Rubriky: Firefox

Ve Firefoxu 6 najdete přeskupené nabídky Historie a Záložky

Ve vývojové verzi Firefoxu 6 si můžete povšimnout, že nabídky Historie a Záložky prošly drobným přeskupením. Otevření správy je vždy na prvním místě, v nabídce Historie zmizely funkce Zpět/Vpřed/Domů, v nabídce Záložky pro změnu položka Přidat všechny panely do záložek… (stále je však k dispozici skrze klávesovou zkratku) a pokud používáte synchronizaci skrze Firefox Sync, pak budete v nabídce postrádat seznam panelů z jiných PC.

Ten je nově k dispozici pouze v seznamu otevřených panelů. Uvedené změny se týkají pouze hlavní nabídky. Pokud používáte tlačítko Firefox (výchozí ve Windows Vista/7), patrně si změny vůbec nevšimnete.

Nabídka Historie ve Firefoxu 6

Nabídka Záložky ve Firefoxu 6

11 komentářů k článku “Ve Firefoxu 6 najdete přeskupené nabídky Historie a Záložky”

 1. Petr Novák napsal(a)

  „v nabídce Záložky (nebude) položka Přidat všechny panely do záložek“
  A to probůh napadlo kterého „chytráka“? Já nechci používat nějakou pitomou klávesovou zkratku, já chci tuto položku v menu! Je to pro mne natolik zásadní, že pokud tuto položku skutečně ve finální verzi odstraní, začnu přemýšlet o jiném prohlížeči, jehož vývojáři nevymýšleji koniny, ale skutečně své prohlížeče vylepšují pro uživatele.

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  Odpověď je vcelku jednoduchá. Když si vývojáři před pár měsíci dělali analýzu toho, jak uživatelé používají položky v hlavní nabídce, tak mimo jiné zjistili, že tuto funkci téměř nikdo nepoužívá.

 3. Jan napsal(a)

  No je vidieť, že v mozille skutočne „pracujú na dôležitých veciach“. Mňa by zaujímalo v ktorej verzii sa do firefoxu dostane account manager, 64bit verzia alebo tzv. specific-site.

 4. Alpin napsal(a)

  Jako kdyby tam ta funkce natolik vadila, i když je využívaná menšinou uživatelů…

 5. Petr Novák napsal(a)

  Hmm, takže kvůli nějakému pochybnému průzkumu začnou rušit funkce, místo aby funkce naopak přidávali. Úžasný nápad. Jsem opravdu jediný, komu se takováto filozofie nelíbí? Rozhodně proti tomu důrazně protestuji!!!

 6. Skupo125 napsal(a)

  A bude potom nejaky doplnek aby to bylo tam kde to je tedka?(jak treba u toho stavoveho radku u FF4 myslim)

 7. Pavel Cvrček napsal(a)

  Skupo125: Osobně si myslím, že na to rozšíření vznikne.

 8. Petr Novák napsal(a)

  Nepochybuji, že rozšíření vznikne, ale to neřeší hlavní podstatu problému: proč rušit funkci, která je ve Firefoxu několik verzí a nikomu nepřekážela? K čemu je dobré nutit uživatele, aby si kvůli ní najednou instalovali nějaké rozšíření, které jen zpomalí běh Firefoxu, tak jako každé nainstalované rozšíření. Stejně tomu bylo se stavovým řádkem. Dodnes nechápu, proč ho nemohli nechat, jen ho defaultně vypnout s tím, že pokud bych ho chtěl, tak bych si ho sám zapnul, jako to má Internet Explorer. Ne, vývojáři ho úplně zrušili a přinutili nás instalovat rozšíření. A mě se tato politika Firefoxu začíná čím dál tím víc hnusit.

 9. hozec napsal(a)

  zmizí možnost přidat všechny panely do záložek pouze z hlavní nabídky nebo i z kontextové při pravém-kliku na záložky panelu?…po pravdě v hlavní nabídce jsem to ve svém ff4.0.1/win7 nenašel už teď (/nevadí – používám tl. firefox a pravý klik na záložku panelů)…takže ani nevím o klávesové zkratce 🙁

 10. Pavel Franc napsal(a)

  Petr Novák: Protože z nezávislých a objektivních výzkumů vyplynulo, že průměrného uživatele Firefoxu (kterých je většina a kterým vy zřejmě nejste) vadí nabídka přeplácaná hromadou různých položek, které nikdy nepoužijí. Hlavní nabídka je od toho aby obsahovala nejčastěji používané položky.

  Stavový řádek je to samé – většina uživatelů ho nepoužívá a překáží jim. Stavový řádek byl nahrazen vyspělejším prvkem (z hlediska XUL) – lištou doplňků. Jediné, co mělo být a co kvůli implementačním potížím není, je korektně fungující indikátor načítání stránky. Mozilla experimentovala s různými druhy indikátorů a nakonec se rozhodla zůstat pouze u točícího se kolečka.

  Hozec: Úpravy se týkají opravdu jenom zpřehlednění Hlavní nabídky, kontextová nabídka by se měnit neměla a ti, kdo tuto funkci používají, ji používají právě odsud.

 11. Petr Novák napsal(a)

  Ne, to opravdu nepatřím. A toto zjednodušování ve stylu Google Chrome, který považuji za hračku a ne Internetový prohlížeč, se mi opravdu nelíbí. A ze zkušeností ze svého okolí neznám nikoho, komu by stavový řádek nechyběl. Nicméně i kdyby to byla pravda, a ty výzkumy byly opravdu objektivní, což se mi nechce příliš věřit, opět, nechápu, proč nešlo jít cestou internet Exploreru, který jen stavový řádek vypnul, ale nechal možnost ho aktivovat bez nutnosti instalovat rozšíření. To je ten správný přístup, ne to, co teď dělá Firefox.

  „Jediné, co mělo být a co kvůli implementačním potížím není, je korektně fungující indikátor načítání stránky.“
  To myslíte něco, jako má Opera, co otravuje v adresním řádku? Tak to snad ať raději není nic, než takováhle otravná záležitost.