Rubriky: Doplňky Firefox

Vyhledávání alternativních doplňků ve Firefoxu 57


Firefox 57 bude revolucí na poli doplňků. Bohužel to znamená, že některé přestanou fungovat a uživatelé si budou hledat náhradu. Aby to Mozilla co nejvíce usnadnila, nekompatibilní doplňky se po aktualizaci na Firefox 57 ve správci přesunou do vlastní sekce a nabídnou automatické nalezení náhrady. Pro ty nejoblíbenější Mozilla udržuje seznamy vyzkoušených a funkčních alternativ.

Pokud byste se chtěli dopředu podívat, jaké alternativy jsou pro některé doplňky dostupné, můžete na této webové stránce. Nevěšte ale hlavu, pokud pro něco nenajdete žádný výsledek. Plno autorů plánuje kompatibilní verzi vydat ještě během začátku listopadu a včas před finálním vydáním Firefoxu 57, takže pro ně Mozilla náhrady nehledala.

32 komentářů k článku “Vyhledávání alternativních doplňků ve Firefoxu 57”

 1. MiK napsal(a)

  Zdravím Michale. Ta odkázaná webová stránka s vyhledávačem také používá ty seznamy „vyzkoušených a funkčních alternativ“, které udržuje Mozilla?

  Vyzkoušel jsem to na seznamu svých doplňků a vypadá to spíš jako fulltextové vyhledávání nad názvy doplňků. Pro „Dictionary Switcher“ mi to nabídlo zcela irelevantní „User-Agent Switcher“. Pro „Tab Preview“ pak zobrazí seznam nesmyslů, které měly společné snad jen „tab“ v názvu či popisku.

  Úspěšný jsem byl jen u „ReloadEvery“. Jinak pro zbytek mých doplňků to nenašlo žádnou alternativu, patrně proto, že nepoužívám ta nejoblíbenější rozšíření.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   MiK: Hmm, chová se to nějak divně… Když se koukám na kód, bere si to data z nějakého online dokumentu. Asi je tedy lepší zatím hledat přímo na AMO a nebo https://docs.google.com/spreadsheets/d/1TFcEXMcKrwoIAECIVyBU0GPoSmRqZ7A0VBvqeKYVSww/edit#gid=0.

 2. xystus napsal(a)

  Náhrada za Super Start?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   xystus: Záleží, co vám bude nejlépe vyhovovat. Nová stránka nového panelu (Activity stream), https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/new-tab-tools/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/react-new-tab/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/humble-new-tab/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/groupspeeddial/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/bookmarked-speeddial/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/quick-dial/, … takových je opravdu spousta.

 3. Petr napsal(a)

  Tamper Data – kaputo
  Download Manager (S3) – kaputo
  Nektere dalsi doplnky jsem nahradil jinymi, ovsem jejich funkcnost neni na takove urovni (napr. Cookie Manager je znacne jalovy a s necim jako Cookies Manager+ se neda prilis srovnavat), jine jsem radeji zcela ozelel nez abych se musel potykat s alternativami.

 4. Stiletos napsal(a)

  Tak mě zajímá hlavně ten vyhledávač v pravo hore jako doplněk, ten už stojí za hov… i v 56 a níže jenže do teď to šlo nahradit v Classic Theme Restorer.Pokud tohle nebude už fungovat tak s FF konečná a přecházím na Pale Moon nebo Google…..

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Co máte na mysli? Žádný vyhledávač jako doplněk v článku nevidím.

 5. Stiletos napsal(a)

  Sem to asi blbě napsal v pravo nahoře je okýnko na vyhledávání Google,YT,Wiki apod se tam dá měnit,jenže to jak to je udělaný teď mě nevyhovuje vůbec tudíž používám od tý doby co se to změnilo doplněk Classic Theme Restorer kde je možnost dát starý styl vyhledávání,dřív to šlo upravit přímo v FF pak už jenom přes tenhle doplněk.(už mě tam teď skáče něco o nekompatibilitě s 57)

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Stiletos: Aha, už rozumím – normální pole hledání. Co přesně vám na něm nevyhovuje, co byste potřeboval změnit?

 6. Pavel Horák napsal(a)

  Bohužel, já zůstávám na ESR a co bude dále, to prostě nevím.. Jsem na firefoxu hodně přes dekádu, nedovedu si bez něho představit internet, ale firefox prostě zabíjí to, čím byl. Stává se z něho jen „divnej klon chromu“.. Firefox bez doplňků jako DownThemAll (a za něj jsem prostě nedokázal najít náhradu), speed dial, dobře fungující AdBlockPlus (nové verze se lagují, nevím, zda to bylo už opraveno, jsem na staré), ClassicThemeRestorer, pearl creshent page saver a mnoho dalších..to prostě už nebude firefox..
  Firefox vždycky byl jiný nejen v přístupu k soukromí, ale i v tom, že dával lidem na výběr, dával jim možnost volby udělat si ho takový, jaký kdo chtěl.. Odeberte firefoxu tuto možnost a odeberete mu i duši..

  A ano, i když pro mnoho doplňků existují alternativy, pro mnoho z nich se jedná o alternativy nenabízející ani zdaleka možnosti svých originálů (a u některých, např ten DownThemAll, prostě neexistují vůbec). A není to dáno jen nechutí vývojářů doplňků něco takového vyrobit, ale i velkými omezeními v kódování, které nový systém doplňků přináší.. (detailně se tomu ve svém příspěvku věnoval autor právě zmiňovaného DownThemAll, kde vyvětloval, proč končí po letech vývoje s firefoxem – bohužel příspěvek již není k mání, protože na jeho stránce logicky vypršel hosting a je tedy „sundána z webu“)…

 7. Stiletos napsal(a)

  Nevyhovuje mě jak to je udělaný ,stručně mám v okýnku trvale Google,Yt zadaný kde prostě lítám a podle potřeby měním (starý vyhledávánní co se dá právě nastavit ještě v Classic Theme Restorer) ,to nový viz odkaz jak tam skáče ta tabulka o ničem,dřív to šlo ještě v FF změnit ,teď už jenom přes doplněk a pak konečná.Tady je to i vidět jak to bylo…..

  https://www.cnews.cz/galerie/oldcnews/clanky/2012/04duben/srovnani:-firefox-3.6-versus-firefox-12/srovnani:-firefox-3.6-versus-firefox-12_02.png

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Rozumím, tohle bohužel vrátit zpátky nepůjde. Osobně ale nevidím moc rozdíl, jestli vyberu vyhledávač před nebo po zadání hledání. Možná proto, že používám klíčová slova a bangy DuckDuckGo.

 8. Charla napsal(a)

  V podstatě všechny doplňky jsem úspěšně nahradil, ač „Zoom Image“ chybí jedna zásadní vlastnost oproti původnímu „image zoom“ a autor zatím nevypadá, že by chtěl nějak doplněk vylepšovat. Bohužel jiný, který by uměl pracovat s obrázky – zvětšovat a zmenšovat / natáčet jsem nenašel. Nepotřebuji volby v kontextové nabídce, jsem rád když to mohu dělat myší. Pravý klik + kolečko = zoomuje. Pravý + levý klik = reset a co mi chybí tak pravý + prostřední klik = zvětší / zmenší obrázek tak, aby vyplnil celé okno forefoxu.
  Co je pro mě ale zatím bez náhrady je bohužel TabMix+. Oželím úpravy vzhledu panelů, lišty s panely, ale je tu jedna zásadní věc, bez které nehodlám FX používat, a to když zadám adresu do adresního řádku a odenteruji tak se automaticky otevře nový panel namísto toho aby byl přepsán stávající. A ještě jedna vlastnost mě napadá, a to vynucení, že vše, co se otevírá jako okno, byť malé, je vynuceno do panelu. Už léta jsem neměl otevřeno víc jak jedno okno FX a tak chci, aby to zůstalo.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Charla: Pro otevření nového panelu místo stávajícího stačí Alt+Enter. Tohle chování nevím, jestli nové doplňky mohou/budou upravovat.
   Na otevírání vyskakovacích oken v panelu existuje předvolba. Teď ji nemůžu najít, ale podívám se do historie a záložek.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Charla: Tak už jsem to našel – stačí browser.link.open_newwindow.restriction změnit na 0 a browser.link.open_newwindow mít na výchozí 3, viz http://kb.mozillazine.org/Browser.link.open_newwindow.restriction.

  3. Charla napsal(a)

   Ano existuje na to ALT+Enter ale proč bych to měl dělat najednou jinak, než jsem za nějakých 15 let zvyklý? Proč mě vývojáři chtějí nutit, abych já se měnil. Má se měnit prohlížeč tak, jak potřebuji já. A pokud se to otočilo tak FX ztrácí svou hlavní výhodu, tedy že to byl skutečně můj prohlížeč. Až se budu chtít měnit a přizpůsobovat molochu, nainstaluji si Chrome.
   Předvolby na to v About:config jistě jsou. Ale proč spousta užitečných vlastností je přes about:config, kde uživatelé mohou něco i vážně rozbít? Proč jim nedáme GUI aby si to mohli nastavit? To se Mozilla vážně tolik bojí svobodné vůle uživatelů, že nakonec odebereme veškerá nastavení a vše si uživatelé budou kutit přes About:config? Proč?

  4. Michal Stanke napsal(a)

   Charla: Nedokážu mluvit za vývojáře Firefoxu. Každopádně ten Alt+Enter byl ve Firefoxu už dřív a co chcete bylo speciální funkcí doplňku. Proč se technologie pro doplňky mění jsme tu psali hodněkrát, ale tak ve zkratce znovu. XUL je z dob ještě před Firefoxem 1.0 a nepočítal třeba s možností využít více procesů (tehdy něco jako vícejádrový procesor běžné nebylo). Hlavně ale nedefinuje pro doplňky vůbec žádné rozhraní, co mohou dělat. Doplňky tak mohou dělat úplně cokoliv voláním nebo úpravami kódu Firefoxu jako takového. To ale taky znamená, že jakákoliv sebemenší změna v implementaci čehokoliv potenciálně rozbije jakýkoliv doplněk. Proto při každé aktualizaci Firefoxu nějaké doplňky přestaly fungovat.

   Takových voleb by mohl být milion, nicméně konkrétně tahle potlačuje standardní a definované fungování JavaScriptu. Jestli jsou v about:config nebo v nastavení to neřeší – ďábel většinou tkví právě v kombinaci takových nestandardních chování.

  5. Charla napsal(a)

   Ano, ve FireFoxu bylo ALT+Enter standardem a doplněk to měnil. Nicméně já jsem přecházel na FireFox z Maxtonu, kde bylo právě chování, které popisuji jako standard. Tedy jsem si pořídil malé liščátko a první věc, co jsem ho naučil, aby se chovalo tak, jak jsem byl zvyklý. Takže ano, toto chování ve FX standardem není a měnil mi to až doplněk, nicméně právě ta možnost úpravy chování prohlížeče mě kdysi k FX přitáhla a udržela až do dnešních dní. Chápu, že XUL je v mnoha ohledech zlo a musí být nahrazen moderní technologií, ale nevidím v tom logickou souvislost, proč by to mělo uživatelům brát spoustu možností. Nové technologie by měly možnosti přinášet, ne odebírat. Jinak to není moc evoluce. Ostatně doufám, že dojde třeba na implementaci podpory čtečky otisků prstů. Po aktualizaci správce hesel jsem přišel o možnost se přihlásit otiskem prstu, což je dost nepříjemné 🙁

 9. Stiletos napsal(a)

  No nepůjde to je jasný taky asi poslední měsíc s FF ,změny na dvě věci byl sem na to navyklej 10 let a kvůli tomu taky FF používal,tím padnem důvod proč u něj zůstávat není, je pomalejší jak Google a funčně i vzhledem je tu Pale Moon,on to není jenom můj názor dost lidí na to nadává a bude měnit,pokud jde o to udělat z FF prohlížeč ze dna tabulky používání tak se jim to daří skvěle.=D

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Stiletos: Vyzkoušejte betu a uvidíte, jestli je nebo není pomalejší. Proč byste měl měnit za Chrome, kde nic z toho, co chcete, nebylo nikdy a nebude ani v budoucnu?

 10. Michal Stanke napsal(a)

  Pokud opravdu hledáte něco, co je stejné nějakých 10 let, pak je pro vás SeaMonkey (pokračování původního Mozilla Suite).

 11. Stiletos napsal(a)

  Tak pak už je jedno co jenže není ani žádnej důvod zůstávat u FF kde taky nebude už to co byl dřív a proč se ho lidi drželi.Tak Chrome má dobrou synchronizaci se vším a je rychlejší než současnej FF 56.02 (57 jsem nezkoušel počkám až k ní dorazej aktualizace a pak se uvidí) SeaMonkey a Pale Moon jsem zkoušel jako vzhledově Ok jenže zas to má taky nějaký mouchy.Prostě testuju co se dá a už z principu u FF nehodlám zůstat když dělaj vše k horšímu a na uživatele kašlou,to řeknu jinak pořád ho používalo do teď dost lidí i když byl výrazně pomalejší než ostatní prohlížeče (teda hlavně start) jenže proto že byl jakej byl,tou změnou bude něco jako Chrome kterej taky dost lidí nemá rádo takže každej hledá náhradu podobnou FF a ten půjde do háje dle mého…

 12. poljos napsal(a)

  Celý problém je v tom, že se z „vývojářů Firefoxu“ stali „vývojáři Google“.
  Proto jsem taky „zaostal“ na verzi FF 47, kde mi všechno funguje podle mých představ.
  Mozilla se stala ukázkou arogance.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   poljos: Proč zrovna 47? 52 má alespoň podporu. Co ti tam chybí?

 13. Stiletos napsal(a)

  Tak aktualizace proběhla a prostě si nemůžu pomoct to nový vyhledávání je humus vs to starý,jinak by mě ta 57 nevadila,Takže jsem musel vrátit zatím na 56.02 kde to šlo ještě změnit a holt hledat náhradu co nejdřív….

 14. Stiletos napsal(a)

  Mám dotaz dal jsem Mozillu ESR 52 co se tak doporučuje,jak je to pak s tímhle prohlížečem a internetovým bankovnictvím je to bezpečné tím myslím i do budoucna,je to použitelný nebo raději použít jinej současnej prohlížeč co se aktualizuje jak má,tu 56 sem musel dát pryč furt mě to tam spalo auktualizac při startui i když jsem dal nevyhledávat.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Stiletos: Obecně verze ESR jsou starší verze z pohledu funkcí nebo podpory standardů, ale po dobu nějakého roku a kousek dostávají bezpečnostní aktualizace. U 52 to bude do poloviny roku 2018. Z pohledu bezpečnosti je to tedy v pořádku, záleží ale na bance, jestli ten prohlížeč bude podporovat nebo ne.

 15. Stiletos napsal(a)

  Michal Stanke“ jj tak za odpověď díky to mě začím stačí takhle ,třeba pak někdo vykoumá do tý doby jak tam některý doplňky znovu nacpat aby šli i v 57 a vejš.Jinak co sleduju po forech tak ohledně tý 57 je to tak půl na půl někdo spokojenej jinej končí kvůli nepodpoře nějakýho doplňku,mě osobně nevadí 57 ale ten vyhledávač mě absolutně nevyhovuje funkčností vs ten starej a bez něj pak už je asi jedno jakej prohlížeč,osobně mě příde že Chrome je nejrychlejší pořád……

 16. martchus napsal(a)

  Připojuji se ke kritikům verze 57. Je to ošklivý, uživatelsky nepříjemný a to hloupý vyhledávání a nemožnost to změnit je vrchol. Vracím se ke starší verzi.

 17. Stiletos napsal(a)

  Tak s 52.5.0 (64bit) esr malej problém když něco píšu tak se stane že písmena mě naskočí zabržděně po pár sekundách prostě jako by to reagovalo na myš i klávesnici opožděně,chvilku to jede normálně a pak se to drbe takže definitivně asi taky konečná s FF ,nová to nedělala a jiný prohlížeče taky Ok,

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Stiletos: Pokud jste downgradoval z nějaké novější verze, obecně to není považováno za bezpečné a věci se můžou rozbíjet. Zkuste obnovu Firefoxu nebo se obraťte na podporu.

 18. Stiletos napsal(a)

  Michal Stanke“ zkusil jsem teď znova,odinstaloval jsem a odstranil vše co z FF zbylo komplet i app.data,nainstaloval ESR 52.5 k tomu doplněk Clasic Theme Restorer a je to to samý napíšu něco chvilku to píše normálně pak pár sekund než se něco objevý ,když dám na 57 tam to jede normálně.Kašlu na to na podpoře mě moc neporadí není ani co,přecházím na Pale Moon…..