Rubriky: Firefox Mobily

Dnes vychází Firefox 58


Dnes vychází Firefox 58, první letošní hlavní verze a zároveň první verze po Firefoxu 57, známém též jako Quantum.

Protože byly mezi Firefoxem 57 a 58 Vánoce a konec roku, nenajdeme v nové verzi žádné převratné novinky, rozhodně nic, co by se dalo srovnávat s minulým vydáním. Na seznamu jsou spíše drobná zrychlení, optimalizace a co se nestihlo pro minulou verzi.

Nějaké novinky budu i ve verzi pro Android. Výchozí domovská stránka a stránka nového panelu dostanou nové rozhraní podobné tomu z počítače – tedy několik top nejnavštěvovanějších stránek a přehled zajímavých stránek z historie prohlížení. Otevření anonymního režimu do něj přepne také kompatibilní klávesnice. Také se zlepší zobrazení dlouhých URL adres v adresním řádku a možnost jejich posouvání. Šikovná je i možnost vypnout synchronizaci přes datové připojení a dovolit Firefoxu synchronizovat data jen při připojení přes Wi-Fi. Firefox 58 pro Android má také podporu pro progresivní webové aplikace. Příkladem je stránka Twitteru, kterou si můžete přidat na plochu a bude se chovat jako aplikace včetně ukládání offline dat a jejich aktualizace.

Nová verze Firefoxu bude distribuována pomocí automatických aktualizací v následujících hodinách a pro její instalaci nemusíte nic dělat. Pokud byste chtěli aktualizaci uspíšit, postupujte podle těchto článků nápovědy pro počítač a pro Android.

13 komentářů k článku “Dnes vychází Firefox 58”

 1. Karel napsal(a)

  Na jednu novinku se pozapomělo: u FF 58 je nová struktura profilu – nelze se vrátit na starší verzi bez ztráty dat.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Není to úplně novinka. Downgrade byl risk vždy a od Firefoxu 56 už to je oficiálně nepodporované a doporučuje se záloha profilu. Viz poznámka v článku https://support.mozilla.org/cs/kb/Instalace%20p%C5%99edchoz%C3%AD%20verze%20Firefoxu s postupem na stažení a instalaci starší verze.

 2. Hans napsal(a)

  Moc mi v nových verzích chybí více lišt záložek,tak jak to uměl doplněk multirow bookmark toolbar,který poslední dvě verze nepodporuje a vývojáři už ho nebudou do nových verzí dělat,takže zůstávám u verze 56 … Kdyby někdo věděl flignu,jak více lišt záložek ve FF 58 udělat,budu vděčný 🙂

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Hans: Zkuste userChrome.css, viz https://www.mozilla.cz/podpora/prehled-souboru-v-uzivatelskych-profilech-aplikaci-mozilla/jak-na-soubory-userchrome-css-a-usercontent-css-v-uzivatelskem-profilu/

 3. MIK napsal(a)

  obcas novy FF testnu, zda jsou predelany doplnky, ale bez Tab Mix Plus je FF totalne nepouzitelny. navic blbe je , ze mam dnes dlouhodobe otevren pouze jeden tab ve FF a RAM skace od 1,5 do 3,5GB a pritom staricky Pale Moon s vice taby od rana otevren zere necelych 300MB

  1. MaofKO napsal(a)

   Problém bude u teba. Firefox s 1 tabom mi žerie cca 320MB pamäte.

 4. Jirka napsal(a)

  Asi to bude jen u mně, FF mi ukládá stažené soubory na C, do temp, přičemž nastaveno je něco jiného.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jirka: Předpokládám, že nastavením máte na mysli, kam se mají ukládat soubory podle volby v Možnosti > Obecné (viz zde). Toto umístění ale platí jenom pro soubory, které dáte při vyberete akci Uložit soubor (viz zde). Pokud dáte soubor otevřít, stáhne se právě do dočasné složky a otevře vybraným programem.

 5. Jirka napsal(a)

  Omlouvám se za nejasnou formulaci.

  Myslím, že rozumím. Ovšem toto chování mi moc nevyhovuje. Neexistuje nějaký způsob, jak toto chování obejít?

  Důvod je jednak, že na C mám málo místa a také si stažené soubory rád obhospodařuji sám.

  1. Jirka napsal(a)

   Již je to v pořádku (FF 58.0.1).

 6. Pepino napsal(a)

  A k cemu to vsechno je … Kdyz z FF udelali „hloupy“ prohlizec. Zlate stare casy …

 7. Ladislav Strnad napsal(a)

  Před dvěma týdny jsem konečně nainstaloval verzi 58. Od té doby mi neustále padají některé kanály – webové stránky. I opakovaně. Za posledních 6 dní 15 pádů aplikace. Má někdo podobnou zkušenost? Ve verzi 56 mi prohlížeč „spadnul“ tak jedenkrát za měsíc. Uvítám odezvu.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Nevím, co přesně myslíte těmi kanály, ale pročtěte si prosím tento článek nápovědy https://support.mozilla.org/cs/kb/firefox-pada-hledani-priciny-prevence-pomoc-s-opra a případně se obraťte přímo na podporu. Tady v komentářích se dotazy ztratí.