Rubriky: Doplňky Firefox

Activity Stream míří do finále – dočkáme se do konce roku


V programu Test Pilot byl jedním z prvních experiment Activity Stream – doplněk nabízející jiný pohled na historii prohlížení, který zapadá do celkové snahy o lepší sémantické porozumění prohlížení do budoucna s potenciálem pro nabízení zajímavých stránek bez nutnosti jejich explicitního hledání.

Ve Firefoxu 56, který vyjde v druhé polovině letošního roku, bychom se měli dočkat realizace Activity Streamu přímo ve Firefoxu, bez nutnosti jej instalovat jako doplněk. Podle tohoto příspěvku na blogu je ještě potřeba zapracovat na lokalizaci, testování a lepší přístupnosti, ale plán pro Firefox 56 vypadá realisticky.

Pokud chcete Activity Stream zkusit už teď a případně ještě zpětnou vazbou nějak ovlivnit jeho fungování, nainstalujte si jej v programu Test Pilot.

6 komentářů k článku “Activity Stream míří do finále – dočkáme se do konce roku”

 1. mrfox napsal(a)

  Další balast, který je předem odsouzený k odstranění v následujících 10 verzích… Kdyby radši zapracovali na vykastrovaném Správci stahování nebo umožnili otevírat anonymní panely v normální relaci atd. atd. Skutečně bolestivých rezerv má Firefox dost a dost, aby si mohl dovolit luxus v podobě zbytečného experimentu v podobě Activity stream. Už mě štve, že místo užitečných věcí vymýšlí pořád takové kraviny. Tu Mozillu musí někdo tunelovat, přece není možné, aby to už nebylo nikomu divné, že jim pořád tak okatě prochází předem zatracené kraviny… Ujmul se za posledních 5 let nějaký nový projekt? Vše nové v tichosti po čase zrušili, peníze se rozfofrovaly a nikdo nenese zodpovědnost nebo vyvodila snad Mozilla nějaké personální následky? Mozilla a Firefox byly odsouzeny v době kdy homosexuálové a sluníčka zatrhli příchod génia oboru Brendana Eicha. Z nostalgie na Firefox nedám dopustit, o to víc mě mrzí a štve, že je něco neschopného a shnilého v zákulisí projektu a odnáší to celá komunita uživatelů. Snad se něco změní dřív nez Firefox dopadne jako Thunderbird, který to má dnes už za sebou.

  1. Tomáš Zelina napsal(a)

   > Ujmul se za posledních 5 let nějaký nový projekt?

   Servo, Let’s Encrypt, Rust…

   > Otevírat anonymní panely v normální relaci

   Můžete mi přiblížit, k čemu by to bylo? Nějak si nedokážu představit žádný use-case…

   A ač se to tak může zdát, Thunderbird ještě zdaleka nic „za sebou“ nemá…

  2. Charla napsal(a)

   Bohužel nemohu než souhlasit. FireFox samozřejmě přišel i s hezkými věcmi, ač mě žádná aktuálně nenapadá, ale pravdou je že aktuálně FireFox používám z nostalgie a kvůli doplňku TabMix+. Osobně doufám že Activity Stream půjde vypnout. Test Pilot mám aktivní, sám některé věci využívám, například možnost dělat screenshoty webů, či rozšířené ochranu i v normálním prohlížení. Ale Activity Stream jsem po dvou hodinách testování vypnul, protože to není něco co chci aby můj prohlížeč dělal.

   Na otázku níže proč používat anonymní panel ve stejném okně jako normální? Jednoduše: pravidlo zní: Jeden prohlížeč, jedno okno! Vše si přes TabMix+ vynucuji násilně do záložek a tedy mě poměrně rozčiluje když z určitých důvodů potřebuji nějaký web např. dočasně použít v anonymním režimu (aby se například nenačítalo nastavení aktuálně přihlášeného uživatele), tak to znamená že mám 2 ona, nikoliv jedno ve kterém by byla jedna klasická záložka a vedle toho záložka „s hvězdičkou“ což by znamenalo, anonymní prohlížení pro daný panel.

  3. Jaws napsal(a)

   Servo a Rust se ujaly?
   Pokud je to tak, tak to jsem rád. Doteď jsem měl pocit, že je to jen hudba budoucnosti (stále jen projekt). Měl jsem obavy, že by to mohlo dopadnout jako s Firefoxe OS. Tj. velké naděje, ale špatný načasování. Aby se Servo nepřipravoval tak dlouho, že už nebude konkurence schopné. Jak se vlastně ujaly?

   Activity Stream rád vypnu, pokud to půjde. Nepochopil jsem jeho přesnosti. Jistě nějaké výhody může přinést (to co píšete nahoře), ale když jsem Activity Stream vyzkoušel, tak jsem neměl poct, že by mi to nějak pomáhalo. Jako vyhledávací pole používám adresní řádek. Omlouvám se, asi jsem nepochopil, jaký smyl tam má to vyhledávací pole. Poraďte někdo, prosím. Top stránky mám snadno dostupné jinak a vyhovuje mi to. Nejvíc jsem čekal od toho, jak to pracuje s historii a bude mi to nabízet zajímavé stránky, ale nakonec jsem to nikdy nevyužil. Koukat se na to pokaždé, když otevřu nový panel, to bych považoval za minimálně zbytečné. Mám pocit, že stále nejlépe rozumím tomu, jaké stránky hledám. Activity Stream mi k nim cestu neulehčil. Jak jsem psal, třeba jsem AS jen nepochopil…

   > Otevírat anonymní panely v normální relaci
   Taky jsem si to už mockrát přál, prostě kvůli pohodlnosti. Je snadnější pracovat v rámci jednoho okna.

  4. Tomáš Zelina napsal(a)

   Rust začaly používat v produkčním prostředí relativně velké společnosti typu Dropbox, Canonical, Samsung, OVH a projekty typu npm a další. Kromě toho se kolem Rustu vytvořila velká komunita a je o něj docela velký zájem.

   Části Serva budou brzy implementovány do Firefoxu a má potenciál v mnoha věcech plynule nahradit Gecko.

   A oddělené relace v jenom okně by snad do budoucna měly řešit kontejnerové panely, na které se můžete co nevidět těšit v Test Pilotu. Jen úplně nevím, jestli půjde udělat něco jako „plně anonymní kontejner“

 2. DiGi napsal(a)

  Také souhlasím s tím, že to bude další věc, která se naprosto neujme a do dvou let to zcela umře.

  Daleko zajímavějších pokusů, které byly zaříznuty již byla celá řada: Ubiquity, TabGroups (Panorama?), Hello (nebo jak se to jmenovalo), univerzální přihlášení, SocialAPI.

  U naprosté většiny případů to bylo i z důvodu, že dané fungování nebylo nijak pořádně promováno mezi uživatele jako výhoda/rozdíl proti konkurenci.

  Místo toho se dočkáme odebrání poslední věci, která Firefox nějak odlišovala: Klasické doplňky.