Rubriky: Thunderbird

Vyšel Instantbird 1.2 a IM se objeví v Thunderbirdu 15

IM klient Instantbird vyšel ve verzi 1.2. Je za ním 10 měsíců práce, které se odehrály zejména na pozadí, kde se upravoval kód tak, aby jej šlo sdílet s Thunderbirdem. Ten totiž od verze 15 bude obsahovat podporu IM založenou právě na kódu Instantbirdu. Vedle pošty tak získá podporu pro komunikaci na Twitteru, Facebooku, IRC či Jabberu. Není ostatně žádným tajemstvím, že význam jiných komunikačních kanálu než e-mailu za poslední roky výrazně vzrostl.

Instantbird 1.2 obsahuje nově JavaScriptové implementace protokolů XMPP (spíš si pod ním představte Jabber, Google Talk, Facebook Chat atd.) a Twitteru. Pro běžného uživatele na první pohled nevýznamná změna, v praxi však tato změna umožňuje rozšiřování implementace těchto protokolů pomocí doplňků, což by mohlo způsobit vznik zajímavých rozšíření. Uvidíme.

Velice podstatným detailem z pohledu Thunderbirdu je též licence. Původní implementace v podobě knihovny libpurple je totiž s Thunderbirdem licenčně nekompatibilní. To je ostatně důvod, proč řada dalších protokolů jako ICQ, MSN, AIM a další prozatím v Thunderbirdu není podporována.

Přehled novinek Instanatbirdu 1.2 lze nalézt v poznámkách k vydání. Osobně mě nejvíce zaujala vylepšení práce s IRC. Nová verze je jako vždy k dispozici v češtině, takže se určitě nebojte ji vyzkoušet.