Rubriky: Firefox

Aktualizujte si ovladač grafické karty pro Firefox 4. Polepšíte si.

Jednou z novinek připravovaného Firefoxu 4 je podpora hardwarové akcelerace. Díky ní může vykreslování grafického rozhraní Firefoxu a webových stránek využívat možností akcelerace grafické karty počítače, což přináší zajímavá zrychlení. Jak již několikrát vývojáři upozorňovali, je podpora hardwarové akcelerace hodně závislá na kvalitě ovladačů ke grafické kartě. Zejména staré verze ovladačů jsou zdrojem problémů, s čímž se potýkají i vývojáři Google Chrome a další.

Pokud je o nainstalované verzi ovladače známo, že způsobuje problémy, je podpora hardwarové akcelerace ve Firefoxu 4 zakázána. Takovou situaci poznáte tak, že zadáte do adresního řádku about:support a na zobrazené stránce se podíváte do sekce Grafika. Objeví se zde doporučení, na jakou verzi ovladače byste měli aktualizovat.

Informace o grafice na stránce about:support

Samotná absence hardwarové akcelerace nemusí být žádnou tragédií. Pokud se vám z nějakého důvodu nechce ovladače ke grafické kartě aktualizovat, nemusíte a Firefox 4 vám bude bez problémů fungovat dále. Absenci výkonu byste výrazně pocítili „pouze“ u podpory 3D grafiky v podobě WebGL, s kterou se však na běžných webech nesetkáte.

Hardwarovou akceleraci, pokud by vám z nějakého důvodu způsobovala problémy, můžete bez problémů zakázat. Přejděte do dialogu Možnosti, v něm zvolte sekci Rozšířené a odškrtněte volbu Použít hardwarovou akceleraci, je-li dostupná. Poté ještě restartujte Firefox.

Pokud si chcete možnosti hardwarové akcelerace vyzkoušet, můžete například shlédnout demo Flight of the Navigator.

5 komentářů k článku “Aktualizujte si ovladač grafické karty pro Firefox 4. Polepšíte si.”

 1. ch4ser napsal(a)

  Zdravím, je někde na webu seznam podporovaných grafických akcelerátorů, na nichž funguje výše zmíněná akcelerace?

 2. masomlejnek napsal(a)

  Ide to zapnut aj napriek tomu ze mi nuti novy ovladac ?

  Ze pomne vyzaduje ovladace aspon 10.6 je sice fajn ale pre moju kartu skoncila podpora a posledne su 10.2

 3. Jirka napsal(a)

  Me to bohuzel zadnou aktualizaci ovladacu nenabizi a novejsi take neexistuji. Co mam pro podporu Direct2D udelat?

  Popis adaptéru
  Mobile Intel(R) 945 Express Chipset
  FamilyId výrobce8086
  Id zařízení27ae
  Adaptér RAMUnknown
  Adaptér ovladače igxprd32
  Verze ovladače 6.14.10.4926
  Datum ovladače 2-15-2008
  Direct2D povolen false
  DirectWrite povolen false (0.0.0.0, font cache n/a)
  Zobrazování WebGLGoogle Inc. — ANGLE — OpenGL ES 2.0 (ANGLE 0.0.0.541)
  Grafická akcelerace Windows 0/2

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Ne. Grafických karet je celá řada, takže sestavit podobný seznam je prakticky nemožné. Musí zkrátka splňovat určité věci. Stručně je to sepsáno v odkazovaném článku.

  [2] Pokud je u tebe hw akcelerace vypnuta z důvodu blokovaného ovladače, je k tomu dobrý důvod. Netuším, zda to jde odblokovat, ale být tebou bych se o to ani nepokoušel.

  [3] Pro konkrétní otázky použij fórum podpory, které je na adrese http://forum.mozilla.cz/. Obecně platí to, co jsem zmínil výše.

 5. Edds napsal(a)

  [3] Mas integrovanu staru Intel grafiku so starymi ovladacmi, tam to nerozchodis nikdy. Pre samotny chod Firefoxu to ale nemusis mat vobec zapnute.