Rubriky: Firefox

Proč dosud není Firefox pro Windows v 64bitové verzi

Jedním z častých dotazů je, proč není Firefox pro Windows k dispozici i v 64bitové verzi. Ta je již nějaký čas k dispozici pro Linux a Mac OS X, ale o verzi pro Windows čas od času padne zmínka, ale pak vše zase utichne. Před pár dny proběhla opět diskuse na toto téma a jejím výsledek je opět stejný: 32bitová verze Firefoxu je pro uživatele 64bitových verzí Windows lepší a 64bitová verze Firefoxu by nepřinesla žádný velký efekt, spíše naopak.

Jednou z věcí, které hrají proti 64bitové verzi Firefoxu, jsou zásuvné moduly (pluginy). U nich se situace za poslední rok trochu zlepšila, ale řada z nich stále není k dispozici v 64bitové variantě, což vadí. U těch, které pro 64bitové prohlížeče k dispozici jsou, nebývá vždy situace úplně ideální (např. časté pády).

Z různých důvodů navíc aktuálně platí, že je 64bitová verze ve Windows pomalejší a bere si více paměti. Zmiňovány jsou též častější pády samotného prohlížeče, což ale jak uvádí Benjamin Smedberg, vývojář Mozilly, je spíše chybami na straně Firefoxu.

Z těchto důvodu není v dohledné době v plánu vydat Firefox pro Windows v 64bitové variantě. Neznamená to, že se 64bitová verze Firefoxu nikdy neobjeví, jak je občas chybně uváděno. V dohledné době však není v plánu a Mozilla chce raději investovat čas a zdroje do rozpracovaných projektů, které budou mít větší efekt pro existující uživatele.

5 komentářů k článku “Proč dosud není Firefox pro Windows v 64bitové verzi”

 1. DiGi napsal(a)

  Možná by se hodilo zmínit dva nezávislé x64 buildy optimalizované na rychlost: Palemoon – http://www.palemoon.org/ (Aktuálně založené na zdrojích FF15) a Waterfox – http://www.waterfoxproject.org (zdroje FF16). Kromě „prostého“ x64 překladu se oba zaměřují na zvýšení výkonu vypnutím podpory starých procesorů a používáním pokročilejších instrukčních sad.

 2. Marek Turnovec napsal(a)

  No, když v Mozille myslí… Mně to je na Debianu stejně fuk, tam už 64bitová verze nějakou dobu je.

  Ale slyšel jsem, že většina těch hlavních prohlížečů chce stejně od různých pluginů upouštět. Takže až tu třeba jednou nebude Flash, Silverlight, Java – tak pak bude cesta k 64bitové verzi Firefoxu i pro Windows snazší? 🙂

 3. Woodstock napsal(a)

  A které pluginy to nejsou v 64bitech na Windows?
  Firefox v 64bit verzi používám už několik let. Od té doby je oficiálně venku Java, pak Flash a samotný prohlížeč mi určitě zobrazí i další nainstalované pluginy. Dostupné je přinejmenším tedy to nejdůležitější.
  A ano, Firefox padá. Ovšem pouze pokud si ona 64bit Nightly zaktualizuje a je tam nějaká chyba (zrovna verze z 20.11. byla nepoužitelná, padala jak shnilý jablka).
  Zajímavé je, že konkurence se na pluginy nevymlouvá, Opera má 64bit verzi oficiálně k dispozici už nějaký ten pátek, IE taktéž, jak jsou na tom prohlížeče s Webkitem nevím, na Windows žádný takový nepoužívám a nesleduji (nenašel jsem takový, který by mi vyhovoval).

 4. Will napsal(a)

  64bitový IE je stále hroší než 32bitový. Dokonce ve Windows 8 se i Microsoft rozhodl skrýt tuto verzi a uživatelům běžně nabízí jen 32bitovou edici. Plnohodnotně optimalizovaný 64bitový prohlížeč pro Windows neexistuje. Opera taky raději nabízí 32bitovou verzi. Protože 64bitová edice má mnoho kompromisů, které popírají výhodu této technologie. Výhodou řešení od Opery oproti konkurenci, je že 32bitová verze dokáže využít i 32-bitové pluginy. Ani to ale není bez kompromisu. Pokud se nepletu, tak pro Safari a Chrome se na Windows podobná verze ani nechystá.

 5. Jimbo napsal(a)

  Will: … Jen bych k tomu dodal, že „Safari pro Windows“ už přestal existovat. Verze 6.0 nebyla vydána a Apple zrušil veškerou podporu i nabídku starších verzí pro konkurenční operační systém Windows. Safari už nyní je pouze pro Apple Mac OS. Jestli je to dobře nebo špatně, to záleží „pro koho“. Maxthon na tom vydělal tím, že je ballot screenu pro Evropu. … article.wn.com/view/2012/09/16/Maxthon_3_Surpasses_Safari_on_European_Economic_Council_Brow_g/