Rubriky: Firefox

Přichází Firefox 4.0 Beta 5 s hardwarovou akcelerací

Mozilla dnes uvolnila v pořadí již 5. betaverzi připravovaného Firefoxu 4.0. Asi hlavní novinkou je podpora hardwarové akcelerace skrze Direct 2D, která je nyní ve výchozím nastavení aktivní. Tato novinka se týká uživatelů Windows Vista/7, jejichž grafická karta obsahuje podporu DirectX 10.1. Podpora hardwarová akcelerace s sebou přináší rychlejší vykreslování stránek a to zejména těch náročnějších. Hezkou ukázku přináší následující video:

Pokud nepatříte mezi uživatele s Windows Vista/7, případně nevlastníte odpovídající grafickou kartou, nemusíte smutnit. Ve vývojových verzích Firefoxu 4.0 se již objevuje podpora Direct3D a pracuje se též na podpoře OpenGL. Detaily o aktivované hardwarové akceleraci naleznete na stránce about:support (dole na stránce je sekce „Grafika“) a pokud se setkáte s problémy, můžete podporu hardwarové akcelerace vypnout v sekci Rozšířené dialogu Možnosti.

Druhou výraznou novinkou je podpora Audio API, které dává vývojářům možnost pracovat se zvukem přímo ve webovém prohlížeči. Vytvoření mixážního pultu v JavaScriptu tak nic nebrání :). Odstavce slov lépe nahradí jedno ukázkové video.

Mimo výše uvedených novinek se v nové betaverzi setkáte s novou podobou hlavního tlačítka aplikace a od předchozí betaverze došlo k více než 600 úpravám. Bližší informace o nové betaverzi naleznete v poznámkách k vydání a případní zájemci si ji mohou volně stáhnout (včetně české verze). Připomínáme, že k betaverzím stále můžete zasílat své reakce a to pomocí tlačítka Zpětná vazba přímo ve Firefoxu nebo prostřednictvím našeho diskusního fóra.

20 komentářů k článku “Přichází Firefox 4.0 Beta 5 s hardwarovou akcelerací”

 1. Hrach napsal(a)

  nevím nevím, u každé nové beta verze mám pocit, že je více zabugovaná a pomalejší 🙂 tak už čekám na to fixování

 2. Eddward napsal(a)

  Ja som sa uz k tejto bete vyjadril v diskusnom fore a napisem to aj sem. Tato beta je pomalsia co sa tyka odozvy programu a aj viac zabugovana ako beta 4.
  HW akceleraciu mam zatial vypnutu, este tam su bugy pri scrolovani stranok.

 3. DiGi napsal(a)

  Bohužel to Direct2D funguje nějak divně. Na obyčejné kartě v práci (NVIDIA GeForce 9500 GT) jsou písmenka vyloženě rozmazaná 🙁 Vypadá to ještě hůře než první pokusné buildy s D2D

 4. Seattleman napsal(a)

  Pri zapnutej Direct 2D mám horší vzhľad písma ako predtým. Kontúry písma sú nejaké rozmazané, nečisté… Používam W7 a grafiku Intel. Ešte to odskúšam na nvidii a uvidím, čo ďalej.

 5. DiGi napsal(a)

  Zkusím nové ovladače a uvidím. Kromě toho haprují i vložené flashe. http://www.qr.cz/digi/ff4-d2d-vs-chrome.png

 6. Michal Stanke napsal(a)

  Je mi líto, ale musím souhlasit. Celé je to nějaké pobouchané. Vrátil jsem se k betě 4 a asi počkám až na finální verzi. Pětka se nepovedla, problém mám i se spuštěním prohlížeče a načtením úvodní stránky-pomalejší než 3.6.

 7. Pavel Cvrček napsal(a)

  Když vypnete hardwarovou akceleraci, jak je uváděno v příspěvku, a restartujete Firefox, máte stále stejný problém? Pokud ne, pošlete mi na e-mail informaci o vašem systému a grafické kartě, co máte. Najdete to na stránce about:support (zadejte do adresního řádku), jak je uváděno v příspěvku.

 8. Marvin napsal(a)

  Doufám, že se do finální verze ještě pořeší vykreslování fontů při zapnuté hardwarové akceleraci. Rozmazanější font jsem snad ještě neviděl. Jsem zvyklý na ClearType, ale to co mi včera zobrazila 5. beta firefoxu je děs. Neumím si představit, že bych na tohle měl koukat několik hodin denně. 🙁

 9. panther7 napsal(a)

  Mohl bych poprosit, aby se u vydané beta verze psalo i datum sestavení, protože si občas stáhnu i kandidáty na sestavení a ve výsledky jsou to i verze, které nakonec vyjdou

 10. Pavel Cvrček napsal(a)

  Informace o sestavení jsou uvedeny na stránce „about:buildconfig“. Identifikátor verze pak na „about:support“ nahoře.

 11. DiGi napsal(a)

  Ani s aktualizovanými ovladači není výsledek použitelný 🙁

  Tak nějak jsem předpokládal, že Direct2D je stále ještě experimentální. Podobně mizerně byly stránky renderovány i na domácím PC s daleko výkonnější grafickou kartou.

 12. Michael napsal(a)

  Me zase v beta 5 nefunguji https stranky. Mate nekdo podobnou zkusenost?

 13. panther7 napsal(a)

  [10] Mě nejde o to zjistit, jakou mám verzi sestavení, ale aby zde na stránkách bylo napsáno, kdy byla sestavena „finální“ verze, protože když mám staženého kandidáta, pak vyjde „final“, a já si ho stáhnu, tak zjistím, že je to úplně stejná verze…

 14. Michal Stankoviansky napsal(a)

  S vypnutou HW akceleráciou je písmo v poriadku, žiadny problém. So zapnutou…no, nebolo to najhoršie, ale už ma trochu boleli oči. 😉

 15. tTom napsal(a)

  Po aktualizaci na beta 5 se mi při spuštěném Firefoxu začal zadrhávat celý počítač tak, že s ním nešlo v podstatě pracovat. Naštěstí pomohlo vypnout zmiňovanou HW akceleraci. Mám notebook Lenovo ThinkPad R500, Windows 7 Professional 32bit, grafika ATI Mobility Radeon HD 3400 Series.

 16. Pavel Cvrček napsal(a)

  Pokud chcete pomoci s odhalováním chyb v hardwarové akceleraci, nainstalujte si rozšíření, co je popisováno v následujícím článku, a spusťte test. Díky!

  http://www.mozilla.cz/zpravicky/pomozte-otestovat-hardwarovou-akceleraci-firefoxu-4-0/

 17. Petr Urban napsal(a)

  Mno, když zavřu panel, tak zůstává stále na liště, jen už se do něj nejde přepnout. Když jsem v něm přehrával video z YouTube, tak i po zavření panelu byl slyšet zvuk přehrávaného videa. Takže mi tyto panely připadají jako kdyby se zasekly někde na půli cesty. Zapnutí/vypnutí HW akcelerace na to vliv nemá.

  Dále mi Panorama po ukončení a následném spuštění Firefoxu přehazuje panely mezi skupinami. Což je dost otravné, obzvlášť když první načtení Panorama trvá takovou dobu (celkem zhruba 160 panelů v jednom okně).

  Mno a po zapnutí HW akcelerace mám nějako zvětšené tlačítko „Archivovat“ v Gmailu.

  Pozoruje někdo podobné problémy?

 18. Hrach napsal(a)

  Ano, hardwarova akcelerace způsobuje drobnosti ve vykreslení. S dalším problémem sem se u ní setkal na webu http://itzpravy.cz, kde je horni menu ujeté.

 19. Charla napsal(a)

  Já HW akceleraci nemám, protože FX na stránce about:support ani neuvádí můj grafický adaptér XD (ne že bych se mu divil) ale i přesto, mne se zase rozjeli tlačítka na maximalizaci a minimalizaci. Jsou dost daleko od sebe

 20. anders napsal(a)

  První spuštění na win 7 64bit – „grafický ovladač přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven“,grafika geforce GT 220. Pak se to už ale neopakovalo… Jinak vypadá pěkně,až na tu větší než malou „inspiraci“ Operou…;-)