Rubriky: Firefox

Aktuální zprávičky z vývoje Firefoxu

Včera večer proběhly e-mailovými konferencemi Mozilly dvě zajímavé zprávy. Firefox začne používat kompilátor Clang pro Windows a do popředí se dostává spotřeba paměti.

Pro sestavování Firefox pro Windows se používá kompilátor Microsoft Visual C++. Díky nedávným vylepšením ze strany LLVM a také od vývojářů Chromia začne místo něj Firefox používat svobodný kompilátor Clang. V tuto chvíli se Clangen sestavují Nightly verze a pokud se neobjeví problémy, bude pomocí něj sestaveno finální vydání Firefoxu 63.

Druhá informace se týká snižování spotřeby paměti jednotlivých procesů Firefoxu. Jak asi víte, Firefox vloni začal používat více samostatných procesů. Jedním z dalších kroků je implementace tzv. „Site Isolation“. To znamená, že každá stránka/doména má svůj vlastní proces. Všechny otevřené panely Facebooku poběží v jednom procesu a nikde se tak nepotkají s otevřenými panely Googlu, které budou mít také svůj vlastní proces. Podle odhadu bude potřeba při delším používání Firefoxu udržovat asi 100 takových procesů, jejihž základní paměťová náročnost každého nesmí přerůst 10 MB, aby celkové nároky jen na spuštění těchto procesů nebyly přes 1 GB.

Zdroj: 1, 2