Rubriky: Firefox

Vyšel Firefox 50.0: poslední letošní velká verze zrychluje spouštění


V úterý vydala Mozilla letošní poslední verzi Firefoxu 50.0. Ta se o týden opozdila kvůli opravě pomalého spouštění s nainstalovanými doplňky. Oprava ale zrychluje spouštění Firefoxu i pokud žádný doplněk nemáte. Vyřešena byla také část problémů s podporou WebGL pro systém Windows 7, kdy už by měla fungovat bez problémů pro 98% uživatelů.

V Možnostech Firefoxu nově najdete nastavení přepínání panelů. Dosud fungovalo přepínání panelů (pomocí zkratky Ctrl+Tab) v pořadí, v jakém jsou panely na liště. Ve Firefoxu 50 můžete nastavit přepínání v pořadí podle toho, jak byly panely naposledy otevřené.

ctrl-tab-v-poradi-podle-posledniho-otevreni

Verze 50 je letos poslední velká verze Firefoxu. Do konce roku už přijde jenom verze 50.1.0, která bude opravná a nepřinese žádné nové funkce.

23 komentářů k článku “Vyšel Firefox 50.0: poslední letošní velká verze zrychluje spouštění”

 1. Marek Kouřil na Facebooku napsal(a)

  O jak velké zrychlení se jedná?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Bez doplňků necelé půl vteřiny, s doplňky Test Pilot, Activity Stream a Tab Center je to asi dvě a půl vteřiny. Viz https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1308332#c33.

   1. Marek Kouřil na Facebooku napsal(a)

    Díky za odpověď. Zrychlení je docela dobré a pokud se vývojářům v budoucnu podaří čas spouštění ještě více zkrátit, tak budu přemýšlet nad návratem k firefoxu. Do teď mě totiž odrazoval právě čas spouštění, kdy se firefox na SSD spouštěl s doplňky skoro tak dlouho jako trvá mému OS nabootovat.

   2. Michal Stanke napsal(a)

    Můžete vyzkoušet hned. Mně se Firefox se 14 doplňky spustí asi za dvě, možná tři vteřiny. Ale i kdyby to bylo 5, tak často jej nevypínám, aby mi delší čas otevírání jakkoliv vadil.

   3. Marek Kouřil na Facebooku napsal(a)

    Už se stalo. Zatím jsem zkoušel jen spouštění bez doplňků (čistá instalace firefoxu, bez jakékoliv konfigurace) a musím uznat že se spouští opravdu daleko rychleji. Ještě to otestuji s pár doplňky, které běžně využívám a nejspíše dám firefoxu po delší době opět šanci.

  2. mrk napsal(a)

   To poznají jen ti co mají systém na HDD.

 2. Lukáš napsal(a)

  A emoji, nezapomeňte na podporu emoji! 🙂

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ano, ve Firefoxu je teď EmojiOne – https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1280698. 😉

   1. Michal Špondr na Facebooku napsal(a)

    Na to jsem zvědavý. EmojiOne jsem si nainstaloval ručně a některé Facebookové smajlíky to přeplácne těmi svými, které vypadají trošku jinak.

 3. Erik Wachtarz napsal(a)

  Tato verze mě docela zklamala. Jednak mi nefunguje addon Secure Login a druhak z mě neznámého důvodu na ČSFD nejde přepínat v galerii filmy u nějakého konkrétního herce/herečky. Ve 49 nebyl problém.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Zkontrolujte, jestli nemáte zapnutou multiprocesorovou architekturu Electrolysis. S ní zatím opravdu doplněk nefunguje, i když autor z nějakého důvodu tvrdí, že ano.

   Ad. ČSFD, napište prosím na server podpory https://support.mozilla.org/cs/

  2. Erik Wachtarz napsal(a)

   Zkusím, děkuji za rady 🙂

  3. Erik Wachtarz napsal(a)

   Tak Secure Login jsem nakonec nahradil doplńkem Log Me In, který je kompatibilní s e10s a funguje stejně a u toho ČSFD jsem zjistil, že mi nejdou rozbalovací seznamy kvůli aktivnímu uBlocku Origin….divné ale je, že v předchozích verzích FF toto fungovalo.

   1. Michal Stanke napsal(a)

    Fungování Adblocku i uBlocku závisí hlavně na jejich filtrech. Chybu bych hledal tam, ale nevím, jestli má uBlock nějaký mechanismus pro hlášení chybného blokování.

 4. Tomas Brabenec na Facebooku napsal(a)

  Mám celkem dost doplňku, ikdyž jsem to, právě kvůli rychlosti, poslední dobou redukoval a musím říct, že zrychlení je opravdu viditelné.

 5. David napsal(a)

  Nechodí mi v nové 50-ce přehrávání videí na webech 🙁

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Obraťte se prosím na https://www.mozilla.cz/podpora/

 6. Bělovous Zrzunda napsal(a)

  Ehm, vážení…

  Firefox používám už řadu let, a byl jsem s ním dosud vždy spokojen. Taktéž s jeho doplňky, například s AdBlockem (I když v poslední době řada webů opruzuje hláškou žádájící mne, o jeho vypnutí. Marně, ani mne nenapadne).

  V poslední době je ovšem Firefox čím dál tím pomalejší, a verze 50.0 tomu (aspoň u mne) zásadněji nepomohla. Naopak, v posledním týdnu obden řeším na různých webech hlášku „chyba zabezpečeného připojení“ (chybějící kořenový certifikát) a (po náležitém studiu podpory) musím vypnout/restartovat kontrolu protokolu SSL/TLS v antiviru (Eset Smart 9). To už mi přijde jako docela otravná chyba.

  Náběh Firefoxu v Androjdu (4.1.2) je ještě pomalejší. Po čisté reinstalaci celého mobilu, s aktuálním novým cz Firefoxem běžně i přes 10 vteřin. Stejně tak přechod na další stránku (stažení a zobrazení). Nefunguje domovská stránka: přestože je správně nastavena, po otevření FIrefoxu naběhne poslední stránka z předchozí relace. Zmizela možnost uložit stránku offline k pozdějšímu přečtení.

  Vážně mne chcete přinutit k přechodu na Operu ?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   S uvedenými problémy se prosím obraťte na podporu (odkaz v menu nebo po pravé straně výše). Nastavení domovské stránky najdete i přímo v článcích nápovědy.

  2. Bělovous Zrzunda napsal(a)

   to: Michal Stanke, 29.11.2016 v 18:26

   Děkuji za Vaše doporučení, avšak ze svého původního komentáře (29.11.2016 v 18:23) mohu jedině zopakovat, co Vám zjevně uniklo, tj: „…po náležitém studiu podpory…“ a „… přestože je (domovská stránka) správně nastavena…“.

   V mobilním zařízení už jsem z Firefoxu migroval na Operu. Jsem nyní spokojen, procházení webu podstatně zrychlilo.

   Dodávám, že mé PC (Win7-64) postihla denně se opakující chybová hláška „SEC_ERROR_UNKNOWN_ISSUER“ poté, co jsem postupoval přesně podle návodu ze stránek Vaší podpory https://support.mozilla.org/cs/kb/firefox-je-pomaly , protože FF byl opravdu neskutečně pomalý. A tak se nyní nelze divit, pokud mne napadá, že přechod na jiný prohlížeč bude racionálním, na mobilu prověřeným, a nakonec i technicky nejjednodušším řešením celého problému.

   Přeji hezký den.

   1. Michal Stanke napsal(a)

    SEC_UNKNOWN_ISSUER znamená, že certifikát není od důvěryhodné autority. Pokud se to stalo třeba po obnově Firefoxu, bývá to tím, že se obnovou odstranil certifikát většinou přidaný antivirem, aby mohl „odposlouchávat“ a „kontrolovat“ šifrované HTTPS. Zkontrolujte jeho nastavení a zkuste jej dočasně pozastavit, případně vypnout kontrolu HTTPS. Pokud chcete, aby antivir měl možnost HTTPS odchytávat a kontrolovat, návod na opětovný import certifikátu bude v jeho nápovědě.

    Pokud by nic z toho nepomohlo, obraťte se prosím na podporu. Není to jen nápověda, můžete se tam i zeptat (v horním menu na https://support.mozilla.org/cs/ odkaz Položit otázku).

 7. Bělovous Zrzunda napsal(a)

  Pane Stanke,

  ale přesně tohleto už jsem opakovaně dělal. Podle stránky https://support.mozilla.org/cs/kb/jak-resit-sec_error_unknown_issuer-na-zabezpecenych-webech a znívedoucího odkazu na http://support.eset.com/kb3126/ , jsem v antiviru (ESET Sma.Sec.9) opakovaně vypnul a zapnul scanování SSL protokolu. Dokonce, když přitom náhodnou ponecháte FF spuštěný, tak ve chvíli, kdy znovu zapínáte SSL filtering, ESET Vás požádá, abyste zavřel všechny prohlížeče, poněvadž do nich hodlá přidat kořenový certifikát. Po zavření FF a „try again“ tak ESET skutečně učiní – lze tedy předpokládat, že vše proběhne zcela korektně. Potom FF 1-2 dny funguje a následně se ovšem hláška SEC_ERROR_UNKNOWN_ISSUER objeví někde znovu (ať již ve Firefoxu, nebo Thunderbirdu, ale v některém z obou určitě ano). FF opakovaně hlásí chybu zabezpečeného připojení na vícero webových stránkách, dříve zcela neproblémových (včetně např. http://www.centrum.cz); kompletní antivirový test počítače (ESET) je bez nálezu malwaru.

  Další level této hry na http://support.eset.com/kb3126/ je návrh trvale Disable SSL protocol scanning, ovšem za cenu potential security risk (jak jinak).

  V podstatě si tedy mám rozhodit nastavení antiviru-firewallu a podstupovat potential security risk, přestože problémovým softwarem je, ehm, Mozilla (FF, +-TB) a nikoli antivirus … Přestože jsem klidný člověk a po léta věrný uživatel Vašich produktů (s narůstajícími výhradami uvedenými v mém prvním komentu, zejména ukrutná pomalost v poslední době), požadavkem na tuhle míru bastlení (na PC které používá manželka na interntetové bankovnictví a děcka do školy) se Mozille prostě tak nějak podařilo dosáhnout meze mé trpělivosti. Toť vše 🙂

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Z mého pohledu je bezpečnostní riziko spíše nechat antivir přidat svůj certifikát, protože pak Firefox nemůže ověřovat skutečné certifikáty stránek a zároveň pokud by se někomu povedlo vystavit certifikát pod autoritou antiviru, Firefox to nepozná.

   Pokud to tímto způsobem nechcete řešit, obraťte se na podporu (napište), ať už support.mozilla.org nebo antiviru. Může jít o chybu na jedné nebo druhé straně, ale to tady bohužel nedokážu vyřešit.