Rubriky: Firefox

Zdrojový kód Firefoxu změní licenci

Změna licence zdrojového kódu open source projektu není zrovna častý jev. V Mozille se právě na tuhle operaci chystají. Zdrojový kód Firefoxu (ale i Thunderbirdu, SeaMonkey a dalších projektů) je aktuálně k dispozici pod trojlicencí MPL 1.1/GPL 2.0/LGPL 2.1. Do dvouleté práci bylo dnes oznámeno uvolnění licence Mozilla Public License (MPL) 2.0, která je po více než 10 letech nástupcem MPL 1.1.

MPL 2.0 přináší zjednodušení textu licence a lepší kompatibilitu s existujícími licencemi (zejména GPL a LGPL). Díky tomu bude zdrojový kód většiny aplikací Mozilla relicencován na MPL 2.0 a nahradí tak dnešní trojlicenci. Z pohledu otevřenosti zdrojové kódu aplikací Mozilla neznamená tento krok na první pohled žádnou výraznou změnu, na ten druhý patrně umožní jeho lepší používání v jiných projektech, licence je moderní vzhledem k dnešnímu právu a přináší ochranu přispěvatelů proti softwarovým patentům.

Jak Mozilla Public License (MPL) ve stručnosti charakterizovat? Jedná se o licenci, která dává uživateli právo zdrojový kód volně šířit a modifikovat. Zdrojový kód pod touto licencí lze zahrnout v komerčních produktech. Povinností je „pouze“ zveřejnit modifikace realizované v rámci takto uvolněného zdrojového kódu. Licence je platná na úrovni souborů, pokud přidáte do převzatého kódu nový soubor, nemusíte jej zveřejňovat.