Rubriky: Firefox

CZ.NIC nabízí pro Firefox DNSSEC validátor

Sdružení CZ.NIC v rámci svých Labs nabízí zajímavé rozšíření DNSSEC Validátor, které je určeno pro Firefox. DNSSEC je rozšíření protokolu DNS, který slouží na překlad doménového jména na IP adresu serveru (a zpět). Mezi jeho nevýhody však patří to, že negarantuje, zda vrácená informace o překladu nebyla podvržena (např. z důvodu napadení DNS serveru).

V takové situaci váš prohlížeč tvrdí, že jste např. na adrese MujServer.cz, ale ve skutečnosti jste byli útočníkem přesměrování na jeho server. Jistě si dovedete představit, jaké nehezké situace v takovém případě mohou nastat. A právě DNSSEC podobné případy eliminuje. O problematice DNSSEC vyšla před nedávnem série článků na serveru Root.cz

Pokud si rozšíření nainstalujete, bude se vám po levé straně adresního řádku zobrazovat ikonka klíče. Ta bude různě zabarvena v závislosti na tom, zda je doménové jméno skrze DNSSEC zabezpečeno, zda jej váš DNS server podporuje apod. Bližší informace s dalším vysvětlením naleznete na domovské stránce projektu, odkud si též rozšíření můžete stáhnout.