Rubriky: Firefox

Zítra vyjde Firefox 64 se správcem úloh

Zítra vyjde další velká aktualizace Firefoxu. Těšit se můžete na správce úloh, WebRender a možnost výběru více panelů.

Firefox 64 bude letošní poslední velké vydání. Další verze bude až na konci ledna. Jako předvánoční dárek tato verze přinese třeba ovládání více panelů, nebo správce úloh, který můžete otevřít v nabídce Firefoxu > Více > Správce úloh, nebo napsáním about:performance do adresního řádku. Zobrazí se přehled úloh, které ve Firefoxu běží, tedy otevřených panelů a běžících doplňků, včetně jejich dopadu na spotřebu paměti a výkon/výdrž notebooku. Po novém roce bude ještě rozšířen.

Velkým milníkem bude ale zapnutí WebRenderu ve výchozím nastavení. Zatím jen pro uživatele Windows 10 s GPU nVidia, ale i tak je to zásadní změna. WebRender totiž k vykreslování stránek používá právě grafický čip a např. scrollování by s ním mělo být o mnoho plynulejší.

Po odkladu o jednu verzi také Firefox definitivně přestane věřit certifikátům od Symantecu a dalších. Pokud takový na svých stránkách používáte, máte poslední šanci s tím něco udělat, než začnete přicházet o uživatele. Otestovat to můžete třeba přes Mozilla Observatory a rovnou ho nahradit Let’s Encryptem. V souvislosti s tím budou zpřehledněny chybové stránky, které se zobrazí při chybách navázání šifrovaného spojení, jako je i např. tato.

Jak na aktualizaci Firefoxu najdete v naší nápovědě. Firefox 64 bude sice vydán zítra, ale jak je běžné, distribuce bude probíhat postupně. K automatické aktualizaci tak může dojít i o den nebo dva později.

9 komentářů k článku “Zítra vyjde Firefox 64 se správcem úloh”

 1. Karel napsal(a)

  Když už to vypadá jako Chrome, má to správce jako Chrome, už jenom to jádro by chtělo vyměnit.

 2. Uio napsal(a)

  Přesto umí víc Firefox

 3. logitech napsal(a)

  Jde někde vypnout to vybírání panelů při stisku Ctrl? Dík.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Zkuste v editoru předvoleb změnit browser.tabs.multiselect na false a restartovat Firefox. Můžu se ale zeptat, proč to potřebujete vypnout?

 4. logitech napsal(a)

  Děkuji, to funguje. Proč? Kvůli postižení používám k ovládání PC funkce Myš klávesnicí a Jedním prstem. Při stisknutí Ctrl se pohyb ukazatele myši zrychlí. Bohužel, v aktuální verzi FF se tak jen označil další panel a já musel Ctrl vypnout, abych se na něj mohl přepnout. Je to prkotina, kterou asi využije jen pár lidí, ale mně jste tím moc pomohl.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Rád jsem pomohl a díky za osvětlení. Tohle je naprosto validní situace, kdy Ctrl opravdu nefunguje a je potřeba takovou funkci vypnout.

 5. Calvin napsal(a)

  Našel jsem návod jak vypnout ty idiotské kontejnery, stejně při novém spuštění je tam mám znovu. Dost mi to vadí v kontextovém menu, celkově to je bloatware, který časem Mozilla odstraní sama.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Dají se vypnout přímo v nastavení, pokud je nepoužívá nějaký doplněk jako třeba Multi-Account Containers. Viz nápověda.

 6. Calvin napsal(a)

  Tak jsem odstranil ty kontejnery z osobní, pracovní atd… jinak share backreported mi to zapínalo.