Rubriky: Firefox

Vývojářské nástroje Firefoxu byly obohaceny o editor

Vývojářské nástroje ve Firefoxu byly obohaceny o editor webových aplikací. Nese název WebIDE a je náhradou dosavadního Správce aplikací, který slouží pro snadnou správu a ladění webových aplikací pro Firefox OS. WebIDE tak propojuje vývoj aplikací a jejich snadné testování a ladění na telefonu s Firefox OS či simulátoru. Nejlepší přehled o tom, co WebIDE umí, získáte z následujícího videa.

WebIDE nabízí snadné vytvoření kostry nové aplikace, nahrání již existující a velice zajímavou možností je i ladění samotného systému. K dispozici je i získání základních informací o běžícím systému či možnost vytvářet screenshoty. Nechybí ani možnost snadno doinstalovat chybějící verze simulátorů Firefox OS.

Volba simulátoru ve Firefox WebIDE

Tento nový editor je prozatím k dispozici v aktuální vývojové verzi Firefoxu a je skryt za předvolbou. Pro jeho aktivaci přepněte na konfigurační stránce about:config předvolbu devtools.webide.enabled.

Ačkoliv je WebIDE v současné době koncipováno hlavně pro podporu vývoje aplikací pro Firefox OS (byť tyto aplikace běží i na jiných systémech), umožňuje i ladění webových aplikací ve Firefoxu pro Android. Ale ani zde se tento nástroj do budoucna nezastaví. Rozpracovaná je totiž podpora vzdálené ladění aplikaci v Chrome pro Android a Safari pro iOS.

2 komentářů k článku “Vývojářské nástroje Firefoxu byly obohaceny o editor”

  1. Charla napsal(a)

    Přemýšlím nad tím zda je FireFox ještě stále webovým prohlížečem, a nebo vývojářský nástroj. Kdysi byl FireFox lehký a velmi rychlý prohlížeč, který se dal pomocí doplňků vycvičit k tomu co od něj člověk chtěl. Prohlížení webu v něm bylo nesrovnatelně lepší, rychlejší a bezpečnější než s konkurenčními prohlížeči. V podstatě jste si nainstalovali narozené liščí mládě, které umělo samo pouze dýchat (prohlížet webové stránky), ale sedni, lehni, zůstaň – si každý musel svou lišku naučit sám. Poslední dobou se však z FireFoxu stává těžkopádný, nabobtnalý moloch, který se snaží dělat čím dál více funkcí které s funkcí webového prohlížeče nesouvisí. Rovnou může být součástí FireFoxu třeba BlueGriffon.
    Analogicky: proč do Wordpadu, který je rychlý a dělá jen to k čemu byl určen, nezaintegrovat celé Visual studio?
    Myslím si, že FireFox si kope svůj vlastní hrob, bohužel. Poslední úprava vzhledu a podpora „přizpůsobitelnosti“ prohlížeče, která je ve skutečnosti horší než byla předtím, je jen další velký hřeb do rakve.

  2. Kokos99 napsal(a)

    Super věc, která se mi osobně hodí. A nářky, že je to součástí prohlížeče? Ukažte mi nějaký doplněk, který toto přidával.