Rubriky: Mozilla

Co vás zajímalo na DevConfu

Předminulý týden jste nás opět mohli s naším stánkem potkat na Brněnské konferenci DevConf, kde jsme jako u našich předchozích stánků zodpovídali dotazy, dělali živou podporu, sem tam přednesli nějakou přednášku a samozřejmě také rozdávali samolepky a tetovačky 🙂
Na co jste se nás ptali a s jakými problémy jste za námi chodili?

Jedním z častých dotazů bylo, jestli má Mozilla v Evropě kanceláře – má, celkem 3 – v Paříži, Londýně a nám nejblíže v Berlíně. Všechny Mozilla Spaces najdete v přehledné mapě po klepnutí na tento odkaz.

Dále vás zajímalo, co je nového ve Firefoxu. Na tuhle otázku byli připraveni Michal Stanke a Martin Stránský se svou přednáškou o budoucnosti a nejbližším plánu vývoje Firefoxu, kterou i přes mnohé technické potíže nakonec s úspěchem dokončili. Záznam z přednášky je dostupný na YouTube a je stejně jako celá konference v angličtině.

Michal Stanke a Martin Stránský na začátku přednášky o budoucnosti Firefoxu

O  pár hodin později měl Tilman Kamp z Berlínské pobočky přednášku o projektu rozpoznávání řeči zvaném Deep Speech, který Mozilla vyvíjí pod vlajkou Emerging Technologies. Záznam bohužel není dostupný, jelikož přednáška byla vzhledem k potížím s AV technikou na poslední chvíli přesunuta do jiné, nenahrávané místnosti.

Mezi problémy, které jste s námi řešili, se velice často opakovala chyba s neplatnými SSL certifikáty na všech navštívených webech načtených přes zabezpečené spojení HTTPS, proto jí věnujeme malý prostor i zde.

Chybová hláška zobrazovaná při neplatném certifikátu

S největší pravděpodobností jde o problém s antivirem, který se snaží nahrazovat legitimní certifikáty svými vlastními (čím de facto provádí MiTM útok). Problém nastává ve chvíli, kdy Firefox tento útok odhalí či z jiného důvodu odstraní certifikát antiviru.

Všechna zabezpečená spojení s tímto certifikátem jsou pak (správně) vyhodnocena jako nedůvěryhodná. Pokud se vás zmíněný problém také týká, zkuste v nastavení antiviru vypnout kontrolu zabezpečených připojení.
Více informací a postupy pro jednotlivé antiviry

Pokud byste se nás chtěli na něco zeptat, poradit s problémem ohledně produktů Mozilly nebo se jen tak zastavit, nejbližší příležitost, kde nás můžete odchytit bude 4. a 5. 3. na InstallFestu v Praze, na který pro vás připravujeme přednášku o tom, jak nasadit Firefox Sync na vlastní server.

Závěrečná společná fotka s #mozilliany z Německa, Albánie, a Indie. Na fotografii se nám připletl také hlavní organizátor konference, Chris Ward

Plnohodnotný stánek rozbalíme ale až o týden později na PyConu v Bratislavě, kam se vypravíme ve spolupráci s Mozilla.sk.