Co dělat, když ve Firefoxu 23 nefunguje kontrola pravopisu

Některým uživatelům přestala s příchodem Firefoxu 23 fungovat kontrola pravopisu ve formulářových polích. Příčinou je chyba, která se v této verzi vyskytla a projevuje se tedy, když má uživatel uloženy data Firefoxu jako záložky, historii či nainstalovaná rozšíření v uživatelském profilu, který v cestě obsahuje diakritické znaky. Chyba je již opravena a v příští verzi Firefoxu bude opravena. Momentálně se zvažuje, zda se tato chyba neopraví i v rámci minoritní aktualizace Firefoxu 23.

Chybu lze obejít tak, že si Český slovník na kontrolu pravopisu nainstalujete přímo do složky s Firefoxem. Odinstalujte slovník ve Správci doplňků a ukončete Firefox. Následně si stáhněte slovník ve formátu ZIP, který rozbalte do složky browser\extensions v adresáři s nainstalovaným Firefoxem (nejčastěji C:\Program Files\Mozilla Firefox\browser\extensions. V této složce se vám objeví nový adresář cs@dictionaries.addons.mozilla.org. Následně spusťte Firefox. Po startu budete dotázáni, zda si přejete slovník nainstalovat pro všechny uživatele. Povolte instalaci. Nyní již bude slovník fungovat korektně.

Instalce Českého slovníku na kontrolu pravopisu pro všechny uživatele

Aktualizace: Chyba bude opravena ve Firefoxu 23.0.1, který vyjde v následujících dnech.

3 komentářů k článku “Co dělat, když ve Firefoxu 23 nefunguje kontrola pravopisu”

  1. Jaroslav Matura napsal(a)

    Tak na jednu stranu Mozilla zjednodušuje uživatelské prostředí a okrajuje možnosti nastavení, aby „to nezkušené uživatele nemátlo“, a na stranu druhou zvažuje, zda chybu, která je popsána v článku, opravit ihned, nebo s ní počkat do další verze, ať se s tím lidé vypořádají sami. To si ze svých uživatelů, kterých by si měla vážit a opatrovat je jako oko v hlavě, dělá Mozilla legraci? To je nanejvýš drzé.

  2. VfB napsal(a)

    Ono asi není zas tolik BFU (jen BFU používá pro jména adresářů a uživatelská jména diakritiku), kteří používají jazyk s „bordelem nad písmenky“.

  3. Lucas napsal(a)

    Tak o tom snad není pochyb, že by měla vyjít minoritní aktualizace… čekat dalších 6 týdnů by bylo na nic pro nezkušené uživatele. Hlavně, že má Firefox novou ikonu a povýšil s číslem verze 😀