Rubriky: Doplňky Firefox

Směr vývoje Firefoxu pro příštího půl roku a dále


Asa Dotzler minulý týden aktualizoval plán na Mozilla Wiki pro zbytek roku 2016 a začátek roku 2017.

Plán je rozčleněn na tři oblasti. První zmiňuje spolehlivost, použitelnost a ucelenost funkcí. Firefox se měl kromě jiného zaměří právě na tyto oblasti, aby získal zpět část ztracených uživatelů i zaujal nové. Už ve Firefoxu 48 se dočkáme vydání dlouho odkládané architektury Electrolysis. Dostupná pro všechny uživatele, včetně těch s nainstalovanými doplňky, bude ve verzi 53 (duben 2017). V podobném časovém horizontu Firefox odstraní podporu zásuvných modulů (NPAPI) zatím vyjma Flashe. V uživatelském rozhraní ale budou nejvýraznější novinkou lépe viditelné synchronizované panely a rozhraní kontrolního centra pro přehled o oprávnění webových stránek a jejich zabezpečení.

Druhou oblastí je přizpůsobitelnost, hlavně doplňky. Nejbližší verze 48 bude obsahovat dostatečnou porci implementovaných Web Extensions API na to, aby ve Firefoxu fungovala asi třetina všech doplňků pro Google Chrome. A pokud se autor některého doplňku zatím nerozhodne jej pro Firefox vydat, můžete si jej zkusit konvertovat a nainstalovat sami. Dojde i na definitivní zavedení podepisování doplňků. Mozilla se také zaměří na větší viditelnost doplňků pro uživatele a jejich následnou jednodušší instalaci.

Třetí oblast nazvaná „Context Graph“ zahrnuje Activity Stream jako náhradu nového panelu a také prototypy mobilních aplikací. Ještě uvidíme, jak přesně bude Activity Stream vypadat, nebo jaké aplikace Mozilla ukáže. Zatím jsou data vydání v obou případech nejasná.

21 komentářů k článku “Směr vývoje Firefoxu pro příštího půl roku a dále”

 1. :P napsal(a)

  Podle mě největší problém Firefoxu je toto: Už ve Firefoxu 48 se dočkáme vydání dlouho odkládané architektury Electrolysis. Dostupná pro všechny uživatele, včetně těch s nainstalovanými doplňky, bude ve verzi 53.

  Vše dlouho trvá, dělá se to 3 roky po konkurenci atd. Opera mezitím umí vypínat reklamy v klasickém režimu, má VPN a ve Firefoxu pracují na kravině jménem Activity Stream. Firefox použivají už jen lidi pro které je to srdcovka, tak trochu z nostalgie. Všichni pragmatičtí uživatelé už dávno přešli na lepší prohlížeče. U mě se ta doba bohužel taky blíží, když zas vidím ty plány neplány do budoucna.

 2. Michal Vašíček napsal(a)

  Flash by měl jít taky pryč. Dokud z některého prohlížeče nezmizí úplně, nebude motivace předělávat weby – uživatel prostě odklikne hlášku a nechá ho spustit.

 3. Ladislav Strnad napsal(a)

  Můj názor uživatele…. : FF jsem před lety pojal jako výchozí prohlížeč na všech zařízeních, se kterými pracuji. Poslední aktualizace se mi moc nelíbila a ty připravované změny už vůbec ne. Zkusím aktualizace zakázat, a ev. (i když velice nerad) bych se musel vrátit pokorně k IE.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Co konkrétně vám nevyhovuje a chtěl byste změnit?

 4. Zbyněk Král napsal(a)

  S čeho mám strach já? Pokud nebudou fungovat po změně mé oblíbené doplňky, tak fakt nevím proč nepřejít k Chome rovnou. Proč bych měl hackovat doplňky pro Chome, když můžu používat prohlížeč se stejnými funkcemi, a který je na tabletu i telefonu rapidně rychlejší a má plnohodnotnou synchronizaci záložek, ne jedny záložky pro mobilní zařízení a druhé pro PC. Opravdu bych byl nerad, kdyby se u Firefoxu opakoval příběh jako u Opery.

 5. Michal Stanke napsal(a)

  Zbyněk Král: A jaké doplňky používáte? Rád se na ně podívám fungování s e10s zkontroluji.

 6. Calvin napsal(a)

  Já jen nechápu, pokud máš doplňky a již jsou upravený pro e10s, tak proč mi pak od verze 48 nejde plynně paralelní struktura Firefoxu. Mám hodně RAM ale jak Firefox si vezme více 1,5 GB tak je zpomalení znát. Ano mám 32bitovou verzi a přišla mi vždy nějak rychlejší jak x64 FF.

  btw: přimlouvám se nepovinný údaj email ve formuláři k zadání hesla.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ve verzi 48 ještě nebude e10s pro uživatele s doplňky ve výchozím stavu zapnuta. Zpomalení při větší spotřebě paměti může souviset se stránkováním a odkládáním paměti na disk operačním systémem.

   Uvidíme, jestli a jak to budou komentáře beze jména a e-mailu fungovat v kombinaci s integrací s Facebookem, na které pracujeme.

 7. Calvin napsal(a)

  sorry tedy komentáře tady na mozilla.cz

 8. Shar napsal(a)

  Já se teda s dovolením přidám k diskuzi mimo téma…

  Jestli i zde komentáře „uzavřete“ a navážete „jenom“ na FB, tak opět provedete krok k tomu, abyste byli uzavřenější…

  Není přece cílem společnosti Mozilla otevřený web, otevřený zdrojový kód a být takříkajíc „otevřený“?

  JE a vy se poslední dobou chováte úplně NAOPAK, nebo si snad myslíte, že FB má každý? Já asi chápu, že strávíte dost času moderováním diskuze, ale to je takový problém tu místa políčka e-mail, mít políčko, kde se bude střídat pár pro Čecha jednoduchých otázek?

  Ještě s nostalgií vzpomínám na staré fórum, kde to tak fungovalo… Teď už žádné fórum pro mě neexistuje, nebo snad existuje, ale proklikat se k němu, nedej bože tam něco napsat, je strašně zdlouhavé a komplikované – zkrátka je uzavřené. Ale to už tu také psal – nick Shar používám jenom já.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Pomalu prosím.

   Komentáře ručně schvalujeme a schvalovali jsme vždy. Co je schvaluji, jsem jediný nesmazal, pokud nepočítám špatně umístěné dotazů na podporu. Na ty odpovídám e-mailem.

   Zmínil jsem integraci, ne nahrazení současných komentářů. Komentáře se skrze API zobrazí na Facebooku a naopak. Přihlašování přes Facebook součástí vůbec nebude.

   Pro podporu používáme oficiální platformu Mozilly, abychom se nemuseli starat o vlastní. Jsme jenom lidi a není nás tolik, abychom na všechno stačili. Se starým fórem byla kupa problémů, ale to už jsem psal také (své jméno používám snad jenom já).

   Pokud máte nějaké nápady, co a jak zlepšit, přidejte se k nám a můžete nám s realizací pomoci.

 9. Karel napsal(a)

  Pokud chce Mozilla více uživatelů, měla by jim nejprve naslouchat, o co vlastně mají zájem a o co ne.

  Co mi vadí:
  Čím dál tím méně možností konfigurace – nemožnost přesunout tlačítko obnovení stránky k tlačítku zpět a pod.
  Špatné zobrazování času při stahování souborů – je tam 1m a najednou 5s a hotovo, nebo u souboru hlásí 30m a místo šipky 45m.
  Možnost vypnutí všech animací (od verze 47 se špatně překresluje panel pod šipkou stahování – její animace při skončení stahování zůstane viditelná až do vypnutí Firefoxu – OS linux)
  Firefox zaostává v implementaci některých HTML5 prvků, které se dnes často používají a konkurence je podporuje už několik let.
  Oproti Chrome trvá vyhledání serveru přes DNS až 8x déle.
  A nejlépe se zbavit té otravné lišty o spuštění flashu pokud je nastaven jenom na vyžádání.

  Víc bych uvítal lepší kontrolu nad HTML5 prvky, které se automaticky spouštějí – videa. Nejlépe spuštění až po kliknutí, whitelist.
  Blacklist stránek pro spouštění javascriptu.
  Doplňky bych nechal na vynuceném nainstalování po schválení uživatelem. Chrome u tohoto zažil dost velké protesty uživatelů.

 10. Michal Stanke napsal(a)

  Karel:

  – Nemožnost oddělit tlačítka, které jsou součástí adresního řádku, přišla s Australis (Firefox 29). Bohužel lze řešit jedině nějakým doplňkem.
  – Na zobrazení špatného času se podívám, jestli už někdo nahlásil.
  – Pokud by byla chyba s animací od Firefoxu 46, vsadil bych na integraci GTK3. Sám sice Linux používám, ale nic takového se mi neděje. Můžete prosím napsat na server podpory a řešit to tam? Hádám, že pomůže vypnutí hardwarové akcelerace nebo něco podobného.
  – Které konkrétní HTML5 prvky vám chybí? Podívám se na jejich stav.
  – Pokud to máte změřeno, víte jaké DNS servery Chrome používá? Nepoužívá Googlovské 8.8.8.8/8.8.4.4 místo DNS vašeho poskytovatele?
  – Používám FlashDisable a Flash povoluji ručně sám. A je to čím dál tím méně. Lištu lze řešit viz tento dotaz – také Hide Plugin Notifications nebo Hide Plugin Bar.

 11. Karel napsal(a)

  Michal Stanke:

  – ten Australis stál Firefox 2% podílu podle statistik hned po uvedení
  – u špatného času mi připadá, že byl použit odlišný spůsob výpočtu: https://s32.postimg.org/6226aga1h/001.png
  – mohu potvrdit, že se to děje právě od té integrace. HW akceleraci mám vyplou, ale nepoužívám svobodné ovladače na GPU (důvod Steam). Animaci šipky jsem vypl, takže od té doby do nevidim
  – u HTML5 jsou to přesněji: input type=date, input type=time, input type=month, input type=week
  – Chrome volá na své servery, ale na routru jsem taky nastavil na Googlovské, takže podmínky jsou stejné. DNS od ISP jsem vypnul – výpadky.
  – flash blokuji přímo Firefoxem – na vyžádání. Doplňky na blokování té lišty jsem používal. Bohužel nejsou spolehlivé.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   – Díky za snímky, začínám to hledat a řešit.
   – Shodou okolností, asi je to náhoda, se inputy pro čas, datum atd. začínají hýbat.
   – Přiznám se, že nevím, jak přesně je DNS resolve implementováno a pouštěl bych se na tenký led. Žádný existující podobný bug jsem nenašel. Možná si přečtěte Controlling DNS prefetching.
   – Zkuste přímo ten CSS uvedený v druhé odpovědi na dotaz. CSS jsem používal pro stejný účel před tím, než jsem si Flash zakázal úplně. Myslím i přímo tento.

 12. Karel napsal(a)

  Michal Stanke:

  Chyba té šipky stahování vypadá takhle: https://s32.postimg.org/f5rrlguo5/002.png

 13. Richard napsal(a)

  U FF zůstávám už jen kvůli MozBackup. Firefox se mi zdá čím dál víc pomalejším a to používám jen 4 rozšíření. Chrome mi do PC ani nepáchne, Čínskou Operu…číňani tam dají nějakýho špicla, Edge to je tragédie sama o sobě. No, zatím mi vychází Pale Moon ale stále ještě nostalgicky věřím FF.

 14. Jakub napsal(a)

  Richard:
  Současné jádro Pale Moonu pomalu, ale jistě zastarává. Už teď mi s ním některé weby přestávají fungovat. (26.3.3 x64 @ Xubuntu 16.04)
  Příklad: stránka http://l20n.org/learn/hello-world
  Pale Moon 26.3:3: https://s31.postimg.org/ei0kar9vv/palemoon.png
  Firefox 47.0: https://s31.postimg.org/qu3go8xqj/firefox.png
  Chromium 51.0: https://s31.postimg.org/pt37z4gqz/chrome.png
  Mezi další viditelné „problémy“ patří nepodporování Media Source Extensions a zaostávání v HTML5 (HTML5test: Pale Moon 354/555, Firefox 453/555, Chromium 490/555).

  Naštěstí se to má prý změnit s verzí 27: https://www.palemoon.org/roadmap.shtml

 15. Zbyněk Král napsal(a)

  Michal Stanke napsal(a) 24.7.2016 v 11:20: Nejde mi až tak o moje doplňky, ale obecně o to, proč FF vlastně spousta lidí používá, v čem je jeho síla. Se zabitím zásuvných modulů absolutně souhlasím, podpora více jader, super, ale doplňky? Opravdu to chcete riskovat?
  Když už tedy můžu poprosit o kontrolu, tak pro mě jsou kritické jen některé doplňky a to: Tab Mix Plus, Navigational Sounds, Send Link in context menu, Context Search a občas si ručně povolím i Bookmarks Checker – check for bad links, FavIconReloader a YouTube Video and Audio Downloader 🙂 . Díky

 16. Michal Stanke napsal(a)

  Karel:
  Založil jsem dva bugy pro správce stahování – 1290705 a 1290706. Pro sledování jejich stavu případně doplnění informací, budou-li potřeba, doporučuji se na Bugzille zaregistrovat a přidat do CC (stane se automaticky s prvním komentářem k bugu).

 17. Michal Stanke napsal(a)

  Zbyněk Král:
  Testoval jsem v dnešním Nightly. Kromě Send Link in context menu, Navigational Sounds a Bookmarks Checker – check for bad links úspěšně.

  Send Link in context menu se zdá nefunkční a informoval jsem autora. Bez e10s nicméně funguje dál, takže s Firefoxem 49 v pořádku. Navigational Sounds podle popisu funguje jen na Windows (mám Linux). A Bookmarks Checker jsem ani nenašel, zřejmě jej autor smazal.