Rubriky: Firefox

Přinese Tab Candy ve Firefoxu 4.0 revoluci v prohlížení v panelech?

Prohlížení v panelech je bezesporu jednou z nejčastěji používaných funkcí Firefoxu. Existují uživatelé, co mají v průměru otevřeno jen několik panelů, jiní jich pro změnu mají otevřeno i 100 a více. V případě více otevřených panelů začíná být lišta s panely trochu nepřehledná, což Firefox řeší jejím rolováním, jinde to řeší například více řádky s panely na úkor plochy pro zobrazení stránky a někde pro změnu takovou situaci neřeší vůbec.

Firefox 4.0 pro tyto případy přinese novinku, která se nazývá Tab Candy. Jedná se o mód zobrazení panelů ve formě náhledů, které lze snadno organizovat do skupin a mezi jednotlivými skupinami snadno přepínat. Můžete si tak vytvořit skupiny jako „doma“, „práce“, „zábava“ apod. a mezi jednotlivými skupinami snadno přepínat. Panely z ostatních skupin v takovém případě zůstanou skryty na pozadí a vaše lišta s panely tak bude výrazně přehlednější.

Představení funkce naleznete v následujícím videu.

Funkce je prozatím k dispozici pouze v experimentální verzi, ale už se o ní pozitivně vyjádřila řada serverů jako např. TechCrunch. Prozatím se jedná o začátek a jak Aza Raskin z Mozilly ve videu výše vysvětluje, možnosti využití jsou daleko větší. Jisté však je, že se na novinku můžeme těšit v jedné z následujících betaverzí Firefoxu 4.0.

12 komentářů k článku “Přinese Tab Candy ve Firefoxu 4.0 revoluci v prohlížení v panelech?”

 1. Shar napsal(a)

  Něco podobného by mohli udělat i se záložkami, které se při větším počtu taky už nevejdou na lištu. Takhle to vypadá na konec záložek, když toto bude při větším počtu stránek přehlednější… Jak se bude řešit zálohování takto otevřených panelů?

 2. v6ak napsal(a)

  Uvidíme. Já třeba používal TabGroupBar. (Doháje, to rozšíření se zcela určitě jmenovalo mírně jinak!) No, používal… Já si v tom vždy brzy udělal binec a vše měl během chvilky v jedné skupině. Tak uvidím, jestli je Tab Candy něco lepšího, co mě donutí to neignorovat. Screenshot jsem neviděl a video jsem nenašel, asi je uložené ve flashi (jsem tu z Opery mini).

 3. Michal Růžička napsal(a)

  Na první pohled mi přijde, že to bude potřebovat příliš mnoho práce uživatele „navíc“ na organizaci tabů do skupin, tzn. nebude to prakticky použitelné.

  Co naopak je prakticky použitelné velmi dobře už dlouho, je rozšíření Tree Style Tab (https://addons.mozilla.org/firefox/addon/5890/). Pokud si člověk lištu se panely dá svisle na levou stranu okna prohlížeče, tak je to naprosto ideální řešení, už jen proto, že dnes jsou monitory čím dál širokoúhlejší (s hrůzou jsem zjistil, že už i EIZO dělá pro běžné smrtelníky jen 16:9 monitory, ne alespoň 16:10) – můžeme si tedy dovolit boční lišty, ale je třeba šetřit místem na výšku. I na netbooku tak je horizontálně dost místa pro stránku a zároveň je vidět řádově více tabů, protože pod sebe se jich i na malém monitoru vleze hodně.

  Tree Style Tab navíc elegantně řeší i organizaci panelů do skupin – panely otevřené kliknutím z nějaké dřívějšího panelu jsou automaticky zařazeny do stromové struktury pod něj (samozřejmě se dají libovolně přetahovat). Je to tedy rychlé a od uživatele do nepotřebuje žádnou akci navíc. Jen jeden klik prostředním tlačítkem myši jako obvykle.

  Docela mne udivuje, že s něčím podobným ještě žádný prohlížeč nepřišel jako s vestavěným výchozím chováním.

 4. v6ak napsal(a)

  Tree Style Tab je koncepčně určitě zajímavé, ale přišel jsem na to, že mi více vyhovuje jiné rozšíření (VertTab?), které sice neumí skupiny panelů, ale má zase vyřešeny lépe některé detaily, například scrollování. Používám to v kombinaci se změnou nastavení přepínání panelů, která mi umožňuje v panelech vyhledávat.
  Poznámky o širokouhkém displeji chápu, sám mám notebook (nebo spíše „přenosný počítač“) s 1600*900. Taky nevím, proč se toto ještě neřeší. Ostatně, směji se, když vidím, jak ve Windows 7 zvětšují taskbar na výšku a zmenšují jeho využití na šířku. Aspoň pokud to není příprava uživatelů na to, že bude později na jedné straně.

 5. Mr.Henky napsal(a)

  [1] S jedným takým nápadom som prišiel pred pol rokom:
  http://spewboy.deviantart.com/journal/29458083/

 6. Josef napsal(a)

  Spíše by mě zajímalo, jak je to s načítáním obsahu po restartování prohlížeče. Kdyby bylo líné (začla by se stahovat jen aktuální skupina tabů), bylo by to výborné.

 7. Davpe napsal(a)

  Něco takového používám už teď, jmenuje se to Nové okno 🙂 A rovněž používám Tree Style Tab. A občas Chrome, abych si ve FF nedělal bordel.

  S touto metodou vidím několik problémů:

  1) Paměť
  Firefox má pořád problémy se žraním paměti při otevírání hodně tabů.

  2) Nutnost organizace
  Pokud otevřete jako pán ve svém videu třeba ty obrázky kamer, tak je s největší pravděpodobností budete hned zavírat, když zjisíte, že jste klikli na špatný model. A teď si představte, že všechny panely první přesunete a pak je zase pozavíráte.

  3) Bordel
  Když máte možnost si panely odklidit jinam, místo abyste je zavřeli, tak je tam prostě odklidíte a necháte hnít, protože proč je zavírát, když místa je dost. (mluvím z vlastní zkušenosti, právě s Tree Style Tab, i když už to mám víc pod kontrolou).

 8. alblaho napsal(a)

  Obávám se, že nikdy v sobě nenajdu dost píle, abych taby řadil do skupin.

  Zatím to řeším tak, že min_tab_size nastavím na 30 🙂

 9. Marek napsal(a)

  Ano ano když chci začít „novou kategorii“ browsení, otevřu si nové okno a v tom mám x tabů, které se týkají té kategorie, a pak zase nové okno atd.

 10. kolem-jdoucí napsal(a)

  Na širokoúhlých diplejích, bych si uměl představit featurku, kdy se dají přesunout panely na bok pod sebe.

 11. Hrach napsal(a)

  aby to nedopadlo jako s Ubiqity. Dobrý koncept, nápad, ale prakticky ne příliš použitelné.

 12. v6ak napsal(a)

  [6] Ještě o něco línější načítání nabízí BarTab: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/67651/
  [10] Na to je pytel rozšíření.