Rubriky: Firefox Mobily

Nový Firefox pro Android vyjde letos v létě

Firefox Preview (kódově Fenix) nahradí současný Firefox pro Android (kódově Fennec) už během letošního dubna. Naznačují to minimálně informace v lokalizačním sprintu.

Aktualizace: podle posledních informací se neočekává vydání dříve než červenci.

První verze Firefoxu pro Android vyšla v březnu 2011 společně s Firefoxem 4.0 pro počítače. Po 7 letech a po vydání Firefoxu Quantum pro počítače začala Mozilla připravovat podobný velký krok i pro Android – Fenix.

Uživatelé stávající verze dostanou nový Fenix letos v dubnu, tzn. během následujících dvou měsíců. Aktualizace proběhne automaticky přes Google Play jako běžně a po spuštění nové verze budou přemigrována uživatelská data. Nová verze samozřejmě podporuje i synchronizaci, takže se nemusíte bát, že byste o něco mezi mobilem a počítačem přišli.

Trochu složitější to bude s doplňky. Ty neměly ve Firefoxu pro Android nikdy na růžích ustláno a moc se jich neuchytilo. Výrazně se to nezlepšilo ani s příchodem WebExtensions. Nová verze Firefox pro Android bude mít po aktualizaci podporu pouze pro uBlock Origin. Na podpoře pro ostatní bude Mozilla dále pracovat po prvním vydání a prioritu dostanou hlavně prověřená a tzv. doporučená rozšíření, která počítají s fungováním na mobilním zařízení s malou obrazovkou.

Pokud si chcete novou verzi Firefoxu osahat předem, můžete si ho už dnes nainstalovat souběžně se stávající verzí.

3 komentářů k článku “Nový Firefox pro Android vyjde letos v létě”

 1. Charla napsal(a)

  Osobně používám pouze uBlock, Bitwarden a I don’t care about cookies. Bez toho posledního bych se obešel. Ale Bitwarden by byl přeci jen problém.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Pokud vám nevyhovuje integrovaný správce hesel, ale upřednostňujete Bitwarden, tak ten má i samostatnou aplikaci pro Android. Výhodou navíc může být, že vám pravděpodobně umožní vyplňovat hesla i mimo prohlížeč.

   1. To je super, ale napsal(a)

    To je super že vjde, používám ho už přes půl roku, ale na to aby nahradil fennec to ani zdaleko nemá.
    Firefox Fennec pro android podporuje komplet všechny rozšíření a ty rozšíření fungují perfektně.

    Oproti tomu Fenix podporuje pouze jedno rozšíření a máme slíbeno, že možná někdy v budoucnu bude podporovat nějaká z vybraných rozšíření. Ale ten slib je docela starý a od tédoby senic nestalo, stále podpora jenom pro ublock origin.