Thunderbird 78 – nový vzhled i systém doplňků

Minulý týden vyšel Thunderbird 78. Jelikož nové verze Thunderbirdu vychází přibližně jednou za rok, přináší spoustu důvodů, proč hned aktualizovat, ale i proč pár měsíců s aktualizací počkat. I proto jsou automatické aktualizace zatím vypnuté.

Nové funkce

Thunderbird 78 přechází na nový systém doplňků (viz níže). Proto integroval nebo implementoval funkcionalitu několika nejpoužívanějších doplňků.

Kompletní integrace se dočkal např. kalendářový doplněk Lightning, který byl dříve součástí výchozí instalace, ale stále jen doplňkem. Uživatelé Windows se navíc dočkají funkce pro minimalizaci Thunderbirdu do systémové oblasti, takže už nemusí jeho minimalizované okno zabírat místo na liště.

V experimentálním režimu a ve výchozím režimu je rozpracovaná podpora šifrování zpráv. Pokud dnes pro šifrování zpráv používáte Enigmail, doporučujeme zatím počkat a Thunderbird 78 neinstalovat, protože s ní Enigmail není kompatibilní. Očekávaná plná podpora šifrování je s verzí 78.2 a poté se aktualizace na novou verzi nabídne automaticky.

Vzhled

Po stránce vzhledu dostal Thunderbird výrazně vylepšený tmavý vzhled, nové okno nastavení, uvítací obrazovku, průvodce nastavením účtu a dokonce i upravené okno pro psaní nové zprávy, které mění hlavně způsob zobrazování adresátů. Často žádaná možnost psát zprávu v panelu, ale zatím chybí. Vylepšená byla i podpora HiDPI s některými ikonkami nově ve vektorové grafice.

Nový systém doplňků

Platforma Mozilly pro doplňky dříve nabízela s využitím technologií XUL a XBL velmi široké možnosti psaní doplňků. Bohužel časem se ukázalo, že neomezený přístup doplňků do hlavní aplikace přináší i svá úskalí a ve Firefoxu byl XUL a XBL jako technologie pro doplňky nahrazen WebExtensions (HTML + JavaScript + API).

Thunderbird 78 se touto cestou vydal také a nabízí API zvané MailExtensions. Protože jsou ale e-maily trochu složitější než web, nabízí MailExtensions možnost implementovat své vlastní API s mnohem větším přístupem do jádra Thunderbirdu, než WebExtensions v případě Firefoxu.

Pokud nějaké doplňky (kromě kalendáře Lightning) používáte, doporučujeme proto zatím ručně neaktualizovat na novou verzi Thunderbirdu, a počkat, až budou vaše doplňky pro novou verzi kompatibilní a aktualizace se nabídne sama. Pokud doplňky nepoužíváte nebo se bez nich obejdete, neváhejte Thunderbird 78 stáhnout a aktualizovat ručně.

Stav vývoje Thunderbirdu

Celkově se okolo Thundebirdu za poslední rok událo opravdu hodně. Kromě technických změn (hotových i plánovaných) dostal nové zázemí (vlastní organizaci), zaměstnance (jejich počet stále roste) a objevují se i noví partneři.

Kompletní seznam novinek Thunderbirdu najdete na oficiálních stránkách a pokud vás zajímají novinky i okolo celého projektu, doporučujeme začít sledovat oficiální blog.

10 komentářů k článku “Thunderbird 78 – nový vzhled i systém doplňků”

 1. Doplňky napsal(a)

  Používám jen 6 doplňků, z toho jeden je Lightning. Bohužel zatím není kompatibilní ani „Poskytovatel Google kalendáře“, což je v mém případě vlastně nezbytný doplněk. Bez dalších doplňků bych se asi i nějakou dobu obešel. Ale zatím mi nezbývá než vyčkat 😉

 2. Doplňky napsal(a)

  Drobný překlep v textu: „neomezení přístup“
  Kvůli doplňkům jedu pořád na verzi 52.9. No hlavně kvůli jednomu, gesta myší se mi nepodařilo na nových verzích rozchodit a bez gest je pro mě Thunderbird hrozně otravný, pomalý, prostě nepoužitelný :-/

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Děkuji, překlep opraven.

 3. Dowgrade napsal(a)

  Dobrý deň.

  Môžem sa vrátiť na verziu 68.x ? – vo verzii 78.0.1. sa nové správy nezobrazujú (prázdne okno), bez Google calendar pre mňa nepoužiteľný.

 4. Vladimír napsal(a)

  Dodrý den.
  Nová verze mi způsobila nezobrazování těla zprávy v podokně (které mám aktivované F8). Marně hledám příčinu či nastavení, jak zobrazení opětovně dosáhnout. Nepomohla ani nová instalace nové verze. Poradíte, co s tím ?
  Díky

  1. Elf napsal(a)

   Ahoj, ano pomohla. Je potřeba nový profil, jsou i další drobné problémy

   1. Vladimír napsal(a)

    Nový profil pomohl, zpráva už je v podokně. Velké díky za radu.

  2. Downgrade napsal(a)

   Ako som písal vyššie. Správa sa nezobrazuje ani na novej karte, musí sa otvoriť v novom okne.
   Downgrade nie je možný pre zmeny v profile.

 5. vzhled ikon napsal(a)

  Černobílý vzhled ikon vlevo je hezký, ale nepřehledný. Uvítal bych zpět barevné ikonky.

 6. synchronizace skupin kontaktů napsal(a)

  Nová verze TB neumožňuje doplněk gContactSync, místo něj nabízí TbSync. Bohužel se mi nesynchronizují skupiny kontaktů, které hodně využívám. Je to zásadní problém, kvůli kterému musím zůstat u staré portable verze.