Rubriky: Mozilla

Editor stránek BlueGriffon se klube na svět

Řada z vás si jistě pamatuje kdysi populární WYSIWYG editor webových stránek NVU. Jeho autor, Daniel Glazman, pracuje již nějaký čas na jeho nástupci, který nese označení BlueGriffon. Před pár dny uvolnil jeho první veřejnou verzi (či spíše první milník vývoje). Jak uvádí, jedná se o úplně nový editor, který s tím původním nemá nic společného (vlastně ano, ikonky v aplikaci).

Ukázka okna BlueGriffonu

Při běžném pohledu na editor je zřejmé, že se skutečně jedná o první milník vývoje a k finální verzi je hodně daleko. K dispozici je prozatím jen část funkčnosti a funkce nejsou vždy bezchybné. Přesto si lze povšimnout některých zajímavosti. Tak prvně je editor postaven na stejném základu jako připravovaný Firefox 4.0. Obsahuje editor zdrojového kódu, který je postaven na editoru Skywriter (původně se tento editor jmenoval Bespin). Díky němu odpadají problémy, které měl Nvu zejména se zobrazováním zvýrazněné syntaxe.

Jak si můžete na následujícím obrázku všimnout, obsahuje nový průvodce vytvořením kostry stránky. V něm kromě základních atributů stránky můžete nastavit i její rozvržení, což je příjemné. Dále je k dispozici nový editor CSS či integrovaný editor pro tvorbu SVG. Celkově v editoru zaujme snaha o podporu novinek z HTML5 či CSS3.

Průvodce založením nové stránky

Pokud patříte mezi nedočkavce, můžete si první milník stáhnout. K dispozici jsou verze pro Windows, Linux a Mac OS X. Na reálně použitelnou verzi si však budeme muset ještě nějaký čas počkat. Průběžné novinky z projektu můžete sledovat na stránkách projektu, případně můžete sledovat Mozilla.cz, kde o tomto editoru patrně nepíšeme naposledy :).

Co se týče dostupnosti finální verze editoru, tak dle dřívějších slov Daniela Glazmana by měla být základní verze dostupná zdarma. Placené budou prý zajímavé doplňky, které budou pro BlueGriffon dostupné.

Jeden komentář k článku “Editor stránek BlueGriffon se klube na svět”

  1. frosty napsal(a)

    no, vela som s HTML/CSS nerobil ale pacia sa mi princip, real-time WYSIWIG.