Zabezpečte si přihlášení k synchronizaci

O účtu Firefoxu, kterým se přihlašujete třeba k synchronizaci přes Sync, jsme dlouho nemluvili. Od poslední zmínky ale přibyla podpora dvoufázového ověřování nebo vygenerování jednorázového záložního hesla.

První se podívejme na funkci dvoufázového ověření. To funguje jak jste běžně zvyklí odjinud. Jako první si nainstalujete mobilní aplikaci, která bude (i offline) generovat přihlašovací kódy (druhá fáze přihlášení). Aplikaci v nastavení účtu Firefoxu spárujete a při dalším přihlášení se pak kromě jména a hesla přihlašovací stránka zeptá i na kód z aplikace. Podrobnější postup nastavení i výběr z pár aplikací najdete v naší nápovědě.

Druhou funkcí je jednorázový kód, který najde uplatnění při obnově zapomenutého hesla. Dosud byla obnova problematická, protože při ní kvůli end-to-end šifrování ztrácíte přístup k dříve synchronizovaným datům uloženým na serverech. Nově můžete při obnově zadat klíč, který si samozřejmě nejdřív vygenerujte (a pečlivě uschovejte), a ten umožní data i po nastavení nového hesla přečíst.

Klíč získáte v nastavení účtu Firefoxu. Pokud tam tuto možnost nevidíte, klikněte přímo na tento odkaz https://accounts.firefox.com/settings?showAccountRecovery. Celý postup nastavení samozřejmě opět najdete v naší nápovědě, technické podrobnosti pak zde.