Rubriky: Firefox

Ve Firefoxu se začínají objevovat tiché aktualizace

Pokud patříte mezi uživatele vývojové verze Firefoxu, mohli jste v uplynulých dnech zaregistrovat začleňování tichých aktualizací. V rámci instalačního balíčku (exe) je nyní instalována i služba Windows, která slouží k aplikování aktualizací Firefoxu. Jedná se o volitelnou službu, kterou si můžete zakázat v rámci volitelné instalace či později v aplikaci. Prozatím pomocí předvolby app.update.service.enabled na konfigurační stránce about:config, později bude patrně k dispozici i volba v dialogu Možnosti.

Služba nese název Mozilla Maintenance Service a běží jen v době aplikování aktualizací. Po zbytek času je vypnuta. Služba je nainstalována pouze jednou. Pokud patříte mezi uživatele, kteří z různých důvodů používají více verzí Firefoxu, nemusíte mít obavu, že by bylo nainstalováno několik služeb. Uvedená služba je sdílená a to dokonce i napříč aplikacemi Mozilla. Do budoucna lze tedy předpokládat, že stejnou instalaci služby budou používat i jiné aplikace jako např. Thunderbird. Na disku je služba umístěna v adresáři C:\Program Files (x86)\Mozilla Maintenance Service.

UAC

Jaký přínos má služba dnes? Uživatelé Windows Vista/7 si mohou nově povšimnout, že se jim při aktualizaci již nezobrazuje dialog User Account Control (UAC), zda skutečně chtějí aktualizaci nainstalovat. Brzy též zmizí dialog průběhu aktualizace, který se zobrazuje při spuštění Firefoxu při aktualizaci. Nově budou aktualizace „předinstalovány“ na pozadí, takže si uživatel ničeho nepovšimne. Bude též vyřešen problém s instalací aktualizace při omezených uživatelských právech. Zbývá též dořešit aktualizační službu pro 64bitovou verzi Firefoxu.

3 komentářů k článku “Ve Firefoxu se začínají objevovat tiché aktualizace”

 1. volani.webnode.cz napsal(a)

  Nejlepší by bylo, aby mozilla použila nebo vytvořila nějaký univerzální „balíčkovací“ systém pro windows. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_software_package_management_systems
  A pro snížení nákladů by to mohlo využít P2P distribuci..
  http://en.wikipedia.org/wiki/Metalink

  A pokud není nic vhodného tak vytvořit vlastní a nabídnout ho pro další projekty, které splňují podmínky svobodného software (+ by se hodila nějaká alespoň automatizovaná kontrola proti malware).

 2. Carl114 napsal(a)

  Jen doufám, že po aktualizaci vyskočí při spuštění prohlížeče nějaké okénko s přehledem a infem, že proběhla aktualizace. Rád sleduji, co je opravené a zajímám se o novinky. Byla by škoda to mít jako Google, kdy skoro netuším jakou mám verzi. Jednotlivé změny si pak musím hledat na netu a to současné řešení u FF s oknem o aktualizaci je dle mého lepší.

 3. carlito napsal(a)

  Mám podezření, že se blíží další vlna uživatelských katastrof. Jaké procento běžných uživatelů z toho bude podle autorů nadšených? „Tiché“ aktualizace si nedovolí ani Microsoft. Nehledě na stále se opakující provlémy s flashem (už od verze 2!). Prostě to vypadá na další krok k odlivu uživatelů Firefoxu.