Rubriky: Firefox

Vyšel Firefox 4.0 Alfa 5 s řadou novinek

Včera večer Mozilla uvolnila již 5. alfaverzi připravovaného Firefoxu 4.0. Stejně jako v předchozích verzích nese tato vývojová verze označení Mozilla Developer Preview. Mezi novinkami mohou uživatelé Windows Vista/7 nalézt aktivovanou podporu Aero Glass, nový Správce doplňků či možnost přesunout ouška panelů nad hlavní lištu aplikace.

Z novinek na pozadí se mohou uživatelé setkat s podporou video formátu WebM (VP8), akcelerovaného videa přes celou obrazovku pomocí DirectX či OpenGL a nechybí ani aktivovaný parser vycházející ze specifikace HTML5. Bližší informace jsou jako vždy dostupné v poznámkách k vydání a novou verzi lze volně stáhnout. Prvně jsou oficiálně vydané i 64bitové verze pro Linux a Mac OS X. Ta pro Windows je prozatím dostupná na úrovni nočních vývojových verzí.

7 komentářů k článku “Vyšel Firefox 4.0 Alfa 5 s řadou novinek”

 1. Štěpán Pernický napsal(a)

  Zdá se, že od verze 3.7a6pre (20100611035754) přestaly fungovat automatické aktualizace na noční sestavení. Již 5 dní žádná nová verze. Přitom na ftp http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-mozilla-central-l10n/ je dostupná verze firefox-3.7a6pre.cs.win32.installer.exe z 15-Jun-2010 05:28. Celou dobu použivám lokalizovanou verzi. Takže zkusím ruční stažení a instalaci a uvidím zda bude zítra odpoledne opět nová verze.

 2. Mr.Henky napsal(a)

  [1] Lokalizované zostavy neboli dostupné 4 dni, tak preto.

 3. Štěpán Pernický napsal(a)

  Ale 15.6 už k dispozici byla. A Firefox stále hlásil že žádná aktualizace nebyla k dispozici. No udělal jsem update ručně a je to. Jinak se mě Firefox líbí čím dal tím více.

 4. davidek napsal(a)

  A zrovna na 25. 6 má MozQA naplánovaný testovací den na téma Firefox 4.0

 5. argentino napsal(a)

  Ja nechapu, proc pisete o verzi 4.0 alpha kdyz se jedna o 3.7a6pre jak je zjevene z: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.9.3a6pre) Gecko/20100619 Minefield/3.7a6pre

 6. Pavel Cvrček napsal(a)

  [5] 3.7a6pre je noční vývojová verze, nejedná se o alfa 5. Kdybych měl být striktní, hovořil bych o Mozilla Developer Preview (viz odkazované poznámky k vydání). Jedná se však jen o jiné označení pro Firefox 4.0 Alfa 5. Verze v user-agentu souvisí s obvyklým číslováním úvodních vývojových verzí, kde se jen automaticky „zvýší číslo o jedničku“.

 7. Davídeček napsal(a)

  Testuji, a nemůžu si stěžovat, jen to, že Firefox se nedá využívat v několika verzích najednou, ale to se asi dá vyřešit pomocí profilů. Jinak mám dotaz: Kdy asi výjde beta-verze (Firefoxu, ne vývojového Minefieldu) a jestli již bude označena Firefox.