Rubriky: Firefox

Dnes vyjde Firefox 41


Po 6 týdnech dnes vyjde nový Firefox 41. Na co se těšit? Poznámky k vydání slibují:

Sync-cloud

A pokud používáte Firefox Sync, nezapomeňte zkontrolovat, zda jste již přešli na jeho novější verzi. Za týden (30. září) budou totiž servery starého Syncu vypnuty! Více informací najdete v této zprávičce.

33 komentářů k článku “Dnes vyjde Firefox 41”

 1. shortkey napsal(a)

  Na co se těšit? Na odstranění preference browser.newtab.url. Ale tím se Mozilla v changelogu nepochlubí.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   O tom jsme už informovali dříve ve zprávičce Firefox 41 přinese několik změn pro doplňky. V komentářích je o tom i nějaká diskuze a náhradou je třeba doplněk New Tab Override. 🙂

 2. shortkey napsal(a)

  To nic nemění na tom, že si to Mozilla za rámeček nedá. Až verze 41 vyjde, internetové diskuse nevyhnutelně explodujou otázkami „jak to, že to přestalo fungovat?“ a znovu také „co dělají reklamy v mém prohlížeči?“

  A ohledně toho doplňku – to je jen další záplata na další skvělou funkci, která se znelíbila novému managementu Firefoxu, který má za to, že Firefox se musí Chromu podobat co nejvíce to je jen možné, a tak ji odstranil „v zájmu uživatelů“.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   To je věc názoru. Oficiální důvod, který považuji za dost pádný, je kvůli reklamě, kterou do Firefoxu přidají cizí instalace. Stačí se podívat na fórum – je tam takových dotazů dost. Ta reklama se do Firefoxu dostává právě kvůli té předvolbě, takže její odstranění žádnou novou rozhodně nepřidá.

   Z mého pohledu by běžní uživatelé vůbec neměli předvolby používat (a od toho je v about:config patřičné varování) a raději si najít doplněk.

 3. pepazdepa napsal(a)

  …podobně jako při nezobrazování čísla verze doplňků. Uživatelé štěkali, ale karavana Mozilla táhla dál (možná až do tam, co slunce nesvítí – 12-18 měsíců po Electrolysisu).
  Nejlepší ty absurdní nesmyslný důvody pro to všechno…

 4. Michal Stanke napsal(a)

  I verze doplňků lze opět zobrazit, viz komentáře u výše odkazované zprávičky. IMO opět běžní uživatelé verzi doplňku znát nepotřebují, pokud jim nechají automatické aktualizace. Pokud se mezi ně neřadíte, zkuste Add-ons Manager – Version Number.

 5. pepazdepa napsal(a)

  A je to především jako s nutností mít u brzký stable verze všechny doplňky podepsaný. K čemu pak je about:config netuším. Kromě toho, když už, tak se dal pro browser.newtab.url i pro xpinstall.signatures.required (nebo jakýkoliv jiný „důležitý“ nastavení) jednoduše udělat dotaz přes UAC a přes admin práva, když už má někdo problém s malwarem. Ale ani to ne, to to radši zrušíme, smažeme, zničíme, rozcupujeme v prach. Velmi konstruktivní.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   pepazdepa: Použití UAC nic nevyřeší, spíš naopak:
   1) Při instalaci se cizí software zeptá, což odklepnete, a je to.
   2) A co uživatelé, kteří nemají admin práva? Ti by si pak nemohli vůbec nastavení Firefoxu měnit.
   3) Firefox není jenom pro Windows…

   K doplňku – to je věc jeho autora. Pokud používá Firefox Developer Edition, může změny zapracovávat skoro 1/4 roku (12 týdnů).

 6. pepazdepa napsal(a)

  Ohledně doplňku „Add-ons Manager – Version Number“ se doporučuju seznámit s tím, jak funguje – zcela přepisuje příslušnej původní Firefox „zdroják“ xml/xul. A je tedy třeba ho po případný jakýkoliv změně původního zdrojáku aktualizovat, jinak se taky můžete dočkat pěkný bezpečnostní díry (pokud by se tam našla).
  Ale nechci vám brát iluze…

 7. Lukáš napsal(a)

  A co slibovaná 64bitová verze?

 8. Standa napsal(a)

  Znamená to, že mi už nebude fungovat doplněk Super Start?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Standa: Super Start jsem zkontroloval a zdá se, že jej autor opravdu od ledna neaktualizoval, i když pro doplňky je dostupné vlastní API. Funguje ale následující postup:
   1) Doinstalujte New Tab Override, který mimochodem uvedené API využívá.
   2) Ve správci doplňků přejděte do jeho nastavení a jako URL adresu zadejte about:superstart.
   3) Hotovo. 🙂

 9. Martin napsal(a)

  A čo 64-bitová verzia Firefoxu? Vyjde alebo bola odložená?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Lukáš, Martin: Verze 64bit pro Windows byla opravdu odložena, viz bug 1181014. Důvodem jsou nějaké problémy se zásuvnými moduly, které budou omezené, respektive stránkami, které do Firefoxu posílají svůj obsah přes Silverlight, i když třeba pro Chrome používají Flash nebo HTML5.

 10. pepazdepa napsal(a)

  1) Ano, malware se zeptá i mimo Firefox. Tudíž tento důvod mi nedává smysl. Buď si uživatel malware do počítače pustí, a nebo ne, a nijak to nesouvisí s nějakým existujícím nebo neexistujícím nastavením v nějaký aplikaci.
  2) Ta důležitá nastavení by nemohli, stejně jako nemůžou měnit různá nastavení operačního systému. Tudíž ani tento důvod mi nedává jakejkoliv smysl.
  3) Ano, omlouvám se. Takže u Linuxu požadavek na root.

  K doplňku: Jsem na to zvědavej, jak ho bude udržovat zcela aktuální co se týče původního zdrojáku…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   pepazdepa: 1) Na UAC se ptá snad každý instalátor. To, že s sebou nese změnu domovské stránky, je buď někde schované, a nebo to ani neprozradí (třeba přibalený od SourceForge).
   2) To by vyžadovalo docela hodně změn. Třeba přesun těchto předvoleb do souboru uvnitř instalace Firefoxu a v tu chvíli si nebude moci stránku nastavit každý sám, ale jenom co jim nastaví administrátor daného systému. Není to stejné nebo horší, jak když tam ta předvolba není a ani to nelze nahradit doplňkem?

 11. pepazdepa napsal(a)

  1) Lišíme se evidentně v názoru v to, k čemu je UAC určen. Ano, lidé nemusí číst, co jim píše, a samozřejmě jde i zcela vypnout, ale to pořád neznamená, že by byl úplně k ničemu, když se používá tak, jak se má používat (a k čemu a jak byl určen).

  2) Stačí dát konfiguračnímu souboru příslušná práva. A ohledně druhého: Spousta uživatelů má jako admina známýho/kamaráda, kterej se o jejich počítač stará, a navíc by s vámi nesouhlasili ti, co řeší doménovou politiku ve firmách.
  Prostě zrušení nějakýho nastavení je jen „řešení“ lidí, co jsou líný to řešit. Na řešení toho, co ale nikdo nechce, mají evidentně času spoustu. A podle mě na to prostě dojedou.
  Ale kdo chce kam…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   2) Po změně práv pro přístup k souboru nebudete potřebovat odklepávat UAC… Navíc nebude nastavení fungovat všem jednotlivě, ale budou muset mít nastavení stejné. To je možná fajn pro firmy, ale ostatní budou mít smůlu.

   Jiné řešení než zrušení předvolby mne nenapadá. Jak byste chtěl rozeznávat úpravy provedené skutečně uživatelem a zásahem cizí instalace, nebo navrhujete jiné řešení?

 12. Tony napsal(a)

  A 64 bitová verzia zase nič?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Tony: Viz předchozí odpověď. 🙂

 13. Lukáš napsal(a)

  V tom případě přecházím na Chrome, protože se mi nelíbí, jak Mozilla (promiňte mi ten výraz) vyjebává s uživateli. 64bitová verze měla být už 40. Odložilo se to na 41. Teď se to odkládá na 42 a nebudu daleko od pravdy, když rovnou prohlásím, že nejdříve to bude snad až 43. 🙁

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Proč 64bitovou verzi potřebujete? Můžete si ji stáhnout v betaverzi, tam dostupná je už nějakou dobu. https://www.mozilla.org/en-US/firefox/beta/all/#cs

 14. Lukáš napsal(a)

  Hlavně kvůli paměti. Pracuji na stránkách, kterou jsou někdy hodně náročné, a Firefox se před dosažením 2GB hranice pokaždé zhroutí. Betaverze má bohužel stále neduhy, např. oblíbená chyba „too much recursion“ na některých webech, kde stabilní verze problémy nemá. V době, kdy drtivá většina uživatelů používá 64bitový systém, je 32bitový prohlížeč (jediný z velké trojky) opravdu dinosaurus. Navíc Firefox stejně čím dál více připomíná Chrome, takže proč vlastně s Chromem nezačít rovnou?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Nahlaste prosím do Bugzilly, na jakých stránkách nebo v jaké situaci se to děje. Sám používám noční sestavení a nikde jsme nic takového zatím nepotkal.

 15. Charla napsal(a)

  Mozilla propagující otevřené technologie integruje 3rd party zahraniční službu Pocket. Protože to jistě nemohlo být jako doplněk jako doposud, pro ty co Pocket mají a používají. Ale na druhé straně můžeme uživatelů odstranit spoustu věcí a vlastností. Třeba to že nově už nejde FireFox přizpůsobit tak jako dřív. Juchů „FireFox je skutečně Váš“ až na to že v nové verzi musíte mít vedle sebe tlačítko pro přidání do záložek a hned vedle zobrazit záložky a nelze to oddělit jako dřív. Navíc se vždy napřed otevře v plovoucím panelu, protože postranní panel je zřejmě už mrtvý a tak si uživatel vždy může udělat klik navíc. Případně pokud se nám něco nelíbí že Mozilla odstraní máme an to doplněk, který nám to přidá zpět.
  A Firefox Hallo, jehož použitím souhlasíte s licenčními podmínkami Telefoniky, to je taky otevřené a čistě Mozillí až to bolí. Hlavně že před lety Mozilla vyvinula WebRTC nebo jak se ten kodek vlastně teď jmenuje a míto aby jej prosazovala a hovory probíhali výhradně za pomocí něj, tak musíme nechat zákazníka upsat se Telefonice.
  Napadá mě příměr k Netscape. Což bylo obludné monstrum, které na sebe nabalovalo postupně tolik balastu až logicky zahynulo a na jeho popelu vstal rychlý a lehký Firefox, který si uživatel mohl upravit jak potřeboval a prohlížeč nedělal žádné obludnosti. FireFox se aktuálně stává druhým NetScapem a bude na čase ho nahradit. Třeba zjistím že Edge se dá docela i používat. Bravo Mozillo.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Charla: O Telefonice jsem nic v podmínkách Hello nenašel. Můžete sem prosím dát odkaz?

 16. Lukáš napsal(a)

  Tak např. sledování změn na http://www.deviantart.com/ Jenže toto v Bugzille už řešili a skončilo to tím, že řešiteli to fungovalo. https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=595824 Ta stránka používá jQuery a podezírám, že mají nějakou starou verzi. Ale např. jsem pozoroval i ve Facebooku, že se nahoře neobjevovaly bubliny s novinkami (máte nové přátele / zprávy / příspěvky).

 17. pepazdepa napsal(a)

  Michal Stanke: Jak souvisí práva na konfigurační soubor s individuálním nastavením pro jednotlivé uživatele? Každý profil v operačním systému (a každý profil ve Firefoxu) má vlastní konfigurační soubor, a to nijak nesouvisí s právy, které by tento soubor měl (myslel jsem samozřejmě původní soubor s právy, co teď aktuálně má, a jiný konfigurační soubor s potřebou vyšších práv, jen s těmi důležitými volbami).

  Navíc, argument malwarem a „skrytým“ přepsáním této jedné konfigurační volby při instalaci prostě nedává smysl. Stejně tak uživatel může potvrdit přes UAC při instalaci programu z nedůvěryhodného zdroje změnu všech ostatních konfiguračních voleb, smazání celýho konfiguračního souboru, celýho Firefoxu nebo celýho disku. Odpovědnost je prostě na uživateli, a ten si nezodpovědným chováním může ublížit mnohem hůř, než změnou about:newtab. Zrušíme proto Firefox, operační systém, nebo přestaneme vyrábět disky?!

  Ale už se točíme v kruhu… Nicméně díky za diskuzi.

 18. xxx napsal(a)

  Mě je x64 verze 41 v pohodě 🙂 ale už bych rád za 6 týdnu odešel z beta kanálu 🙂

 19. :P napsal(a)

  Lukáš: Nechci ti brát iluze o ×64 prohlížečích, ale ×64 Chrome je nepoužitelný zmetek a Microsoft doporučuje na ×64 systému používat klasický IE. Takže pokud ×64 Firefox vůbec někdy vyjde, tak nečekej něco spolehlivě použitelného.

 20. yyy napsal(a)

  Dnes jsem naskočil na 42. Potěšil mě repráček ve faviconě i nově zmiňovaný režim anonymního prohlížení.

 21. Calvin napsal(a)

  Tak Firefo Hello snad technicky zajišťuje Mozilla a nebo došlo ke změně?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Nedošlo. U Telefonicy by ale celou dobu měly běžet servery. Jestli něco více přesně nevím.