Dnes vychází Firefox 58


Dnes vychází Firefox 58, první letošní hlavní verze a zároveň první verze po Firefoxu 57, známém též jako Quantum.

Protože byly mezi Firefoxem 57 a 58 Vánoce a konec roku, nenajdeme v nové verzi žádné převratné novinky, rozhodně nic, co by se dalo srovnávat s minulým vydáním. Na seznamu jsou spíše drobná zrychlení, optimalizace a co se nestihlo pro minulou verzi.

Nějaké novinky budu i ve verzi pro Android. Výchozí domovská stránka a stránka nového panelu dostanou nové rozhraní podobné tomu z počítače – tedy několik top nejnavštěvovanějších stránek a přehled zajímavých stránek z historie prohlížení. Otevření anonymního režimu do něj přepne také kompatibilní klávesnice. Také se zlepší zobrazení dlouhých URL adres v adresním řádku a možnost jejich posouvání. Šikovná je i možnost vypnout synchronizaci přes datové připojení a dovolit Firefoxu synchronizovat data jen při připojení přes Wi-Fi. Firefox 58 pro Android má také podporu pro progresivní webové aplikace. Příkladem je stránka Twitteru, kterou si můžete přidat na plochu a bude se chovat jako aplikace včetně ukládání offline dat a jejich aktualizace.

Nová verze Firefoxu bude distribuována pomocí automatických aktualizací v následujících hodinách a pro její instalaci nemusíte nic dělat. Pokud byste chtěli aktualizaci uspíšit, postupujte podle těchto článků nápovědy pro počítač a pro Android.

Přečtěte si také

11 odpovědí

Přidat komentář

 1. Karel napsal(a) :

  Na jednu novinku se pozapomělo: u FF 58 je nová struktura profilu – nelze se vrátit na starší verzi bez ztráty dat.

  Odpovědět

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Není to úplně novinka. Downgrade byl risk vždy a od Firefoxu 56 už to je oficiálně nepodporované a doporučuje se záloha profilu. Viz poznámka v článku https://support.mozilla.org/cs/kb/Instalace%20p%C5%99edchoz%C3%AD%20verze%20Firefoxu s postupem na stažení a instalaci starší verze.

 2. Hans napsal(a) :

  Moc mi v nových verzích chybí více lišt záložek,tak jak to uměl doplněk multirow bookmark toolbar,který poslední dvě verze nepodporuje a vývojáři už ho nebudou do nových verzí dělat,takže zůstávám u verze 56 … Kdyby někdo věděl flignu,jak více lišt záložek ve FF 58 udělat,budu vděčný 🙂

  Odpovědět

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Hans: Zkuste userChrome.css, viz https://www.mozilla.cz/podpora/prehled-souboru-v-uzivatelskych-profilech-aplikaci-mozilla/jak-na-soubory-userchrome-css-a-usercontent-css-v-uzivatelskem-profilu/

 3. MIK napsal(a) :

  obcas novy FF testnu, zda jsou predelany doplnky, ale bez Tab Mix Plus je FF totalne nepouzitelny. navic blbe je , ze mam dnes dlouhodobe otevren pouze jeden tab ve FF a RAM skace od 1,5 do 3,5GB a pritom staricky Pale Moon s vice taby od rana otevren zere necelych 300MB

  Odpovědět

  1. MaofKO napsal(a) :

   Problém bude u teba. Firefox s 1 tabom mi žerie cca 320MB pamäte.

 4. Jirka napsal(a) :

  Asi to bude jen u mně, FF mi ukládá stažené soubory na C, do temp, přičemž nastaveno je něco jiného.

  Odpovědět

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Jirka: Předpokládám, že nastavením máte na mysli, kam se mají ukládat soubory podle volby v Možnosti > Obecné (viz zde). Toto umístění ale platí jenom pro soubory, které dáte při vyberete akci Uložit soubor (viz zde). Pokud dáte soubor otevřít, stáhne se právě do dočasné složky a otevře vybraným programem.

 5. Jirka napsal(a) :

  Omlouvám se za nejasnou formulaci.

  Myslím, že rozumím. Ovšem toto chování mi moc nevyhovuje. Neexistuje nějaký způsob, jak toto chování obejít?

  Důvod je jednak, že na C mám málo místa a také si stažené soubory rád obhospodařuji sám.

  Odpovědět

  1. Jirka napsal(a) :

   Již je to v pořádku (FF 58.0.1).

 6. Pepino napsal(a) :

  A k cemu to vsechno je … Kdyz z FF udelali „hloupy“ prohlizec. Zlate stare casy …

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *