Rubriky: Mozilla Thunderbird

Vyletí Thunderbird z hnízda Mozilly?


Od začátku týdne jste si mohli na internetu přečíst články a názory na oznámení, které bylo rozesláno hlavně vývojářům a týkalo se „opuštění“ Thunderbirdu ze strany Mozilly. Dnes na svém blogu napsala Mitchell Baker, výkonná předsedkyně Mozilla Foundation, příspěvek, ve kterém situaci podrobněji vysvětluje.

Vše začalo už v minulosti, kdy vývoj Thunderbirdu začala přebírat komunita. Mozilla mu nadále poskytuje svou infrastrukturu pro sestavení a vydávání nových verzí.

Nyní se ukazuje, že vývoj Firefoxu je mnohem rychlejší a Thunderbird jeho tempu nestačí. Protože je potřeba udržovat kompatibilitu s Firefoxem, dochází i k opožďování nových vydání poštovního klienta. Sdílení infrastruktury už není pro oba produkty moc výhodné, spíše naopak, a tím vyplynula nutnost z pohledu infrastruktury Thunderbird oddělit. Mozilla navíc plánuje postupně z Firefoxu odstranit technologie jako XUL a XPCOM, což by v případě Thunderbirdu bylo výrazně složitější. Nejedná se tedy o opuštění Thunderbirdu, ale jeho osamostatnění od Firefoxu.

Druhá otázka, která je pořád zcela otevřená a teprve se bude diskutovat a hledat odpověď, je, zda by pro samotný Thunderbird nebylo vhodnější, kdyby přešel pod nějakou jinou organizaci. Thunderbird se třeba už stal součástí kancelářského balíku SoftMaker Office 2016. Podle příspěvku Mitchell Baker má několik organizací o spolupráci na Thunderbirdu zájem.

Na každý pád, i pokud by se jednou Thunderbird zcela osamostatnil, bude jeho vývoj pokračovat nadále mimo Mozillu na vlastní infrastruktuře. Mitchell Baker také píše, že pokračování pod křídly Mozilly je stejně pravděpodobné, pokud se žádný lepší domov pro Thunderbird nenajde.

7 komentářů k článku “Vyletí Thunderbird z hnízda Mozilly?”

 1. Colos napsal(a)

  Chci se zeptat jak tato situace ovlivní do budoucna Sea Monkey?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Velmi dobrá otázka, bohužel na ni odpověď neznám. Ale pokusím se ji zjistit.

   EDIT: https://seamonkeyde.wordpress.com/2015/12/05/mozilla-legt-nicht-mehr-viel-wert-auf-thunderbird/

 2. jan sochor napsal(a)

  doufám, že to není jenom pokračování nekonečného zmírání TB…už kolem roku 2011-12 to vypadalo na ukončení vývoje…TB používám kvůli skvělým doplňkům už více než 10 let jako pracovní nástroj, ale některé z nich jsou také nějvětším kamenem úrazu – kalendář lightning je skvělý po stránce funkcí apod., ale naprosto fatální po stránce rychlosti a nároků na paměť (což by ale nebyl problém, nebýt té neuvěřitelné pomalosti)…podobně adresář má velké rezervy, které nezachrání jenom doplňky, stejně tak vytváření mailů, struktura složek a omezení velikosti složek / počtu mailů atd…naopak vyhledávání a filtrování zpráv patří k nejsilnějším stránkám, z mého pohledu…
  snad příště o TB uslyšíme veselejší zprávy, velmi nerad bych měnil…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Já věřím, že to jsou naopak dobré zprávy a vývojáři se budou moci pořádné soustředit na vlastní Thunderbird a ne chytání vlaku v podobě rychlejšího vývoje Firefoxu. Co se týče možného nového „autora“, Mozilla ví, že Thunderbirdu moc nedává.

 3. jan sochor napsal(a)

  chtěl bych být také tak optimistický:)

 4. Kryštof napsal(a)

  Mně je to tak nějak jedno. Já si vystačím s integrovanou aplikací Pošta ve Windows 10…

 5. jan sochor napsal(a)

  to Kryštof: nějak mi uniká, proč jste sem svůj příspěvek posílal…mohl byste mi to nějak osvětlit?…měl jsem dojem, že článek byl určen spíše lidem, kteří Thunderbird používají…kromě Pošty ve win10 totiž opravdu exituje ještě spousta dalších e-mailových klientů…a co jako?