Rubriky: Firefox Mobily

Cesta do budoucnosti mobilního prohlížení s Firefoxem pro Android


Asi před rokem se začalo mluvit o výchozích webech na novém panelu pro desktop a přibylo také vyhledávání přímo z nového panelu. Ve Firefoxu pro Android k žádným tak velkým změnám nedošlo, ale Aaron Thornburgh, UX designér v Mozille, na něj také myslí. V příspěvku na svém blogu minulý týden ukázal, jak by nový panel, respektive výchozí stránka mobilního Firefoxu, mohla vypadat.

Místo náhledů stránek navrhuje použít o něco menší loga, kterých se na displej vejde více, ale uživatelé podle nich stránky lépe poznají. Dále by nová stránka počítala s jejich seskupování podobným způsobem, jako fungují chytré sbírky ve Firefox OS nebo launcher Everything.me.

screens_7-9

Jeho návrh myslí i na uživatele, kteří rádi objevují nové stránky, a chce jim to maximálně usnadnit. Návrhy by bylo možné zobrazit i během prohlížení a uživatel se může sám rozhodnout, jestli navrhovaný obsah zobrazí nebo nikoliv. Vše se odehrává na původní stránce, kterou právě prohlíží, takže pokud se na návrh podívá, ale odmítne jej, vrátí se hned zpět na rozečtené místo.

screens_2-4

Více snímků návrhů a podrobnější popis, jak by mohla celá koncepce fungovat, najdete ve zmiňovaném příspěvku na blogu Aarona Thornburgha.

2 komentářů k článku “Cesta do budoucnosti mobilního prohlížení s Firefoxem pro Android”

  1. Tomáš Valůšek napsal(a)

    No já bych spíš potřeboval, protože mám špatný zrak (ale používám jej), aby Firefox nelimitoval pinch to zoom, nikde (ani na servisních stránkách) jej nezakazoval, naopak jej uměl podobně jako Chrome vynutit i tam, kde ho autor zakázal, ale úplně nejvíc by se měl po vzoru Opery formátovat text odstavců na šířku displeje i při zazoomování. Číst web s neustálým posouváním zleva doprava totiž v podstatě nelze. Pak by pro mě začal být Firefox na mobilu zajímavý.

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Přiznám se, že nevím, jak dalece toto Opera umí, protože ji nepoužívám. Našel jsem ale tři doplňky, která by něco podobného zajistit mohly. Zkuste Text Reflow, Always Zoom a Prettify paragraphs. Poslední dva jsou ale podle serveru s doplňky nekompatibilní s novými verzemi.