Rubriky: Doplňky Firefox

Firefox 41 přinese několik změn pro doplňky


V druhé polovině září vyjde Firefox 41. Kromě omezování binárních komponent XPCOM dojde i na vynucení podepisování doplňků.

S podepisováním doplňků se můžete setkat už ve Firefoxu 40, který na nepodepsané upozorňuje. Firefox 41 již nepodepsané doplňky zakáže. Podle informací na blogu jsou už všechny doplňky na oficiálním serveru s doplňky podepsány a probíhá kontrola těch doplňků, jejichž autoři distribuují doplňky sami a o kontrolu požádají.

Velmi důležitou změnou bude i zrušení předvolby browser.newtab.url v about:config. Ta slouží k nastavení stránky v novém panelu, a byla často doplňky pozměňována a někdy i zneužívána k podstrkávání reklamy a vůbec cizího obsahu.

Aktualizováno 11. 9. 2015: Vynucení podepisování doplňků bylo odloženo na verzi 43. Ve Firefoxu 41 a 42 se tak bude nadále zobrazovat pouze upozornění a nepodepsané doplňky zatím automaticky zakázány nebudou.

21 komentářů k článku “Firefox 41 přinese několik změn pro doplňky”

 1. peekaa napsal(a)

  Já chci na newtab otevírat http://search.seznam.cz/ – mám to tak již několik let. TO znamená, že to již nebude možné? 🙁 At jdou do háje.

  ublock a DownthemAll tedy přestanou fungovat? Neuvěřitelné 🙁

  1. Michal Stanke napsal(a)

   O tom, že by tyto doplňky měly přestat fungovat, nic nevím. Bohužel ani jestli půjde nějak nastavit vlastní stránku jinak než předvolbou.

 2. Martin napsal(a)

  Náhranou za browser.newtab.url, bude možnost nastavit new tab jako about:blank?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jestli půjde přímo to nevím. Ale náhledy lze už teď vypnout ikonou vpravo nahoře.

 3. Charla napsal(a)

  Pokud by již nebylo možné nastavit prázdnou stránku pro nový panel a vždy by se otevíralo něco jako about:newtab, nebo domovská stránka, tak to bude další důvod proč začít uvažovat o změně prohlížeče. Další z mnoha.

 4. :P napsal(a)

  Nová podoba doplňků je dost nešťastná. Na první pohled už není vidět jakou verzi doplňku zrovna mám. Detail, ale krok zpátky.

  OT: Když budu chtít na 41 přejít na 64-bit, jak na to? Automatická aktualizace mi asi nahraje 32-bit. Takže stáhnout instalačku? Pamatuje si pak FF bez Syncu všechno když přeinstaluju 32-bitovou 40 64-bitovou 41?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ano, update automaticky nebude. Stačí stáhnout 64-bit a přeinstalovat přes současný. Data Firefox ukládá v profilu, takže zůstanou zachována.

 5. Calvin napsal(a)

  Smutné

  viz. článek

  http://www.cnews.cz/clanky/firefox-ceka-velka-zmena-zahodi-podporu-stavajicich-doplnku-bude-pouzivat-ty-pro-chrome

 6. Calvin napsal(a)

  Také mi vadí, že správce doplňků neukazuje verzi doplňků a musím si ho jakoby rozkliknout.

  Smutně sleduji jak Firefox ztrácí svůj podíl 🙁

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Calvin: Verze doplňků se nezobrazuje kvůli podepisování. Nějakou dobu bylo možné vidět verze ve tvaru 2.0.1-signed, než byla skryta. K čemu potřebujete zjišťovat verze doplňků – nepoužíváte aktuální?

 7. Jan Fisher napsal(a)

  Jestli je pravda, že Mozilla zahodí podporu stávajících doplňků a bude používat ty „hromácké“ (architektura Electrolysis), tak to přejdu (asi k originálu – chrome). Já zůstával u Firefoxu hlavně kvůli rozšířením, na které jsem zvyklí (navíc ty v Chrome mají větší paměťové nároky!). Tímhle padne poslední překážka. V principu mi časté nové verze Firefoxu nevadí. Vadí mi výsledek, ten je žalostný. Ani se nedivím, že Mozilla ztrácí. Časem třeba přejde i na jiné jádro, jako to udělala Opera. Je to stejné: Má to i své výhody, ale v reálu to znamená, že prohlížeč se stává jednou z mnoha mutací Chrome… U Mozilly je ten proces jen pomalejší. Když se podívám na další chystané novinky v budoucích verzích FF, tak jsou to ty funkce, které chrome má už hodně, hodně dlouho. Některé bych uvítal, jiné bych si nepřál! Ale nechápu strategii Mozilly. Ztratit výjimečnost a jen s velkým zpožděním dělat to co velký rival, to je nejhloupější, co mohou udělat. Nejen že Chrome bude stále napřed, ale ještě zmizí rozmanitost. Chromizace Firefoxu pokračuje a v Mozille mohou tvrdit cokoli, každý to vidí. Budoucí verze Firefoxu jsou nejlepší výzvou pro ty, co by chtěli přejít k jinému prohlížeči. Snadnější už to nebude! Nové rozšíření budete mít tak jako tak a to samé platí pro vyšší paměťové nároky (jinak to nemůže být díky novému řešení, které si tohle vyžaduje jako jednu z obětí. (Tím jak se Firefox rozparalelizuje do několika oddělených procesů, které mezi sebou nebudou sdílet stejná data, musí dojít i k vyšším nároků na paměť, což Google v Chrome nedokázal eliminovat a to má opravdu velký náskok. Další výhoda FF padne. Nové doplňky také nebudou moc být tak sofistikované jako ty staré. ) Otázka je zda se Firefox propadá navzdory změnám nebo kvůli změnám. Pravda bude někde uprostřed. Změny jsou určitě třeba, ale ne každá změna má smysl a Mozilla nemá dobrou strategii. Jsme zvědavý, jak zareaguje komunita. Mozilla nabídne nějaké dočasné kompromisy, ale to nějak nepomůže.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Rád bych uvedl na pravou míru – Firefox nebude používat jádro z Chrome. Doplňky také nebudou automaticky kompatibilní, Firefox nepřinese přímou podporu doplňků Chrome, ale jenom nové API, které by mělo umožnit snadnou portaci z Chrome. „Velké“ doplňky typu Adblock Plus mají verze pro všechny prohlížeče, takže pro ně ve výsledku zjednodušení. Pořád ale bude mít Firefox svoje doplňky (s co nejvíce podobným API ostatním prohlížečům) a svoje jádro.

   Co se týče změn, ty největší chystané mají bohužel všechny i svůj dopad na doplňky. Možná je trochu nešikovné dělat některé změny vedoucí ke změnám kompatibility doplňků dříve, než jsou opravdu nutné (než je potřeba opravdu XUL nebo jiné odstranit).

   1) E10s – rozdělení Firefoxu na vlákna zajistí, že jeden špatně napsaný skript někde na webu nezastaví celý prohlížeč. Z pohledu podpory doplňků to ale znamená jistý overhead, pokud mají něco dělat ve více vláknech. Proto nové API – ve starém se s ničím takovým nepočítalo, i když nějakou podporu sdílení také má. Nicméně nejpoužívanější doplňky jsou připraveny (Mozilla s jejich autory komunikovala, dají se najít třeba bugy v Bugzille).

   2) Servo – chystané nové jádro pro Firefox. Při jeho psaní se podle informací myslí také na mobilní Firefox a Firefox OS. Nemělo by tedy být moc náročně a mělo by maximalizovat paralelizaci při vykreslování stránky.

   3) browser.html – rozhraní v HTML. Zatím experiment, ale mohl by nahradit XUL při použití Serva.

   Když se na to podívám, Mozilla se podle mne snaží přiblížit platformu desktopového prohlížeče, mobilního Firefoxu i Firefox OS (vykreslovací jádro + co nejvíce HTML + vzájemně kompatibilní doplňky). Jenom nevím, jestli jsou změny dělané úplně dobře. Jsou hodně radikální (OK), ale trvají docela dlouho. Podle mne je právě toto problém.

 8. :P napsal(a)

  K verzi doplňků. Opravdu je lepší nechat polovinu monitoru nevyužitého, než tam nechat číslo verze doplňku? Někdy to automatickým aktualizacím trvá a čistě pro rychlý přehled to sloužilo dobře, tak jak to bylo.

 9. Jan Fisher napsal(a)

  Chápu, ale přeci jen budou nové doplňky z principu méně sofistikované. Proč tedy používat Firefox? Chrome bude mít pravděpodobně stejné doplňky, jen jich bude mít víc, protože je s více uživateli zajímavější nejen pro vývojáře. Ale ano… Ty „velké“ doplňky budou určitě dostupné i pro Firefox (s důrazem na „i“). V tuhle chvíli uživatelům i vývojářům Firefox nabízel něco navíc. To se změní. Já doteď neměl problém s tím, že bych nenašel nějaký doplněk, který by mi na Firefoxu chyběl. Takže je to z tohoto pohledu rozhodně zhoršení situace.
  Ta zmínka o Opeře byla jen příklad. Aplikuji stejný argument: Mozilla CHYTŘE mění jádro Firefoxu na Blink, aby vývojáři a autoři stránek to měli jednoduší. Já vím, že jen mění API pro doplňky/rozšíření, ale je to podobně logické. Každý krok k chromizaci má i spoustu výhod, kterými tento trend lze hájit, ale zároveň znamená bezvýznamnost Firefoxu jako alternativy.

  Rozdělení Firefoxu na vlákna logicky bude mít výhody i nevýhody, které souvisí s tímto řešením. Jak se Firefox rozparalelizuje do několika oddělených procesů, které mezi sebou nebudou sdílet stejná data, musí dojít i k vyšším nároků na paměť. Je to daň za větší stabilitu, i když nepamatuji, že by mi nějaká stránka shodila celý Firefox. Třeba mám jen štěstí. Samo o sobě tahle změna tragedii nebude, ale v kombinací s dalšími změnami to bude kontroverzní.

  Když jsem se tak ptal přátel, kteří stále používají Firefox, proč to dělají, tak to bylo protože nechtěli velké změny, nebo přijít o „originální“ doplňky apod. věci které jim Mozilla teď „naordinuje“ povinně, proto pro ně bude stejně těžké zůstat jako přejít k jinému prohlížeči. Když z toho mám udělat závěr, tak si myslím, že Mozilla je znepokojená propadem a než by si hájila to co má – tj. na něco zvykle uživatele, kteří nechtějí chromizaci (jinak by už přešli ke Chrome), tak se bude Mozilla snažit získat nové uživatele a dramaticky se měnit. Něco prostě obětují… a tentokrát to bude hodně. V principu to chápu. Bohužel to bude mít Mozilla těžké. Jen kopírováním (navíc se zpožděním), proti Googlu nikdy neuspějí. Bohužel od doby zavedení Rapid Release (RR) Mozilla skoro nic jiného nedělá (vlastně RR si taky vynutila inspirace od Chrome/googlu). Ne že by RR nějak pomohlo, soudě podle toho jak si Mozilla vede. v porovnání s Chrome. Když dva dělají totéž… originál vyhrává a rozmanitost zaniká.

 10. Calvin napsal(a)

  Tak od toho je snad Správce doplňků – v dnešní podobě je to už jakýsi seznam addonů, dříve jsem si říkal že to je fajn vidět jedním očkem v jaké verzi jsou jednotlivé addony.

 11. Calvin napsal(a)

  Zde je můj seznam addonů
  http://www.imgup.cz/image/ZHM

  Stačí mi jich pár k životu. Jen doufám, že se vývojáři po chromizaci nevybodnou. Hlavně mít ten jeblej Chromo Australis ….to bych nepřežil !!

  Ovšem jsem zvědav jak bude nenažraný Firefox. V současnosti si vezme nějaký 800-1200 MB a to mám stahování, zapnutej youtube. Při snad 80 panelech jsem se dostal cca na 2300 MB.

  Posledním krůčkem k totální chromizaci bude převzetí Blinku. Do budoucna stejně očekávám další propady, protože Mozilla proti sobě štve věrné uživatele. Zatímco na lamy nějak moc nepůsobí a pak musíme taky započíst tu vlezlost Chrome s free programky např. Avast… to je taková obchodní politika, i když podle mého názoru až moc nekalá, protože spoléhají na to že každý dá expresní instalaci a tak se tam prostě Chrome nainstaluje a nastaví se jako výchozí browser.

 12. Michal Stanke napsal(a)

  Toto jsou zatím opravdu jen spekulace. Každopádně mohu asi už jen zopakovat, že Firefox Blink nepoužívá a používat nebude. Nezbývá než počkat, jaký bude výsledek.

  Ad. Správce doplňků tady hodně záleží, jak jej kdo používá. Já třeba verzi doplňku nikdy moc nezjišťoval ani s automatickými aktualizacemi nespěchal, ani žádný jiný problém s nimi neměl. Pokud verzi chcete vidět, zkuste Add-ons Manager – Version Number.

  Popravdě zrovna mně třeba Australis vyhovuje více (zbavil jsem se asi čtyř doplňků) a teď už jich mám jenom sedm. Taky nechápu přirovnávání k Chrome v oblasti vzhledu – místo hranatých panelů jsou zakulacené (Chrome má zkosené) a vpravo je „hamburger“ menu. Jeho fungování je ale úplně jiné. Možná mu je podobnější.

 13. :P napsal(a)

  Pročetl jsem to a té chromenizace bych se nebál. Prostě Google určuje trendy a když už nic, tak aspoň Mozilla drží krok. Drtivá většina lidí si stejně vystačí s AdBlockem. Do budoucna by se FireFox od Chrome měl lišit a lákat na ochranu soukromí. To je myslím cesta jak zaujmout, a pro mě důvod proč si do PC nikdy Chrome nebo žádnou přihlášenou službu od Google nepustím.

 14. Calvin napsal(a)

  Michale díky za super tip. Nainstalováno!

 15. Michal Stanke napsal(a)

  ještě ke stránce v novém panelu, půjde si ji nastavit pomocí New Tab Override a určitě i nějakých dalších.

 16. Radek napsal(a)

  Ke chromizaci: Mozilla by měla udělat průzkum, co vážně uživatelé chtějí. Když se dívám na statistiky, tak každá výraznější změna odpovídá silnějším propadem podílu. Hlavně je tam vidět příchod Australisu. V případě zrušení podpory starých doplňků nastává otázka, co mi nabídne navíc FF oproti Chromu?
  Osobně mě vyhovovala nejvíce verze 3.6.* . Dnes raději sáhnu po SeaMonkey.
  Stále častěji se mně lidé ptají, kterým reinstaluji OS, proč jsou ty prohlížeče každou novou verzí náročnější a pomalejší.
  Vidím to sám na NTB v práci, který stačil 3 roky zpět na běžnou práci na internetu s 30 taby. Dnes stačí na něm spustit FF se 6 taby a RAM je rázem plná.