Rubriky: Mozilla

Washington Post integruje Coral Project – komentáře od Mozilly


Coral Project – asi jste o něm nikdy neslyšeli, ale spolupracují na něm Mozilla, New York Times a Washington Post. Coral Project navrhuje nástroje pro žurnalisty, publikování zpráv nebo komentáře. A teď se zmíníme právě o komentářích. V rámci projektu vznikl nástroj Talk, který Washington Post integruje na svých webech.

Jak píše Mozilla na svém blogu, komentáře jsou na webu často plné nenávisti, lidé se v nich akorát navzájem hádají a diskuze nevede nikam. Tyto problémy před několika lety řešily Novinky.cz, ale myslím, že se s tím potýkají všechny internetové a zpravodajské servery. Bohužel řešením je buď omezení nebo rovnou úplné zrušení diskuzí pod články.

Mozilla si ale myslí, že komentáře jsou na webu potřeba jako prostředek pro otevřené vyjádření názoru a diskuze s ostatními. Zároveň chce, aby se data komentářů neválela všude po různých službách a mohou být potenciálně zneužita. Proto společně s výše zmíněnými vytvořila Talk – decentralizovanou platformu pro ukládání komentářů. Jde o aplikaci v Node.js s trochou JavaScriptu přímo na stránce.

Kromě nástrojů pro hodnocení a filtrování komentářů nabízí médiím rozumnou kontrolu nad komentáři a možnost jejich moderování. Snaží se o maximální přizpůsobitelnost i po technické stránce, takže se každá diskuze může chovat jinak a aplikace nabízí různá API a hooky pro integraci. Zdrojové kódy jsou dostupné na GitHubu pod Apache licencí, takže by neměl být problém Talk použít kdekoliv. Pro testování je připravený návod pro instalaci ze zdrojáků (třeba na Heroku) nebo v Dockeru. Na papíře to tedy vypadá moc dobře a snad se nám podaří Talk brzy na vlastní kůži vyzkoušet.

Více o systému pro komentáře Talk najdete na webu Coralproject.net nebo v dokumentaci.