Rubriky: Firefox

Časté mýty o aktualizacích ve Firefoxu 4.0

V posledních dnech se na řadě zahraničních serverech objevilo několik mylných informaci týkajících se automatických aktualizací připravovaného Firefoxu 4.0. Informace na jednotlivých serverech jsou jako „přes kopírák“, takže lze usuzovat, že jeden ji napsal a ostatní jej od něj „opsali“ (jak to již tradičně bývá). Možná by to tedy stálo za to je uvést na pravou míru.

Aktualizace Firefoxu se aktuálně dělí na minor (bezpečnostní a výkonové aktualizace např. 3.6.6 -> 3.6.7) a major (přináší nové vlastnosti např. 3.5 -> 3.6). První zmíněné aktualizace se již nyní stahují a instalují automaticky. Uživatel je na její stažení a instalaci pouze upozorněn. A je na něm, zda restartuje Firefox pro instalaci okamžitě, nebo nechá aktualizaci Firefoxem nainstalovat až při jeho příštím spuštění.

Není tedy pravdou, že by se s Firefoxem 4.0 nově automaticky instalovaly nové minoritní verze, neboť ty se automaticky instalují již dnes. Díky tomu je valná většina instalací Firefoxu aktualizována na novou bezpečnější verzi během 48 hodin.

V čem má tedy spočívat ta „velká“ změna? V tom, že by se uživateli u minor aktualizací nic neoznamovalo, ale jejich instalace by proběhla na pozadí bez interakce s uživatelem. Dá se též předpokládat, že poběží externí proces, který bude aktualizace stahovat a připravovat jejich instalaci. Uživatelé tak budou patrně ušetřeni čekání než Firefox (resp. updater.exe) při spuštění provede aktualizaci. Detaily o „nových aktualizacích“ však nejsou známy.

Co se týče major aktualizací, tak zde patrně nedojde k žádné změně a uživatelé si budou sami volit, zda chtějí přejít na novější verzi či ne. A co je pak nejdůležitější, prozatím není jisté, zda se uvedené změny objeví ve Firefoxu 4.0.

6 komentářů k článku “Časté mýty o aktualizacích ve Firefoxu 4.0”

 1. Macek333 napsal(a)

  A bude již ve 4.0 inteligentně udělán update? Dost je na štíru fakt, že obyč userom nutí update aby pak zjistil, že nemá zápis do PF. To by si měl zjistit už na začátku a neplašit uživatele. Stejně tak je tristní provádět update, když díky LCK je jasné, že v jiné session je FF v běhu a update stejně nedoběhne…

 2. Libor napsal(a)

  No nazdar, doufám že se za vzor nevezme Google s tím jeho updaterem který je spuštěn jako služba a šmárá po Internetu ikdyž žádný z Google programů nefunguje a tím zdržuje jak PC tak připojení k Internetu. Doufám že to „vylepšení“ půjde vypnout. Programátory kteří vyvíjejí aplikace které se bez zeptání uživatele nasáčkují (většinou bezdůvodně) do spuštění po startu nutno věšet za … do průvanu.
  No budu doufat že to bude ve Firefoxu vyřešeno nějak „ohleduplně“ k uživateli.

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  [2] Myslím, že aktualizační služba pro Google Chrome „zdržuje“ připojení k Internetu asi tak stejně jako aktualizace Firefoxu tj. nezdržuje. Jednoduše se jednou za čas optá serveru, zda existuje novější aktualizace. Vem si, že takových dotazů dělá běžná webová stránka při načtení několik desítek.

 4. Tomas M napsal(a)

  Mno, takze uzivatel by uz ani nevidel, ze prohlizec neco stahuje? To je hrozne. Kdyz zvazim situaci, ze jsem pripojeny pres mobil a platim za stazene KB, a surfuju jen vlastni minimalisticky web admin, abych napr. neco opravil ci poslal mail, a najednou se mi stahne 10MB aktualizace firefoxu za ktere zaplatim dle ceniku 500 Kc, tak to neni moc vtipne.

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  Pokud jsi připojen přes pomalou linku, tak si jednoduše nastavíš, abys byl před stažením a instalací aktualizace dotázán. Zde není žádná změna oproti současnému stavu, kdy se minoritní aktualizace taktéž automaticky stahují.

 6. ratafak napsal(a)

  Od akej verzie Firefox 3.6.x sa minoritne updaty automaticky stahuju a instaluju?