Rubriky: Mozilla Thunderbird

Aktuální stav Thunderbirdu


V prosinci jsme psali o možnosti, že Thunderbird opustí své rodné hnízdo a již nebude spravován ani vyvíjen Mozillou (resp. už nyní jej vyvíjí komunita). Ve skutečnosti jde ale o dvě otázky – oddělení Thunderbirdu od Firefoxu z hlediska infrastruktury a zda si Thunderbird skutečně najde nový domov.

O oddělení infrastruktury bylo rozhodnuto už v prosinci, protože Firefox i Thunderbird míří jiným směrem. Firefox cílí na většinové uživatele napříč mnoha zařízeními (desktop, Android, iOS). Na rozdíl od Thunderbirdu je mu ale mnohem bližší mobilní svět a cloud. Naopak Thunderbird využijí konzervativní uživatelé, kteří chtějí hlavně maximálně spolehlivý a stabilní e-mailový klient na desktopu. I když čísla Thunderbirdu jako takového rostou, počet uživatelů desktopových e-mailových klientů celkem relativně klesá. Rozdíl v prioritách je vidět i v tom, že dnes vyjde Firefox 46, ale Thunderbird 45 vyšel teprve předminulý týden.

Mozilla také zvažuje, jestli je skutečně tím nejlepším domovem pro Thunderbird i do budoucna po vytvoření samostatné infrastruktury. Poté, co umožnila posílat příspěvky přímo na vývoj Thunderbirdu, Mozilla včera publikovala souhrn Simona Phippse obsahující možnosti Thunderbirdu, kam by se mohl přestěhovat. Nechybí The Document Foundation, Mozilla Foundation, Apache Software Foundation i vlastní samostatná organizace.

Více informací o stavu a průběhu rozhodování si můžete přečíst na Mozilla Dicsourse a blogu Marka Surmana.