Rubriky: Firefox Mozilla

BrowserID – bezpečné přihlašování pomocí e-mailu

Mozilla představila nový způsob bezpečného přihlašování pomocí tzv. „ověřeného e-mailu“, který nazvala BrowserID. Cílem je umožnit uživatelům vytvoření identity svázané s jejich e-mailem a pomocí něho se pak bezpečně (např. bez nutnosti zadávání hesla) přihlašovat k webům, které toto přihlašování implementují.

Jedná se tak o podobnou službu jako je přihlašování k webu pomocí identity u Facebooku, Twitteru, či třeba pomocí OpenID. Narozdíl od výše zmíněných služeb však vaše přihlašovací údaje k BrowserId nikdy neopustí váš prohlížeč. Ačkoliv BrowserID funguje prakticky v libovolném moderním prohlížeči (včetně těch mobilních), je připraveno i na integraci přímo do uživatelského rozhraní prohlížeče. Podívat se můžete například na návrh možné integrace do Firefoxu. Krátké představení služby naleznete v následujícím videu:

Úvodní představení služby hezky shrnuje článek na serveru DigitalTrends. Jako výhody BrowserID zmiňuje zejména bezpečnost, respekt k soukromí uživatele a z pohledu tvůrce webu samozřejmě snadnou nasaditelnost. Základem služby je účet u služby BrowserID, který zahrnuje ověřenou e-mailovou adresu uživatele. Po vytvoření účtu si lze přihlášení vyzkoušet na demo stránce.

Uživatelé se po spuštění služby často dotazovali na rozdíl oproti OpenID. Na tuto otázku tvůrci BrowserID odpovídají v samostatném příspěvku, kde mimo jiné zmiňují, že při návrhu byl brán v potaz na budoucí integraci přímo do prohlížeče.

BrowserID vychází z konceptu Account Manager, který Mozilla představila před více než rokem. Ukazoval tehdy, jak by mohla vypadat práce s identitou (přihlášením) přímo na úrovni webového prohlížeče. Pokud vás služba BrowserID zaujala, můžete si přečíst techničtější popis od Lloyda Hilaiela a navštívit web BrowserID, kde získáte další informace. Bude zajímavé sledovat, kam tato iniciativa do budoucna posune a zda si získá větší rozšíření.