Rubriky: Firefox

Proč Firefox podporuje Windows XP (a podporovat bude)


V projektu Chromium stále podpora pro Windows XP zůstává, v prohlížeči Chrome už ji ale Google minulý týden odstranil. Nabízí se tak otázka, jak dlouho budou „velké“ prohlížeče staré Windows podporovat? Ve Mozilla zatím žádné plány na odstranění podpory starého systému nemají a na blogu Chrise H-C si můžete přečíst nějaké další důvody, proč bude Firefox na Windows XP ještě slušnou dobu fungovat.

Na jednu stranu je Windows XP opravdu starým systémem, který pro uživatele nepodporuje už ani Microsoft. Na druhou stranu podle dat, která Mozilla získává, ne všichni mohou na svůj počítač novější verzi Windows vůbec nainstalovat. Nejstarší podporovaný systém je v tuto chvíli Windows 7, který už se ale moc neprodává a jeho podpora navíc nepotrvá déle než 5 let. Windows 10 už mají vyšší nároky na hardware, který je s nimi kompatibilní nebo ne, a zde je zakopaný pes i v případě Windows 7.

Nároky Windows 7 (frekvence CPU, velikost RAM a kapacita disku) jsou oproti Windows XP minimálně čtyřnásobné. Ze statistik telemetrie Firefoxu pak Mozilla zjistila, že něco mezi 40 a 53% počítačů na Windows XP požadavky na instalaci Windows 7 vůbec nesplňuje. Takže bez ohledu na to, jak by Mozilla uživatelům Windows XP doporučovala instalaci novější verze operačního systému, polovina z nich by musela jít cestou nákupu nového PC, nebo alespoň přechodu na nějakou Linuxovou distribuci.

6 komentářů k článku “Proč Firefox podporuje Windows XP (a podporovat bude)”

 1. :P napsal(a)

  Achjo. Dřív progresivní prohlížeč, dnes brzda, která podporuje nebezpečný systém bez podpory a donekonečna odkládá smrt flashe…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ten nebezpečný systém má bohužel pořád asi 7% lidi (Statcounter). 🙁

   Smrt flashe zatím nepřichystal žádný prohlížeč. Ale můžete si jej odinstalovat sám.

 2. Kvakin napsal(a)

  1. Ukončená podpora WinXP ze strany MS je jen tendenční blábol. Windows POSReady 2009 bude podporován do roku 2019, aktualizace pravidelně vycházejí a každý si je může stáhnout ručně a nainstalovat, pravidlo druhého úterý v měsící pro XP stále platí (většinu lze instalovat na XP SP3 bez jakýchkoli úprav a maskování se za POS – ty pro IE8 úplně všechny). Takže nekecejte. Mnohem větší problém je ukončení podpory třetích stran, netýká se to naštěstí zabezpečení, například ESET Smart Security 8 je velmi vhodný i pro pomalejší mašiny s XP a bude podporován ještě několik let (kvalitní antivir a především firewall kupodivu nezajímá ani většinu uživatelů modernějších systémů).

  2.Bojovníci proti Flash by si měli dát pohov. V IT pracují léta a zhovadilosti o jeho nebezpečnosti a zranitelnosti absolutně nekorespondují s tím co a díky čemu se do počítače dostane doopravdy. Tažení, které zpočalo Apple (a ostatní výrobci chytrých krabiček pro blbečky se rychle přidali, problémem byl ovšem nedostačující výkon těchto krabiček) se bohužel podařilo. Internet není bezpečnější ani o fous.

  3. A jinak garatuluji k Firefox 46, takový nedodělek dlouho vypuštěn nebyl. Sliby, kterými jsme i tady byli krmeni se navíc kamsi vypařily.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   1. Microsoft oficiálně Windows XP pro koncové uživatele oficálně nepodporuje. Tak to je, nicméně aktualizace pro Firefox na XP pořád jsou a budou.

   3. Můžete být prosím v tomto bodě trochu konkrétnější? Pokud máte nějaký problém, pomůžeme vám jej vyřešit. A pokud jsme zde něco uvedli špatně, rádi to uvedeme na pravou míru.

 3. D napsal(a)

  No mě by zajímalo, jestli ve Firefoxu 46 jde ještě povolit nepodepsané doplnky přes to about:config xpinstall.signatures.required. Jinak ho nechci instalovat.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ano. Předvolba zmizí až za měsíc z verze 47. Pro jaký doplněk to potřebujete?