Mozilla.cz - Mozilla v češtině

Přeskočit na obsah

Výhody a nevýhody častějšího vydávání Firefoxu

Vydání Firefoxu 5 je za námi. Vyšel podle plánu 3 měsíce po vydání Firefoxu 4 a jedná se o první verzi, která vyšla v rámci pravidelných cyklů, kdy je nová verze Firefoxu vydávána v pravidelných intervalech. Firefox 5 je aktualizací pro Firefox 4, jehož podpora tímto končí.

Výhodou krátkých vývojových cyklů je, že se nová funkčnost a opravy dostanou k uživatelům dříve. Dříve museli uživatelé čekat na novou funkčnost, která se objevila ve vývojové verzi, hodně dlouho. V extrémním případě, pokud vývojář nestihl „o chlup“ připravit funkčnost pro konkrétní verzi Firefoxu, i rok a déle.

To již s krátkými vývojovými cykly nehrozí. Vzhledem k tomu, že datum vydání nové verze je dopředu známo, nehrozí už ani časté odklady vydání nové verze Firefoxu, která mu byla často vyčítána. Zatímco dosud každých 6-8 týdnů vycházely pouze aktualizace Firefoxu, nové jsou v rámci těchto aktualizací k dispozici i nové funkce. Nové verze pak jsou evoluční záležitostí a nepřichází s „radikálními“ změnami jako tomu bylo například u Firefoxu 4.

Jak se například zmiňuje Dave Townsend, pro něj, jako vývojáře doplňků, jsou častější vydávání přínosné, protože má k dispozici dříve novinky v API, které může přetvořit do zajímavých funkcí pro uživatele. Zmiňuje též automatické povyšování kompatibility doplňků, díky kterém je drtivá většina doplňků pro předchozí verzi Firefoxu kompatibilní s novou verzí. Rozšíření budou navíc stále více psány pomocí Add-on SDK, které zajistí jejich 100 % dopřednou kompatibilitu. Přesto všechno není současný systém perfektní a třeba doplňky s binárními komponentami musí autoři aktualizovat pro každou verzi.

Jednu z nevýhod častějšího vydávání Firefoxu zmiňuje Mike Kaply (druhý, třetí, čtvrtý příspěvek). Jako autor několika nástrojů pro firemní nasazení zmiňuje oblast enterprise (velkých firem), kde nasazení nové verze prohlížeče prochází často dlouhým procesem testování dříve, než je nová verze nasazena. Časté vydávání aktualizací v podobě nových verzí je dle jeho slov pro toto prostředí nevhodné, protože potřebuje, aby byl nasazený produkt delší dobu podporován (podpora starších verzí).

Na konci příspěvku pak zmiňuje, že si myslí, že vznikne verze Firefoxu s delší podporou pro firemní klientelu. Alon Zakai z Mozilly si myslí totéž a připomíná, že zdrojový kód Firefoxu je volně dostupný, takže kdokoliv může přijít a začít nabízet delší podporu Firefoxu jako službu. Zmiňuje například společnost Red Hat, která starší verze Firefoxu dlouho podporuje u svého Red Hat Enterprise Linux.

Asa Dotzler z Mozilla Corporation s Mikem Kaplym v komentářích nesouhlasí a uvádí, že zaměření Mozilly je na koncového uživatele a otevřený web a nikoliv korporátní sféru, která dle jeho slov v některých ohledech zamrzla v době IE6. Mike Kaply nesouhlasí a uvádí příklady, proč je delší podpora žádána.

Přečtěte si také


Zobrazit komentáře