonkey.
 • Nové vyhledávání na stránce. Modální dialog byl nahrazen lištou vyhledávání podobně, jako je ve Firefoxu. Na rozdíl od něj je umístěna v horní části okna prohlížeče.
 • Podpora OpenSearch a volitelné pole vyhledávání. Nově máte možnost si na lištu v prohlížeči přidat pole vyhledávání jako je ve Firefoxu. Spolu s tím přibyla podpora pro vyhledávací moduly ve formátu OpenSearch, které jsou používány ve Firefoxu a v jiných prohlížečích.
 • Podpora Personas. U SeaMonkey si nově můžete nastavit lehký motiv vzhledu podobně jako ve Firefoxu.
 • Nový Správce doplňků. SeaMonkey 2.1 obsahuje nového Správce doplňků, kterého můžete znát například z Firefoxu 4 či připravované verze Thunderbirdu.
 • Nový Správce dat. Novinka, která vám umožňuje spravovat uložená data pro jednotlivé navštívené weby z jednoho místa.
 • Zásuvné moduly běží odděleně. Zásuvné moduly nyní běží odděleně od hlavního procesu balíku, takže pád některého z nich nezpůsobí pád celého prohlížeče. Nově zásuvné moduly fungují i v poštovním klientu (např. v RSS čtečce).
 • Nové stránka s technickými informacemi. Podobně jako ve Firefoxu či v Thunderbirdu se v SeaMonkey 2.1 setkáte novou stránkou s technickými informacemi o balíku. Naleznete ji v nabídce Nápověda.
 • Lišta s panely je rolovací. Pokud máte otevřeno větší množství panelů, budete v nich mít lepší přehled. Nově je na liště umístěna i nabídka se všemi panely pro snadné přepínání.
 • Zabudovaná rozšíření jsou součástí uživatelského profilu. Rozšíření jako ChatZilla, JavaScript Debbuger či DOM Inspektor jsou nově součástí uživatelského profilu, takže je můžete snadno zakazovat či odinstalovávat.
 • Celý balík by měl startovat rychleji, rychleji obnovovat předchozí relaci a poskytovat lepší informace o využití paměti (stránka about:memory).

Co se týče podpory operačních systémů, byla ukončena podpora Mac OS X 10.4 a architektury PPC. Nově je pro Mac OS X k dispozici kombinovaný balíček s podporou 32 i 64 bitů. V Linuxu se setkáte s nativními notifikacemi, přibyla podpora Seznamu odkazů (Jumplists) či ukazování průběhu stahování přímo v ikoně aplikace na hlavní liště Windows 7. Weboví vývojáři se mohou setkat s podporou stejných novinek jako byly ve Firefoxu 4. Bližší přehled dalších novinek naleznete v poznámkách k vydání.

Co dále? SeaMonkey 2.1 si můžete volně stáhnout a začít používat. Jako vždy je k dispozici i česká verze.

2 komentářů k článku “Novinky vydaného SeaMonkey 2.1 by se vám mohly líbit”

 1. Sladký Vladimír napsal(a)

  Bohužel se mi nelíbí, protože bych jej rád používal, ale přestane fungovat většina (pro mne důležitých) doplňků 🙁
  Když tedy nemohu používat jenom nejnovější verzi a zkusím ve stejném profilu používat obě verze a (nutně) potřebuju zachovat i historii, tak ta je nekompitibilní a asi to nakopne places či, co – jde to prosím nějak (jednoduše) řešit a tedy pokud možno třeba bez neustálé komplikované opakované synchronizace záložek a historie v různých profilech přes Internet a pod., abych mohl všechny staré doplňky „na vlastní riziko“ používat už jen v nové verzi? Děkuju …

 2. fellow napsal(a)

  Výborně, novou verzi vítám. Škoda jen, že mi poslední verze z řady 2.0 neukázala dostupnost nové verze 2.1. Takhle jsem na ní přišel náhodou při zběžném procházení webu, spoléhal jsem na aktualizační proceduru.