Rubriky: Thunderbird

Co nového přinese připravovaný Thunderbird 38?

Za několik týdnů vyjde Thunderbird 38, který bude novou hlavní verzí tohoto poštovního klientu. Při příležitosti vydání první betaverze jsme se podívali na to, co je nového a přehled toho, co nás nejvíce zaujalo, si nyní můžete přečíst.

Asi nejvíce se v souvislosti s novou verzí hovoří o podpoře lokálního úložiště ve formátu maildir, které by mělo být dostupné vedle současného mboxu. Zatímco složka s poštou u mboxu je na disku jeden velký soubor, v případě maildiru jsou jednotlivé e-maily dostupné v rámci samostatných souborů. Ty jsou pak například snadno indexovatelné globálním vyhledáváním v systému. U mboxu je navíc omezení složky na 4 GB, s čímž se občas uživatelé potýkají. Na odstranění tohoto limitu se v rámci vývoje Thunderbirdu 38 zapracovalo, ale zatím se zdá, že není ještě vše hotovo.

Jak je na tom tedy podpora maildiru v Thunderbirdu 38? Oproti poslední hlavní verzi, kterou byl Thunderbird 31, došlo k vyřešení hlavních problémů, ale jako hlavní formát pro tuto verzi zůstává stále mbox. Zájemci o maildir mají možnost přepnout předvolbu mail.serverDefaultStoreContractID na hodnotu @mozilla.org/msgstore/maildirstore;1 na konfigurační stránce about:config. Změna se však projeví až u nově založených poštovních účtů. Je též dobré poznamenat, že ačkoliv nejsou v souvislosti s podporou maildiru známy žádné velké problémy, nedoporučuje se zatím na maildir přecházet.

Druhou zajímavou novinkou je možnost navázání poštovních filtrů na odchozí poštu a archivaci pošty.

Filtrování zpráv v Thunderbirdu 38

V Adresáři lze nově vyhledávat kontakt nad všemi složkami s kontakty.

Vyhledávání v Adresáři Thunderbirdu 38

Ve stromu složek s poštou jde nově zobrazit rozšířené sloupce, kde lze zobrazit celkový počet e-mailů ve složkách a velikost jednotlivých složek. Někteří si možná vzpomenete, že tato funkce v Thunderbirdu již kdysi byla.

Strom složek v Thunderbirdu 38

Vedle dalších novinek jako je například podpora protokolu Yahoo! Messenger je dobré zmínit i to, co bylo slíbeno a zatím v betaverzi dostupné není. Jedná se zejména o integraci kalendářového rozšíření Lightning a podporu OAUTH autentizace u IMAP účtů GMailu. Vývojáři si však myslí, že by se obojí ve finální verzi mělo objevit.

Thunderbird 38 je v současné době k dispozici v betaverzi a přečíst si můžete i poznámky k vydání.

7 komentářů k článku “Co nového přinese připravovaný Thunderbird 38?”

  1. hozec napsal(a)

    SUPER:
    – filtr odeslané pošty – přiznávám, dlouho mi to už chybí (z důvodu přehlednosti konverzací mám v adresáři doručené pošty spoustu podadresářů, kam se při odpovědích ukládají i kopie odeslaných e-mailů a hodilo by se mi automatické tagování odeslaných)…
    – vyhledávání kontaktů ve všech složkách – vzhledem k více složkám kontaktů se velice hodí:)…
    – rozšířené sloupce – bez debaty fajn, jak řečeno – už jednou bylo a vítám, že je zpět…

    MÉNĚ SUPER:
    – maildir vs mbox – ACH JO! – po pravdě mám velké problémy s objemy e-mailů, které skladuji pro přehlednost z pracovních důvodů i s často velkými přílohami a omezení mboxu je citelné…bohužel vestavěná archivace je mi k ničemu, protože nekopíruje strukturu podadresářů z inboxu:(…a manuální archivace do lokálních složek je pak poněkud zdržující, navíc jsem nucen vytvářet další podsložky kvůli limitu 4GB…
    – lightning – bylo by už dobré, kdyby byla integrace bezproblémová (stále mi dělají problém synchronizace s google kalendáři, což je zřejmě problém rozšíření „provider for google calendar“, nicméně s integrací lightiningu se snad zlepší i další věci:)

    WISH LIST:
    – archivace – zatím jsem nenašel ani žádné rozšíření, které by nějak schopně zachovávalo strukturu inboxu, narážím na limit 4GB apod…uvítal bych nějaké vylepšení stávajícího systému…
    – kontakty – nějaká možnost hledání duplicit a lepší vytváření seznamů / tagů / kategorií by se hodilo (např. mám kontakty vztahující se k více zakázkám, kontakty různých profesí apod a občas se hodí nahlédnout dle těchto kategorií, což zatím není moc pohodlné…
    – compose in new tab – dlouho očekávané, zatím v nedohlednu…
    – lepší přehled konverzací – také občas úplně dobře nefunguje, kdyby nebylo nutné v dlouhých konverzacích ponechávat celý původní text, bylo by to také asi přehlednější…ale nevím, zda se nad něčím takovým vůbec uvažuje:(

    …držím palce vývojářům…TB se mi nechce opouštět a jsem rád, že se zdá být znovu předmětem trochu intenzivnějšího vývoje:)

  2. Michal Stanke napsal(a)

    Díky za reakce.

    U mne vestavěná archivace funguje jak má a archivuje včetně adresářové struktury. V Nastavení účtu -> účet -> Kopie a složky -> Možnosti archivace je potřeba zatrhnout Zachovávat stávající strukturu složek. Funguje to u běžné IMAPové schránky bez problémů, ale u Gmailu už je třeba potřeba archivovat do Místních složek, aby bylo toto nastavení dostupné.

    Google kalendář používám dlouho a tak pokud s ním pozorujete nějaké problémy, podívejte se do fóra a případně popište svůj problém, pokud už jej někdo neřešil a nevyřešil dříve.

    Duplicitní kontakty by měl zvládat Duplicate Contact Manager. Já jsem toto osobně vždy řešil před Google, kam mám kontakty synchronizované a který mi sloučení duplicit jednou za čas přes webové rozhraní umožňuje.

    Pro konverzace zkuste Thunderbird Conversations. Podle snímků vypadá, že by mohl zvládnout, co očekáváte.

    Na psaní zpráv v novém panelu čekám také. 🙂 Chápu, že hodně věcí řešitelných pomocí doplňků by bylo dobré přímo v Thunderbirdu. Aktuálně se řeší hlavně technické věci a věřím, že po jejich dokončení se v příští velké verzi Thunderbirdu dočkáme i více funkcí v rozhraní.

  3. P_V napsal(a)

    ad rozšířené sloupce – „Extra folder columns“ to jistí.
    ad limit 4GB – To jsem tedy netušil, že tam taková ostuda přetrvává…
    ad maildir vs mbox – Maildir mi připadá jako ještě horší řešení, kvůli časové i datové režii spojené s filesystémem. Lepší by bylo vytváření mbox souborů do určité maximální velikosti nebo po určité kalendářní době (inbox.001, inbox.002…) a jejich transparentní spojení při zobrazení.

  4. hozec napsal(a)

    zdravím, pane Stanke – také díky za reakci a rady, některé rád vyzkouším…nicméně:

    – archivace funguje pouze manuálně…bohužel v inboxu mám poměrně složitou strukturu cca 20-30 podsložek i více, některé i dále rozvětvené…bez možnosti nastavit archivaci manuálně je to trochu složité:)

    – google kalendář – problémy s google provider rozšířením jsou dlouhodobé, na fórech jsem našel reakce lidí, majících stejné problémy i postupné řešení…je to spíš otázka vývoje tohoto rozšíření…mám opět více kalendářů a občas se mi prostě nezobrazují některé opakované události, jiné zase bez problémů…žádný systém jsem v tom nevypozoroval…

    – duplicate contact manager jsem zkoušel (ale už docela dávno)…nakonec se mi TB párkrát kousl uprostřed hledání a o některé kontakty bych přišel, nebýt toho, že jsem si je před spuštěním kontroly duplicit zazálohoval:)…je možné, že vyzkouším znovu…ale největší problém mám s poněkud user-not-friendly správou kontaktů jako takovou (skupiny, tagy, více mailů pro kontakt, atd.)…

    – TB conversation jsem také zkoušel již před delší dobou a nakonec opustil, ale proč – to už si nepamatuju 😀 …možná trochu problém s konpatibilitou „theme“ nebo něco podobného (obvyklý problém všech rozšíření s nějakým GUI)…ale možná zkusím znovu:)…

    – btw nějakých solidní rozšíření pro vzhled pro TB taky moc není – preferuji nějaké méně omalovánkové a jednoduché…momentálně používám pro TB „Black Oyster“ a pro FF „Simple White“ (to by se mi líbilo i pro TB), kdysi jsem používal „Full Flat“ pro TB i FF, ale to není delší dobu podporováno a nelze ani s ošizením kompatibility používat…

    …jak jsem psal již v minulém příspěvku, jsem rád, že se s TB zase něco děje a vítám jakýkoliv pokrok…už roky (v podstatě od vzniku TB) jsem v zásadě spokojeným uživatelem a nemíním v dohledné době měnit:)

    jan sochor

  5. Michal Stanke napsal(a)

    Teď mi ještě došlo k tomu odpovídání – pokud označíte v e-mailu myší nějaký text a až pak klepnete na tlačítko odpovědět, bude v odpovědi zahrnut jenom označený text. Mohou to být třeba poslední dvě zprávy, ale taky jedna věta, pokaždé jak potřebujete.

    EDIT: Pro automatickou archivaci zkuste Awesome Auto Archive nebo AutoarchiveReloaded.

  6. hozec napsal(a)

    – díky za tipy na autoarchiv…před nějakou dobou jsem již pár doplňků zkoušel, ale vzhledem k objemu mailů tam byla velká rizika ztráty dat (podobně jako u kontaktů)…zkusím zase, někdy to vyjít musí:)

    – označování textu mailů pro odpovědi používám, ne tak každý na druhém konci:)…konverzace ale nejsou skutečně zase takový problém…

    – rozdíl maildir vs mbox – prakticky je mi jedno, jak to bude fungovat…obecně ale mám špatnou zkušenost s velkými soubory se spoustou dat, kde porušením tohoto souboru lze přijít o veškerá data v něm…to se mi příliš praktické nezdá (odstrašujícím případem je pak outlook s jediným obřím pst souborem)…ale jak říkám, možná existují nějaká elegantnější řešení, zahrnující jistý stupeň ochrany dat a zároveň odstraňující limit 4GB…sem s nimi:)

    – „extra folders columns“ používám…obecně ale obvykle rozšíření přeci jen trochu zpomalují TB, berou si paměť a při aktualizacích TB nejsou vždy hned k dipozici kompatibilní aktualizace rozšíření…opět se ale jedná prakticky o drobnost, i když užitečnou…

    H.

  7. Michal Stanke napsal(a)

    Já jsem začal používat Awesome Auto Archive, který umožňuje omezit počet najednou archivovaných zpráv (výchozí nastavení je myslím 500).