Rubriky: Firefox

Finální PDF prohlížeč v HTML5 bude ve Firefoxu 17/18

Vývojová verze Firefoxu již nějaký ten pátek obsahuje integrovaný PDF prohlížeč. Od těch existujících se liší zejména tím, že je plně vytvořen pomocí webových technologií jako je HTML5 či JavaScript. Je hezkou demonstrací toho, co dnešní web dovede. Práce na něm pokročily a aktuálně to vypadá, že se první finální verze dočkáme ve Firefoxu 17 či 18. Časově tedy koncem roku či zkraje následujícího.

Nikde prozatím nepadla zmínka, zda bude nastaven jako výchozí, ale je to dost dobře možné. Odpadl by tak start externího PDF prohlížeče jako je například Adobe Reader, jehož zejména první start často nějakou chvíli zabere. Jisté je ovšem to, že bude čistě na vás, zda dáte přednost internímu PDF prohlížeči či například Adobe Readeru.

Od úvodní verze se změnilo i grafické rozhraní prohlížeče. Má tmavý nádech, což je ostatně vidět na následujícím obrázku. Nabízí základní funkčnost jako je stránkování, přehled stránek či zvětšování/zmenšování stránek.

Ukázka integrovaného PDF prohlížeče ve Firefoxu

Pokud má integrovaný PDF prohlížeč problém se zobrazením některého obsahu v PDF dokumentu, oznámí to žlutou oznamovací lištou a dá možnost otevřít dokument v externím prohlížeči.

Chyba zobrazení PDF dokumentu ve Firefoxu

Integrovaný PDF prohlížeč se nachází již v aktuálních verzích Firefoxu (tedy min. ve Firefoxu 15 Beta), jen není ve výchozím nastavení aktivní. Pokud si ho chcete vyzkoušet, přejděte do dialogu Možnosti, dále do sekce Aplikace a v seznamu si vyhledejte Přenositelný formát dokumentu (PDF). Ve sloupečku Akce pak zvolte volbu Zobrazit náhled v aplikaci Firefox.

2 komentářů k článku “Finální PDF prohlížeč v HTML5 bude ve Firefoxu 17/18”

  1. jakub napsal(a)

    Z Firefox 15 beta 5 bol PDF prehliadac odstraneny.
    https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=773397

  2. ján napsal(a)

    Pôvodne mal byt predsa vo verzii 15, mozilla opat ukazala svoju nechopnost, jedine co vedia robit je menit cilo verzie.