Rubriky: Firefox

Dnes vychází Firefox 59


Dnes vychází Firefox 59. Jelikož se vývojáři soustředí hlavně na přípravu Firefoxu 60, který bude další verzí s rozšířenou podporou, jsou novinky v dnešním vydání opravdu minimální.

Nová verze Firefoxu bude distribuována pomocí automatických aktualizací v následujících hodinách a pro její instalaci nemusíte nic dělat. Pokud byste chtěli aktualizaci uspíšit, postupujte podle těchto článků nápovědy pro počítač a pro Android.

20 komentářů k článku “Dnes vychází Firefox 59”

 1. Petr napsal(a)

  A client side decoration v Linuxu funguje?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Podle https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1440461 je odložené na verzi 60 (aktuálně jde do bety). Používám ho v Nightly a není tam problém a minimálně na Fedoře je to IMO v releasnutelné kvalitě.

 2. Lukáš napsal(a)

  V téhle verzi už měl fungovat font.name-list.emoji, ale bohužel tomu tak není.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Minimalne na MacOS v bete predvolbu font.name-list.emoji mam. Dohledal jsem odpovidajici bug a nevypada to, ze by to meli odsouvat.

  2. Lukáš napsal(a)

   Já ji na Windows 10 mám taky, jenže nefunguje. Použije se systémový font, děj se co děj. Už jsem založil bug.

 3. Loogr napsal(a)

  Michale, trošku off topic.
  Chci se zeptat na problém u tvých zpráv: v Thunderbirdu mám vždy obrázek lišky přes půl obrazovky. Viz screen: https://ibb.co/jxk8Uc Chyba u mě nebo u tebe? Thunderbird 52 6 0

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Soucasti RSS feedu nejsou zadne styly. S tim, ze ten obrazek je SVG s velkymi rozmery a TB ho holt zobrazi jak velike dokaze. Vyresi se to s nasazenim noveho webu, kde tyto obrazky u clanku nebudeme pouzivat. ETA konec brezna zacatek dubna.

 4. Terminator napsal(a)

  Nová verze je již dávno dostupná na serverech Mozilly. Stahujte zde: http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ano, je tam, ale pockal bych na oficialni vydani a standardni aktualizacni kanal. Mozilla tu aktualizaci uvolnuje postupne z duvodu, aby je mohla v pripade nejakeho necekaneho problemu zastavit. Na FTP je proto, ze cast uzivatelu beta verze ji par dnu pred releasem dostane jako aktualizaci. Zatim to plni funkci release kandidata a pokud by tam bylo neco spatne a sami si to nainstalujete, nemusi vam byt nikdo moc schopen pomoci.

 5. Terminator napsal(a)

  Pro Michal Stanke: to co píšete může platit pro začátečníky, ale ti co se v instalaci a odinstalaci programů vyznají, tak ví, že kdyby se v nějakém vydání Firefoxu objevila chyba, tak ji stačí okamžitě přeinstalovat novější verzí bez nebezpečí ztráty důležitých dat.

 6. Karel napsal(a)

  Chci se zeptat, jestli je vyřešen problém s těžením kryptoměn?
  Narazil jsem na stránku, kde i po zavření tabu probíhala těžba nadále.
  U Chrome se proces hned ukončil, ale u Firefoxu ne a proces Web Content vytěžoval CPU.
  Takže řešením je restart celého Firefoxu nebo ukončením procesu Web Content.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Karel: To nevím, jestli je takový problém vyřešený, protože jsem o něm neslyšel a ani se mi nepodařilo dohledat, že by ho někdo hlásil. Doporučím https://www.mozilla.cz/zpravicky/blokovani-tezby-kryptomen-ve-firefoxu/

  2. Karel napsal(a)

   Michal Stanke: mám No Coin a ublock origin, ale ani jeden nereagoval.
   Ta stránka se ani nenačetla celá (jenom background). Jediné, co jsem dokázal, bylo zavření tabu. Těžba ale pokračovala dál.

   Nedokážu to už napodobit, protože autor stránky to smazal.

  3. tutu napsal(a)

   Blbost, mám jen ublock a když je správně nastavený a má funkční pravidla funguje dokonale.

 7. Brouk napsal(a)

  Nevim jak fungujou postupy ohledne fixovani,ale https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1435472

  jaka je sance,ze se to v dohledne dobe fixne? Pro me je diky tomu FF nepouzitelny.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Brouk: Přečetl jsem diskuzi a mohlo by dojít k vydání opravné verze ještě pro Firefox 59. Nicméně podle posledního komentáře někomu mizí i ikony z plochy Windows, takže to možná není chyba jen a přímo ve Firefoxu.

   Co jsem tak proletěl diskuzi, je možné, že pomáhá vypnutí hardwarové akcelerace nebo zapnutí vyhlazování písma (cleartype). Víc než co je uvedeno v diskuzi k té chybě ale nevím.

 8. Brouk napsal(a)

  Ano to pomaha. Jenze jak zapnuti CT tak vypnuti hw acc ve FF je pro me nepripustne 🙂 Zmrsi se mi tim dost veci.

  Na reddiru jsem dostal radu gfx.font_rendering.cleartype_params.rendering_mode = 0

  Puvodni nastaveni bylo -1

  Tohle funguje a nemusim vypinat hw acc ve FF a CT ve win mam vyple.

 9. Josef Musil napsal(a)

  Aktualizace Firefox 59.0.1 si nerozumí s prohližečem Seznam.cz. Prohlížeč je rozbitý a částečný. Vrátil jsem se k aktualizaci 56.0.1 a zablokoval automatické aktualizace. Takto je to O.K. Třeba další aktualizace se polepší.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Josef Musil: Můžete prosím upřesnit, co je rozbité (který prohlížeč) a jaké postupy jste zkusil pro řešení? Nejlépe se obrátit na naši podporu, kde se problémy řeší nejlépe. Každopádně prohlížeče by se navzájem nijak ovlivnit neměly. Je to divné chování, ale věřím, že se najde jednoduché řešení.

  2. Ladislav Strnad napsal(a)

   Mně nové verze (57 a výše) padají na všech třech kompech. Seznam; TradeCom, Pravednes, iDnes, FB, sms.cz, a další. Pokaždé je odeslána informace o pádu, včetně příslušné stránky. Do verze 56 mi spadl prohlížeč tak jednou za dva měsíce. Něco je špatně. Na každém kompu je jiný operační systém (tedy jiný… 7-32 a 7-64).