Rubriky: Firefox

Vyšel Firefox 1.0 pro platformu Maemo

Mozilla po třech RC verzích uvolnila Firefox 1.0 pro Maemo. Jedná se o první finální verzi Firefoxu pro mobilní zařízení. Je určena pro uživatele Nokii N810 a N900 a přináší tytéž funkce, na které jsou uživatele zvyklí z desktopové verze Firefoxu. Samozřejmostí je tedy podpora doplňků, chytrý adresní řádek či snadná práce se záložkami. Firefox pro mobilní zařízení lze též pomocí Mozilla Weave Sync snadno synchronizovat s desktopovou verzí Firefoxu.

Bližší informace o Firefoxu 1.0 pro Maemo jsou dostupné v poznámkách k vydání a zájemci si mohou novou verzi volně stáhnout (dostupná i v češtině). V souvislosti s vydáním Firefoxu byly spuštěny nové webové stránky, které Firefox pro mobilní zařízení představují. Stránky jsou dostupné i v češtině.

Protože jsou ve výchozím nastavení vypnuty zásuvné moduly, připravil Mark Finkle jednoduché rozšíření, které je aktivuje speciálně pro YouTube. Jay Sullivan ve svém blogu vyzdvihl nasazení vývojářů a komunity, která přeložila Firefox pro Maemo do více než 30 jazyků. Jak dále podotýká, verze 1.0 je teprve začátek. Mimo verze pro Maemo je ve vývoji ještě verze pro Windows Mobile a Android.