Rubriky: Firefox

Změny v podporovaných protokolech – HTTP/3 a FTP

Po roce od prvního oznámení Firefox vypne podporu protokolu FTP a následně odstraní i potřebný kód. Na druhou stranu nová verze přinese podporu protokolu HTTP/3 (a QUIC).

Protokol HTTP/3 vychází z QUIC, který jako experimentální původně vyvinul Google. Hlavní změnou je, že místo TCP používá pro přenos paketů UDP. Pokud vás zajímají podrobnosti těchto protokolů, doporučují začít pěkným shrnutím na Root.cz. Firefox už má podporu pro oba protokoly ve výchozím stavu zapnuté v nočních sestaveních a betaverzích. Ve stabilním vydání se s zapnutím pro všechny uživatele počítá na konci května, pro některé uživatele k tomu dojde ale už tento týden. V ideálním případě rozdíl nepoznáte, možná jen v podobě mírně rychleji načítaných stránek. Ne všechny servery ale ještě novou verzi protokolu podporují. Pro načtení takových stránek se automaticky použije předchozí verze HTTP.

Na tento týden naplánovaná verze Firefoxu zároveň podporu protokolu FTP. Dojde k tomu po roce od oznámení této změny. V případě potřeby můžete podporu ještě zapnout pomocí předvolby network.ftp.enabled v editoru předvoleb, ale příliš to nedoporučujeme. Firefox podporu FTP úplně odstraní v aktualizaci na konci června. Pokud narazíte na odkaz používající protokol FTP, deleguje ho Firefox na externí aplikaci – budete tedy pro jejich otevření potřebovat vlastního klienta, např. FileZilla nebo WinSCP. Google Chrome už FTP také nějakou dobu nepodporuje.