Rubriky: Mobily

Nový Firefox Focus, na Androidu s jádrem Gecko

Jak jsme před nedávnem avizovali, Firefox Focus pro Android začíná používat vlastní jádro Gecko.

Od původního plánu nabídnout jednoduchý a malý prohlížeč zaměřený na uživatelské soukromí Mozilla zjistila, že jej používáme a používáte na mnohem více, než se čekalo. Přibyly tak funkce jako podpora přehrávání videí v režimu celé obrazovky, panely nebo čítač sledovacích prvků. Aby mohl Focus dále růst o podobné drobné, ale šikovné funkce, vyměnila právě vydaná verze pro Android své jádro z Androidího WebView za vlastní Gecko. iPhony něco takového bohužel neumožňují.

Nezůstalo ale jenom u změn na pozadí. Pro Android i pro iOS Mozilla přidala rozšířené možnosti našeptávání. Jak při vyhledávání, tak pro zadávání webových adres. Aby Focus zachovával dostatečnou úroveň soukromí, našeptávání vyhledávání je ve výchozím stavu vypnuté, a doplňování názvů domén používá zabudovaný seznam nejnavštěvovanějších stránek. Případně si můžete přidat do seznamu vlastní často navštěvované servery. Našeptávání můžete zapnout a dále nastavit po klepnutí na nabídku tří teček vpravo nahoře a dále Nastavení > Hledat.

Protože tím v nastavení přibylo trochu voleb, upravila Mozilla jejich rozdělení do nových podsekcí a také doplnila nabídku o piktogramy pro rychlejší navigaci. A pokud máte obavy, že ještě neznáte všechny funkce Focusu, na domovské stránce najdete při každém otevření nový tip, co vyzkoušet. Třeba i jak funkce vypnout, pokud budete chtít. 🙂

Novou verzi Focusu dostanete v případě Androidu i iPhonu jako aktualizaci z obchodu s aplikacemi. Pokud ještě Focus nemáte, stahujte z https://www.mozilla.cz/stahnout/firefox/.