Rubriky: Firefox

Proč jsou ochranné známky Firefoxu důležité

Gervase Markham z Mozilla Foundation vytvořil zajímavou stránku ukazující, proč jsou ochranné známky Firefoxu důležité a proč je důležité jejich dodržování v některých případech právně vynucovat. Jak asi řada z vás ví, používání jména Firefox a jeho loga se řídí určitými pravidly. Gervase na stránce ukazuje některé případy zneužití ochranných známek, které přímo ohrožují uživatele. Řada webů se například snaží distribuovat pochybné verze „Firefoxu“, které obsahují různé zaintegrované komponenty, které mohou dělat prakticky cokoliv nekalého. Pěkným příkladem jsou pak weby, které Firefox dokonce prodávají :).

Uvedené příklady jsou platné zejména pro USA, i když bych se nedivil, kdyby se něco podobného časem objevilo i u nás. V našich končinách se tak dnes nejčastěji setkáte se stránkami MFA (Made For AdSense), které se snaží nabízet (asi) oficiální verzi Firefoxu na stránkách obalené reklamou, které se často snaží tvářit oficiálně. Doporučení je zde jednoduché. Stahujte Firefox pouze ze zdrojů, kterým věříte. To samé platí pochopitelně i pro doplňky, protože není nic mrzutějšího, než uživatel v diskusním fóru, který si postahoval věci z různých pochybných webů, a pak se diví, co se mu vše s počítačem děje.

Jeden komentář k článku “Proč jsou ochranné známky Firefoxu důležité”

  1. Luděk Janča napsal(a)

    Do dnes nedokážu pochopit, proč lidi nestahují (pokud mají potřebu stahovat – nemají systém s repozitáři) přímo od výrobce a používají stahuj, slunečnici a jim podobné domény.

    Asi patřím mezi ty „paranoidnější“, ale Firefox stahuju zásadně z mozilla.com. mozilla-europe.org je moc dlouhé a to cz ještě nemám v krvi.