Rubriky: Firefox

Vylepšení služby Screenshots


U příležitosti vydání Firefoxu 59 dostala minulý týden vylepšení i služba Screenshots pro snadné pořizování a sdílení snímků stránek. K uvedeným funkcím se přidává možnost editace.

Screenshots je přímo součástí Firefoxu a umožňuje pořídit rychlý snímek toho, co na otevřené webové stránkách zrovna vidíte, rychle to nahrát na server a sdílet. Jako bonus se obrázek po vybrané době sám smaže, takže po vás nezůstane na internetu nepořádek, který za sebou zanechat nechcete. Nově k tomu přibyly jednoduché editace. Své snímky můžete ořezávat i po nahrání, kreslit do nich a zvýrazňovat text různými barvami. Po uložení je původní snímek na serveru přepsán. Pokusil jsem se o takovou velmi neumělou ukázku.

Protože už je Screenshots ve Firefoxu nějakou dobu (ode verze 56), podívejme se i na to, jakým vývojem si mezi vámi funkce prošla. Od srpna loňského roku jste nahráli skoro 70 milionů snímků. Po vydání verze 57 počet interakcí s funkcí trochu klesl, výrazně ale klesl i počet těch, kteří funkci aktivovali, ale snímek nakonec nepořídili (buď funkci jen zkoušeli, nebo ji zapnuli omylem).

Postupně se začal zvedat počet snímků pořízených z kontextové nabídky. Původně byla většina snímků pořizována pomocí tlačítka na liště, respektive akce stránky. Počet snímků pořízených z kontextové nabídky ale dnes převládá.

Vzestup hned po uvedení zaznamenala i možnost snímek neukládat jako soubor, ani nenahrávat na server, ale místo toho ho jen uložit do schránky. Takovou tvorbu snímků budou znát hlavně uživatelé systému Windows, asi protože stejně fungují, pokud si správně pamatuji, i snímky obrazovky ve Windows.

Další a podrobnější čísla najdete v článku na oficiálním blogu Firefox Test Pilot na Medium.com.