Rubriky: Doplňky Firefox

Plán na ukončení podpory Flashe


Adobe včera zveřejnilo plán na ukončení podpory Flashe na konci roku 2020. Adobe, Mozilla a ostatní autoři prohlížečů nyní připravují materiály pro autory webových stránek, aby jim co nejvíc usnadnili přechod na webové technologie. Mozilla už mimo jiné aktualizovala svůj plán na ukončení podpory Flashe ve Firefoxu, porovnání aktivace Flashe ve Firefoxu, Google Chrome a MS Edge, stejně jako dokumentaci webových technologií, které jednotlivé funkce Flashe nahrazují.

Počínaje Firefoxem 55, který vyjde letos v srpnu, se bude Flash ve výchozím stavu spouštět až po kliknutí a Firefox nabídne zapamatování volby pro aktuální server. V druhé polovině roku 2018 bude Flash nutno aktivovat ručně pokaždé. Nakonec bude během roku 2019 ve výchozím stavu Flash vypnutý. Samozřejmě pořád bude možné si Flash ve správci doplňků zapnout, všechny tyto plánované změny se totiž týkají jenom výchozího nastavení spouštění zásuvného modulu.

Opravdu se Firefox Flashe zbaví až někdy během roku 2020, kdy bude Flash zablokován v běžných verzích Firefoxu a zůstane fungovat jenom ve verzi s rozšířenou podporou (ESR) pro firmy. Tam bude zakázán v okamžiku, kdy vývoj a podporu Flashe ukončí i samo Adobe. V tu chvíli totiž nebudou pro Flash dostupné ani žádné bezpečnostní aktualizace, kterých Adobe každý rok vydá požehnaně.

Flash se výrazně podepsal na vývoji webu. Přinesl interaktivní prvky, animace, videa, dokonce hry. Čím více byly tyto věci žádané, tím větší byl i tlak na jejich implementaci přímo do webových standardů a prohlížečů, a to se nakonec stalo. Z Flashe, svého času velmi silné technologie, je dnes už spíše přežitek, který má podporu prohlížečů i samotného Adobe hlavně díky svému stále docela velkému rozšíření. Výrazný odklon od Flashe a růst využívání webových technologií i při vývoji her potvrzují data herních serverů.

Zkuste si ve svém Firefoxu nastavit spouštění Flashe pouze na vyžádání, nebo ho úplně zakázat, a dejte nám vědět v komentářích, které důležité stránky vám bez něj nefungují.

(Zdroj: blog.mozilla.org)

8 komentářů k článku “Plán na ukončení podpory Flashe”

 1. Martin Milichovský na Facebooku napsal(a)

  Například mapové aplikace http://kontaminace.cenia.cz a téměř všechny mapy nabízené Plzeňským krajem http://geoportal.plzensky-kraj.cz/gs/vsechny-mapy/

  1. Michal Stanke napsal(a)

   To je docela škoda, ale všiml jsem si, že v případě Plzeňského kraje fungují alespoň „mobilní verze“ map bez Flashe.

 2. Lukáš Petrovický na Facebooku napsal(a)

  Google Play Music.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   To snad Google vyřeší, než sám podporu Flashe ukončí. 🙂

 3. Mlocik97 napsal(a)

  Tatrabanka: https://moja.tatrabanka.sk/

  1. Michal Stanke napsal(a)

   A jéje. Nejvyšší čas jim poslat články od Adobe a Mozilly, že mají tak dva roky a kousek čas.

  2. Calvin napsal(a)

   Tatrabanka nějaká malá banka s pár čoboláky, co jí IE napsal nějakej studentík

 4. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

  Bez Flashe nepoběží většina her. Třeba hraji tady na Facebooku hru TrainStation (https://apps.facebook.com/thetrainstation/).