Rubriky: Firefox

Rychlejší přepínání panelů


Jedno větší zrychlení, které nakonec nedošlo do Firefoxu 57 a zatím je (opět) dostupné pro uživatele Nightly je předehřívání nebo žhavení panelů (anglicky tab warming). Jak z názvu tušíte, jde o zrychlení přepínání mezi panely.

Díky projektu Electrolysis se o obsah panelů starají oddělené procesy. Při přepínání mezi panely pošle Firefox do procesu s otevíraným panelem zprávu pro jeho vykreslení a až se tak stane, obsah panelu se zobrazí. Většinou není v přepínání mezi panely žádná rozeznatelná odezva, ale u některých stránek s náročnými animacemi, velkými a složitými SVG a podobně to ale poznat být může. Mě se to většinou stává u Facebooku s odscrollovanou timeline.

Tab warming přináší do tohoto procesu trochu preempce a plánování. Při najetí myší na ouško panelu může začít Firefox připravovat vykreslení stránky i o chvilinku dříve, než kliknete myší, nebo při přepínání pomocí Ctrl+Tab si může připravit ten další panel v pořadí, pokud byste kombinaci kláves stiskli ještě jednou. Ve většině případů bude rozdíl neznatelný, ale u náročných stránek to poznat je.

Jak to v Nightly vyzkoušet? Ve výchozím stavu je nové chování vypnuté. Zapnout ho můžete v editoru předvoleb about:config změnou browser.tabs.remote.warmup.enabled na true. Ukázkou takové stránky, kde je dřívější příprava při přepínání znát, je třeba tato.

4 komentářů k článku “Rychlejší přepínání panelů”

 1. Juraj Gašparovič na Facebooku napsal(a)

  A kedy to bude dostupne v stabilnej verzii??

  1. Mozilla.cz na Facebooku napsal(a)

   Zatím je to v Nighly 59 pár dní, možná týden, a ve výchozím stavu vypnuté. Dříve než v 59 to tedy nebude.

 2. Pavel Korotvička na Facebooku napsal(a)

  Doufám že to půjde vypnout

 3. Karel napsal(a)

  Když jsem tu stránku otevřel v Chrome, tak zátěž HW je do 9%. U FF 58 je to 48%.
  FF má ještě co dohánět.

  Když mám v FF puštěné video na youtube, nelze hrát ani CS:GO. U Chrome lze přehrávat i 3-4 videa a CS:GO jede stále plynule.

  Problémy jsem zaznamenal příchodem FF 57. Čekal jsem, že se to u FF 58 zlepší, ale neděje se tak.

  Zůstanu u Chrome. Zkusím pak verzi 62-63.