Rubriky: Doplňky Firefox

Prospector: Za rychlejší vyhledávání ve Firefoxu

Je tomu již nějaký ten týden, co Mozilla Labs představila novou iniciativu s názvem Prospector. Pod ní se skrývá snaha hledat vylepšení, která by usnadnila vyhledávání v prohlížeči. Konkrétněji je projekt popisován jako snaha o vylepšení vyhledávání ve stránkách, které jste již navštívili, které máte otevřeny a v těch, které jste dosud nenavštívili.

Před pár dny byl uvolněn první experiment. Nese podobu rozšíření Speak Words a jeho snahou je usnadnění našeptávání v adresním řádku prohlížeče. V čem konkrétně jej vylepšuje? Snahou rozšíření je na základě napsaného textu do adresního řádku doplňovat slova, která odpovídají webům, které nejčastěji navštěvujete. Pokud například začnete psát „re“, může vám rozšíření automaticky nabídnout „reader“. Pokud následně stisknete klávesu Enter, přejdete na stránky Google Reader.

Našeptávání Google Reader

Vše vychází z historie vámi navštívených stránek, takže jak se bude vylepšené našeptávání chovat u vás, záleží na vašich zvyklostech. Na základě několikadenní zkušenosti mohu potvrdit, že se jedná o návykovou záležitost, která mi šetří čas. Nejlépe to ale člověk pozná tehdy, když si rozšíření Speak Words vyzkouší. Rozšíření je k dispozici pro Firefox 4.0 Beta 4 a vyšší a jeho instalace nevyžaduje restart prohlížeče.

3 komentářů k článku “Prospector: Za rychlejší vyhledávání ve Firefoxu”

 1. Vít Ondruch napsal(a)

  Nějak tomu nerozumím. Jaký je rozdíl mezi současnou funkcionalitou FF3.6 a funkcionalitou tohoto doplňku? Vždyť tak se chová i FF3.6

 2. R2D2 napsal(a)

  [1] Budeme to muset vyzkoušet, abychom co nejpřesněji srovnali. Doufám, že to FF pomůže, protože takový Google Instant v adresním řádku je fakt zajímavá funkce, která se opravdu vyplatí minimálně vyzkoušet. Tohle by ale mělo být víc „šité na míru“ konkrétnímu uživateli. Jestli jsem to správně pochopil…

 3. Stanislav Marek napsal(a)

  [1] Firefox 3.6 našeptává při psaní slov stránky, tohle našeptává i ta slova. Snad je to srozumitelné.

  Příklad:

  Když napíšu do adresního řádku „m“ ve FF3.6, tak mi našeptávač nabídne často navštěvované stránky, které mají v adrese nebo v titulku „m“, např. seznam.cz, centrum.cz, mozilla.org, mail.google.com atd.

  Když napíšu do adresního řádku „m“ ve FF4 s tímto rozšířením, tak mi toto rozšíření automaticky doplní (podle toho, jaká slova na „m“ píšu nejčastěji) slovo na „mozilla“ a poté už mám v nabídce jen mozilla.org, mozilla.cz, support.mozilla.org atd.