Blokování těžby kryptoměn ve Firefoxu


S těžbou kryptoměn experimentoval například torrentový portál The Pirate Bay, nebyl a není ale zdaleka jediný. Otázkou, zda těžba kryptoměn může na internetu nahradit reklamy, rozebíral i tento článek na Root.cz.

Dle mého osobního názoru hodně záleží na způsobu použití, souhlasu uživatele a nastavení, jak moc bude těžba vytěžovat váš počítač. Rozhodně není v pořádku, pokud si některé webové stránky otevírají skrytá okna, v používají váš počítač k těžbě i poté, co je opustíte. Poté, co jsme dostali několik e-mailů a dotazů ohledně pomalého Firefoxu, a příčinou se ukázala právě těžba kryptoměn, rozhodl jsem se popsat, jak těžbu kryptoměn ve Firefoxu zablokovat.

První možností je instalace doplňku No Coin. Jeho použití je velmi jednoduché – stačí ho nainstalovat a těžba je zablokována. Pokud chcete některému webu těžbu na nějaký čas povolit, nebo doplněk úplně pozastavit, můžete to udělat snadno přes tlačítko na liště.

Pokud máte ve Firefoxu nainstalovaný doplněk pro blokování reklam, např. uBlock Origin nebo Adblock, můžete k blokování použít přímo ten. Stačí k tomu přidat speciální sadu filtrů, např. adblock-nocoin-list. Postup není nikterak složitý. V případě uBlocku otevřete jeho ovládací panel, v sekci Filtry třetích stran vložte do pole zcela dole adresu

https://raw.githubusercontent.com/hoshsadiq/adblock-nocoin-list/master/nocoin.txt

a potvrďte. U doplňku Adblock Plus je nastavení obdobné a najdete jej v jeho možnostech nastavení v sekci Pokročilé.

Aktualizace 27. 1. 2018: uBlock Origin obsahuje jiný seznam pro blokování těžby už ve výchozí instalaci (uBlock filters – Resource abuse).

Jeden komentář k článku “Blokování těžby kryptoměn ve Firefoxu”

  1. Jirka napsal(a)

    Zajímavá otázka.

    Již o tom přemýšlím delší dobu. Byl bych celkem pro, abych měl možnost ovlivňovat, jakou část výpočetního výkonu využít pro tyto aplikace. Nejen kryptoměny, ale i obecně distribuované výpočty.

    Kromě toho by možná bylo dobré, kdyby tyto operace byli lépe optimalizovatelné, třeba v asm.js atp.