Co je Nightly


Mozilla Nightly (také Firefox Nightly) je noční verze prohlížeče Firefox. Noční proto, že každou noc je z aktuálních zdrojových kódů sestavena nová verze. Minimálně jednou denně je tak dostupná nová aktualizace. Proč tedy Nightly (ne)používat, když je stále aktuální?

Každý chceme mít Firefox stabilní, prostě ne vždy máme čas řešit s prohlížečem pro každodenní používání nečekané problémy. I když to tak dříve rozhodně nebylo, i Firefox Nightly je dnes poměrně funkční a použitelná verze. Díky uživatelské základně, která Nightly používá každý den, se daří chyby podchytit a opravit velmi rychle, třeba už do druhého dne.

Proč Nightly zkusit

Po instalaci Nightly budete mít:

 • nové funkce ve Firefoxu o 18 týdnů dříve
 • rychlejší Firefox
 • zásluhu na snížení počtu pádů a funkčnosti finálních verzí
 • možnost získat si jméno včasným hlášením nalezených chyb
 • budete se podílet na vývoji Firefoxu i bez znalosti programovacích jazyků
 • pokud jste webový vývojář, kompatibilitu svého webu s novým prohlížečem a zároveň kompatibilitu Firefoxu
 • a při instalaci české verze nám můžete pomoci odchytat i nějaké ty chyby v lokalizaci

Noční verze jsou možná trochu méně stabilní, i když nemusí přímo padat, ale minimálně jsou rychlejší. Nedávno například Mozilla spustila pro uživatele Nightly větší počet procesů a o více než 3 měsíce dříve se k vám dostane i Quantum. Quantum bude nejenom rychlejší, ale i bezpečnější a včasným vyzkoušením můžete snížit počet chyb na minimum.

Aby mělo používání Nightly smysl, nesmíte zapomenout na důležité pravidlo – pokud narazíte na problém, někomu to řekněte. Nightly slouží pro testování a tak nezapomeňte třeba i malý problém vždy co nejrychleji nahlásit. Ušetříte tím čas sobě, vývojářům i uživatelům finálních verzí, pokud by se chyba dostala až tam. Nightly si můžete stáhnout pro počítač i pro Android. Pro hlášení chyb si pak zapište kanál #nightly na IRC a případně Twitter. Komunikace probíhá v angličtině.

2 komentářů k článku “Co je Nightly”

 1. xystus napsal(a)

  Dal jsem si včera nigtly verzi Firefoxu 57 … a jsem překvapený rychlostí a stabilitou. Vzhledově je to podstatně lepší a tak mi nebude mrzet absence Classic Theme Restorer. Kdyby tak šlo to rozbalovací menu z prava přendat doleva. A něco jako SuperStart kdyby bylo … Bude záležet prostě na doplňcích. Je to dobrý, jen tak dál … .

 2. BISØN napsal(a)

  Dnes jsem si stáhl Nightly a je stabilní a rychlejší!!!
  🙂