Rubriky: Firefox

Podpora Firefoxu 3.0 skončí na konci března

Podpora Firefoxu 3.0, který byl vydán v červnu 2008, pomalu končí. Na konci tohoto měsíce (konkrétněji 30. března) vyjdou plánované aktualizace jednotlivých verzí Firefoxu a Firefox 3.0.19 bude poslední verzí, která bude pro Firefox 3 dostupná. Existující uživatelé by měli aktualizovat na novější verzi. V případě jakýchkoliv problémů či dotazů, které s aktualizací souvisí, se mohou obrátit na naše fórum podpory. Ze statistik Mozilly vyplývá, že českou verzi Firefoxu 3.0 používá stále 16 % uživatelů Firefoxu. Podíl však pomalu klesá ve prospěch novějších verzí.

Kromě zmíněného Firefoxu 3.0.19 vyjdou ve stejný den též aktualizace na Firefox 3.5.9 a 3.6.2. Pokud vás zajímá, kde je Firefox 3.6.1, pak vězte, že Firefox s tímto číslem nevyjde. Verzování Firefoxu se totiž odvíjí od verzování renderovacího jádra (Gecko), které ve verzi 1.9.2.1 vyšlo pro mobilní verzi Firefoxu (Fennec).

Ještě jedna důležitá zpráva. V nejbližší době vyjde SeaMonkey 1.1.19 a mělo by se jednat o poslední aktualizaci řady 1.1. Všem uživatelům je doporučena aktualizace na SeaMonkey 2, které přináší oproti předchozí verzi řadu zajímavých novinek, takže rozhodně neváhejte. A aby toho nebylo málo, na 15. března je naplánována aktualizace Thunderbirdu na verzi 2.0.0.24.

Jak vidíte, nudit se tento měsíc rozhodně nebudeme.

6 komentářů k článku “Podpora Firefoxu 3.0 skončí na konci března”

  1. v6ak napsal(a)

    Drobná poznámka: možná by bylo lepší psát „3.0“ nebo „3.0.*“, hned z titulku by bylo asi jasnější o co jde.

  2. josefec napsal(a)

    Už delší dobu mi připadá (minimálně od nástupu Chrome), že Firefox se přidal k Internet Exploreru a stal se takzvaným dohaněčem místo průkopníkem nových technologií. Rozhodně to tak je v rychlosti vykreslovacího jádra, běhu prohlížeče v oddělených procesech a uživatelském rozhraní.

    V souvislosti s tímto článečkem mě napadlo, jestli to trochu není právě tou tak dlouhou podporou tak starých verzí Firefoxu. Nejsem programátor, takže přesně nevím, jak to chodí, ale předpokládám že různé opravy se dělají společně pro všechny verze (3.0, 3.5, 3.6), ale musí se potom odladit pro každou zvlášť. Z toho mi vyplývá, že podpora dva roky staré verze Firefoxu musí dozajista spotřebovávat nějaké nezanedbatelné množství prostředků, které by mohly být využity pro rychlejší přípravu nové a kvalitnější verze.

    Co myslíte?

  3. Davpe napsal(a)

    Souhlasím s v6akem, když jsem viděl ten titulek, skoro mě zamrazilo, že už končí, když teď vyšel.

  4. Pavel Cvrček napsal(a)

    [1] Nadpis jsem upravil.
    [2] Určitě to nějaký čas zabere, ale koukej se na to z pohledu např. linuxových distribucí či firemního nasazení. Tam jsou verze s delší podporou žádoucí. Přestože je každá verze Firefoxu podporována ještě minimálně půl roku po vydání novější verze, je to pro řadu nasazení stále málo.

  5. v6ak napsal(a)

    Neříkám, že jsem si hned myslel, že jde o 3.*, skutečnost mi byla jasná. Ale matoucí to bylo.

    [2][4] V každém případě by bylo zajímavé mít statistiky o aktivitě programátorů – implementace novinek, opravy stabilních verzí a „backporty“ oprav. Aspoň podle počtu commitů (a předpokládat, že průměrný čas strávený kvůli commitu je ve všech případech stejný).

  6. Charla napsal(a)

    Souhlasím, FireFox už moc neprokopává, spíše dobíhá – alespoň mě připadá, že novinek není tolik jako dříve. Naštěstí se zatím z FireFoxu nestává moloch, který by zabral celé DVD a spouštěl se půl dne – můžeme si jej přizpůsobit a naučit podle svého. Tahle filosofie se doufám ani s léty nezmění. Vlastně pořídit si lišku, je jako si pořídit mládě, je na Vás jak si ho vycvičíte 😀
    Nicméně u dost produktů (pravda, převážně freewarových malých aplikací) s další verzí podpora předchozí zaniká. Možná vůči firmám nežádoucí, ale kdyby se firmy naučily updatovat a držet krok, možná by se zrychlil vývoj celkově. Ale ve spoustě firem teď stále používají účetní SW běžící pod DOSem – který je stále aktualizován. (nic proti němu, má to krásnou vlastnost, FUNGUJE to 🙂 )
    Osobně nemám FireFoxu co vytknout, jen mě trochu štve, že s každou verzí musím řešit kompatibilitu doplňků a že občas se dozvím, že autor doplňku na vývoj už dlouho kašle a že to na co jsem byl zvyklý už nebude.
    Možná bych ještěr trochu vytkl rychlost. Porovnám-li rychlost spuštění Chromu a FireFoxu, tak Chrome je perfektní na otevírání „náhodných“ odkazů, kdy kliknu a vidím.
    Pravda je, že co se vykreslování týče, někteří vývojáři si stěžují, že vykreslování stránek je verzi od verze pomalejší a že je fajn, že vykonávání JS se zrychluje, samotné vykreslení stejně trvá déle.
    Mě osobně nevadí těch pár milisekund, ale spíše mě štve to (nevím zda je to obecná chyba) že se mi stránka načítá a najednou se ukazatel načítání zastaví skoro u konce a já minuty čekám a pak se stránka načte jen s chybějícím elementem, nebo zůstane úplně bílá, po obnovení je načtená hned a v pořádku, ale dost často se mi stává, že načtení takto selže.